Film, képzőművészet és zene találkozik a Metszéspontok kiállításon

Október 6-án pénteken 19 órakor a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében nyílik meg a Metszéspontok című kiállítás, amely a nyolcvanas évek magyar filmjeinek köréből nyújt esettanulmányokat. A kiállítás három film – az Eszkimó asszony fázik, a Meteo és Az emberevő szerelme - egyes alkotóival forgatott interjúkon alapul. A kiállítás megtekinthető: 2017. november 19-ig, szerdától vasárnapig 10–18 óráig.
2017.10.02. 08:06 |
Film, képzőművészet és zene találkozik a Metszéspontok kiállításon

A Szent István Király Múzeumban nyíló kiállítás három, a nyolcvanas években készült film (Eszkimó asszony fázik, 1983, rendezte: Xantus János; Meteo, 1989, rendezte: Monory-Mész András; Az emberevő szerelme, 1985, rendezte: Cantu Mari, Pázmándy Katalin) egyes alkotóival forgatott interjúkon alapul.

A megkérdezett művészek által elbeszélt, hol párhuzamosan haladó, egymást erősítő, máskor ellenpontozó narratívák megteremtik annak a lehetőségét, hogy feltáruljon a nyolcvanas évek filmművészetének az a perspektívája, amelyben a korszak zenei tendenciái és a kortárs képzőművészet metszéspontjai kirajzolódnak a film alkalmazott művészeti környezetében. A mozgóképes új érzékenység két alkotásával és a BBS égisze alatt született kollázs-szerűen építkező filmmel kapcsolatos vizsgálat a posztmodern hazai megjelenésével: a korszak magyar képzőművészete meghatározó tendenciáinak és az új hullámos zenének az összefüggésrendszerével foglalkozó szélesebb körű kutatás része.
Az installációs formában feldolgozott és kiállított interjúfilmhez dokumentációs anyagok kapcsolódnak: fotók, plakátok, lemezek, forgatókönyvek, valamint szerepelnek Méhes Lóránt a new wave emblematikus alkotásaiként számon tartott napszemüveg-sorozatának egyes darabjai. Látható a korszak undergroundjának ismert szereplőit ezek viselése közben ábrázoló négy, színezett fotókról készült print is.

A szervezők köszönetüket fejezik ki a filmben megszólaló alkotóknak, a művek kölcsönadóinak és mindazoknak, akik tanácsaikkal segítették a kutatást és a gyűjtőmunkát. A kiállítás megtekinthető: 2017. november 19-ig, szerdától vasárnapig 10–18 óráig.