Florália - Gladiátorviadalok és ókori hétpróba Gorsiumban

Minden évben több ezren látogatnak ki tavasszal a táci Gorsium Régészeti Parkba, ahol a Floralia ünnep alkalmával az ókori Pannónia világa elevenedik meg a vendégek előtt. Most hétvégén április 27-én és 28-án Flora, a tavasz istennőjének ünnepén látványos bemutatókkal, játékokkal, interaktív programokkal várják időutazásra a látogatókat.
2019.04.23. 11:04 |
Florália - Gladiátorviadalok és ókori hétpróba Gorsiumban

A tavaszköszöntő ünnepen ismét találkozhatunk Septimius Severus császárral és kíséretével, tanúi lehetünk a gladiátorok küzdelmének, a római légiók csatáinak, a gyerek pedig az ókori hétpróbában mutathatják meg, mire képesek, mindemellett színházi előadás, tárlatvezetések és múzeumpedagógia foglalkozások kínálnak egész napos kikapcsolódást a gyönyörű természeti környezetben.

Fehérvár alpolgármestere Brájer Éva hangsúlyozta, hogy néhány éve vette át a város a múzeum üzemeltetését és ezzel együtt Tác önkormányzatával történt megállapodás alapján Gorsium üzemeltetését is egy éppen folyamatban lévő pályázattal együtt. A fejlesztések miatt is volt egy hosszabb csönd a régészeti parkban és most feladatunk, hogy a fiatalok előtt is ismerté tegyük a sok izgalmat rejtő Gorsiumot. „Köszönettel tartozom Pokrovenszky Krisztiánnak a Szent István Király Múzeum megbízott igazgatójának, hogy egy nagyon megfelelő, szívvel-lélekkel dolgozó embert talált a régészeti park vezetésére. Az elmúlt évek hagyományainak megfelelően a hétvégén pedig nagy tisztelettel köszöntjük a tavaszt Gorsiumban, ahova tisztelettel és szeretettel várunk mindenkit!”

Pokrovenszki Krisztián mb. múzeumigazgató elmondta, hogy április 1-től került Kovács Loránd Olivér a Gorsium szakmai vezetésére. Nem titok, hogy évről évre több ezer embert vonz a múzeum legnagyobb rendezvénye, ami remélhetőleg idén sem lesz másként. Felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes elővételben megvenni a jegyeket 20 százalék kedvezménnyel. A Floráliára idén is indulnak különjáratok Fehérvárról, akik pedig autóval érkeznek, azoknak gorsiumi bekötőút egyik oldalán lesz lehetőség a parkolásra.

Remélem, hogy mind a látogatóknak, mint a városnak meg tudom majd hálálni munkámmal a bizalmat – mondta Kovács Loránd Olivér a régészeti park szakmai vezetője. A Floralia leglátványosabb eseménye ebben az évben is a császár bevonulása lesz, amely Septimius Severus 202. évi gorsiumi látogatását idézi meg. Mindkét napon 11 órakor indul a menet, amelyhez a látogatók is csatlakozhatnak, hogy az ünnepélyes áldozatbemutatás után tanúi legyenek a császár tiszteletére rendezett gladiátorjátékoknak. Gladiátorviadalt később is láthat a közönség, ebben az évben új szereplőként érkezik a Floraliára a budapesti Collegium Gladiatorium csapat, amelynek tagjai izgalmas összecsapásokat ígérnek: a nézők az „arénában” ókori polgárnak érezhetik magukat, akik akár „életről-halálról” is dönthetnek. A régészeti park vezetője arról is beszélt, hogy az egyik legnagyobb feladat, hogy az ókori romterületeket olyan állapotba lehessen hozni, hogy azokat a látogatók mindenhol szabadon megnézhessék. Ennek alapját a tudományos munka újjáélesztése adja meg.

Gorsiumban kint lenni különleges élmény és nem összehasonlítható más színházi élménnyel – mondta Matuz János a Fehérvári Programszervező Kft. művészeti intendánsa, aki idén az egyik legjelentősebb ókori komédiaszerző, Plautus Szamárvásár című művét alkalmazza a gorsiumi színpadra. A darab a Vörösmarty Színház és a Szabad Színház művészei mellett tehetséges diákszínjátszók és zenészek közreműködésével készül: Demaenetus szerepében Kelemen Istvánt, Libanus szerepében Keller Jánost láthatja a közönség. Artemonát és Diabolust Törsök Márta és Udvaros György alakítja, a fiatal szerelmesek figuráit pedig két középiskolás, Mészáros Kyra és Csengey Márton formálja meg. A spanyol szobalány szerepében a szintén középiskolás Roa Zamora Dorothyt láthatjuk. A komédia zeneszerzője Ferenczy-Nagy Boglárka, a hangszerelés Hámori János munkája.

A tárlatvezetéseken a gorsiumi ásatások történetéről, a feltárt leletekről hallhat a közönség, a gyógynövények iránt érdeklődők körsétán ismerkedhetnek meg Flora istennő kertjével, de az antik szépségápolás titkaiba is beleshetünk a Herbariumnál. A Hetedhét Játékmúzeum munkatársai idén egy olyan hétpróbát állítottak össze a gyerekeknek, amelynek során megtapasztalhatják, hogyan, mivel múlatták az időt ókori kortársaik. A tárgyvallatóban közelről szemlélhetik meg, sőt kézbe is vehetik a tárgymásolatokat, a régészhomokozóban pedig földbe rejtett kincsek után kutathatnak. A kézműves foglalkozásokon fejdíszt, virágkoszorút, amulettet, bőrmedált, mozaikot és még sok minden mást készíthetnek, és azt is megtudhatják, hogyan, miből „gyártottak” tintát az ókorban.

A Floraliára az elővételben belépőjegyet vásárlók különjárati autóbusszal is eljuthatnak a rendezvényre: szombaton és vasárnap két alkalommal is indulnak buszok Székesfehérvárról, a Csapó utcából és vissza Tácról.

A jegyelővételre a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyein van lehetőség.

Országzászló tér (8000 Székesfehérvár, Országzászló tér 3., K-V 10.00 – 18.00)
Nemzeti Emlékhely (8000 Székesfehérvár, Koronázó tér, H-V 9.00 – 17.00)
Gorsium (8121 Tác, külterület, K-V 10.00 – 18.00)
Deák Képtár (8000, Székesfehérvár, Oskola utca 10., K-V 10.00 – 18.00)
Hetedhét Játékmúzeum (8000 Székesfehérvár Oskola utca 2-4, K-V 10.00 – 18.00)
Április 06-tól a Csók István Képtár (8000 Székesfehérvár, Bartók Béla tér 1., H-P és vasárnap 10.00 – 18.00, szombaton 9.00 – 18.00)
Április 11-től a Fekete Sas Patikamúzeum (8000 Székesfehérvár, Fő utca 5., K-V 10.00 – 18.00)

Az értékesítéssel és a rendezvénnyel kapcsolatban további információ a 06/70-649-5462-es mobilszámon, és a (22) 315-583 számú telefonszámon, valamint a bejelentkezes@szikm.hu e-mail címen kérhető. A részletes programokról a www.gorsium.org honlapon és a facebook.com/gorsiumfloralia oldalon lehet tájékozódni.