„Föld és ég között” - lélekből szóló kiállítás az Egyházmegyei Múzeumban

A Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozatának folyamában nyitották meg szombaton, a Városház téren, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum „Föld és ég között” című új kiállítását. A tárlatot Dávid Katalin, Széchenyi-díjas művészettörténész nyitotta meg, közreműködött a Stringers vonósnégyes.
2017.06.24. 21:07 |
„Föld és ég között” - lélekből szóló kiállítás az Egyházmegyei Múzeumban

Szívből kívánom, hogy ez a kiállítás segítse az embereket, hogy megtapasztalhassák Istent. Segítse, hogy szívünket jobbá tegyük, segítsen bennünket úgy keresni az igazságot, a szépséget, a szentséget és a jóságot, hogy magunk is igazzá, széppé, szentté és jóvá lehessünk.” - fogalmazott köszöntőjében Spányi Antal megyés püspök.

Ez a kiállítás az imádságról, mint a Teremtő és a teremtmény közötti kommunikációról szól. Már maga a létezés is Isten permanens dicsérete, de a többi teremtménnyel ellentétben, az ember az egyedüli, aki ezt önszántából és tudatosan végzi. A kiállítás minden egyes bemutatott tárgya arra utal, hogy Föld és ég átöleli egymást. A teremtmények igénylik az égiek jelenlétét, de ez utóbbi misztérium, s e misztériumhoz nehéz hozzáférni, mert meg kell szenvedni érte.” – mondta a tárlatot megnyitó beszédében Dávid Katalin, Széchenyi-díjas művészettörténész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

A kiállítás alapkoncepciója, hogy minden ember nyitott a transzcendens felé s lelkünk legmélyén keressük a kapcsolatot a Mindenhatóval. Ennek a mindenkiben meglévő irányultságnak leghangsúlyosabb megnyilvánulása valamennyi világvallás esetében az imádság.” – mondta el Smohay András, az Egyházmegyei Múzeum igazgatója, aki hozzátette: „az egész tárlat tematikájában fontos a hármas tagolódás; úgy, mint az Istent kereső ember, az embert kereső Isten s a találkozás Istennel. Az imádságokat is így mutatják be. Az első helyen a kinyilatkoztatás fényében a Miatyánk áll, majd a Szűz Mária-imák és a szentekhez szóló imádságok következnek.”

A tárlatot jellemzően saját anyagából valósította meg az Egyházmegyei Múzeum, amelyben hangsúlyos szerepet kaptak a Szilárdfy-gyűjtemény darabjai, de kiállítottak például a Szent István Király Múzeum, a székesegyház tavalyi ásatása során előkerült leletanyagából is.