Fiatal építészek gondolatai a Nemzeti Emlékhelyről

A magyar kultúra napján hirdette ki a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata, a tavaly ősszel meghirdetett „Székesfehérvár történeti központja 2017.” pályázat eredményét. Összesen 14 pályamű érkezett negyven év alatti, fiatal építészektől. A munkákból kiállítás is nyílt az Új Magyar Képtárban.
2018.01.22. 17:24 |
Fiatal építészek gondolatai a Nemzeti Emlékhelyről

Negyven év alatti szakemberek vállalkoztak arra, hogy munkájukon keresztül véleményt alkottak, hogy is lehet a Nemzeti Emlékhely jövőjéről gondolkozni. 

Egy nagyon nehéz feladatra vállalkozott a művészeti akadémia és a pályázók is – mondta Cser-Palkovics András köszöntőjében, majd a város nevében megköszönte, hogy ismét egy fehérvári témát választottak.A téma a nemzet életében is meghatározó, ami azt is jelentette, hogy kiemelkedően nehéz feladatot kellett megoldaniuk a pályázóknak. Külön köszönöm nekik, hogy vállalkoztak erre a feladatra, ami a nemzet egyik fontos szimbolikus helyről szól.” Az, hogy milyen módon lépünk a Nemzeti Emlékhely ügyében, nagy felelősséget jelent, nem csak Fehérvárnak, hanem az országnak is – mondta a városházi eredményhirdetésen Fehérvár polgármestere.

Marosi Miklós a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke arról beszélt a pályázat kihirdetésekor, hogy MMA Építőművészeti Tagozata sajátos eszközeivel mindent megtesz azért, hogy tovább növeljék a város építészeti nívóját. Mint mondta szeretnék elmozdítani a holtpontról a Nemzeti Emlékhelyről való gondolkodást, hogy méltó módon lehessen bemutatni az Árpádok örökségét és a Nagyboldogasszony Bazilikát. A feladat különleges, izgalmas és inspiráló, hiszen a magyarság dicsőséges múltának romjain kell felépíteni az egyszerre világi és szakrális helyet – emelte ki, majd hozzátette, hogy a bíráló bizottság sikeresnek ítélte a pályázatot és jó szívvel ajánlja a terveket a városnak.

A város polgármestere Cser-Palkovics András és Turányi András közösen adta át a díjakat a Városháza Dísztermében.

Turányi Gábor a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem professzora ismertette az építészeti pályázat eredményeit. „Az építészet nyelvén is hozzá kell járulni a Nemzeti Emlékhelyről folytatott diskurzushoz. Nem az volt a cél, hogy megvalósítható terv készüljön, hanem az, hogy építőköveket adhassunk." - mondta az Ybl-díjas építész. Összesen 14 pályázat érkezett be határidőre, melyek mindegyike kisebb-nagyobb elemet hozzátesz a közös gondolkozáshoz. A hely tisztelete és a feladat nemessége is minden pályázatnál érződött, de az a fajta meglepetés, amire titkon számítottunk az elmaradt – mondta, azonban valóban nagyon értékes, az építészet nyelvén elmondott gondolatok érkeztek. Kiemelte, hogy jó szívvel ajánlja a városnak a pályázat eredményét, hogy erre építve, tovább folytatódjon a közös gondolkozás.

Az Új Magyar Képtárban nyílt meg az a kiállítás, ahol bárki megtekintheti a fiatal építészek munkáit.

A tárlat megnyitóján Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője mondott köszöntőt, melyben kiemelte, hogy a Nagyboldogasszony Bazilika több mint ötszáz éven keresztül szolgált a magyar királyok koronázási és temetkezési helyeként és a Szent Korona mellett egy jelképe volt a királyi hatalomnak és a magyar államiságnak. A 2013-ban elindított Árpád-ház Programmal azonban kettős missziót teljesítünk: megmentjük a Köztársaság mozit és  láthatóvá, értelmezhetővé tesszük a Bazilika történetét.

A pályázat díjazottjai a következők:
bruttó 1.200.000.- Ft díjazással a 3. sorszámú pályamű, szerzője: Dósa Papp Tamás
Kiemelt elismerésben részesülnek bruttó 600.000.- Ft díjazással:
a 8.  sorszámú pályamű, szerzői: Bajusz Csaba Ádám, Salacz Ádám, Vadász Balázs
a 12. sorszámú pályamű, szerzői: Juhász Nagy Balázs, Bodnár-Paripás Emőke
a 13. sorszámú pályamű, szerzői: Kőhalmy Nóra, Fridrich László, Funk Bogdán
Elismerésben részesülnek bruttó 300.000.-Ft díjazással:
a 1. sorszámú pályamű, szerzői: Weiszkopf András, Sógor Ákos, Ránki Soma Boldizsár
a 2. sorszámú pályamű, szerzője: Stágel Soma
a 4. sorszámú pályamű, szerzője: Nonn Zsuzsánna
az 5. sorszámú pályamű, szerzője: Szabó Renáta
a 6. sorszámú pályamű, szerzője: Mester Ádám
a 7. sorszámú pályamű, szerzői: Szigeti Vajk István, Albert Csaba, Molnár Zsolt
a 9. sorszámú pályamű, szerzői: Makara Tamás, Őrfi József
a 10. sorszámú pályamű, szerzője: Boór Bernadett
a 11. sorszámú pályamű, szerzője: Szecskő Heléna
a 14. sorszámú pályamű, szerzője: Németh Márk