Fenntartható város, fásítás és zöldfelületi rendszerek voltak az Agrárakadémia Fórum témái

„Fenntartható város, városfásítás, zöldfelületi rendszerek” címmel Agrárakadémia Fórumon tanácskoztak a Magyar Mezőgazdasági Kft. és a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa közös, interaktív kerekasztal-beszélgetésén, csütörtökön. Az esemény témájával csatlakozott az Agrárminisztérium 2020-ra meghirdetett fásítási programjához, illetve a Virágos Magyarország környezetszépítő versenyben elért székesfehérvári sikerhez is. 
2019.11.14. 11:58 |
Fenntartható város, fásítás és zöldfelületi rendszerek voltak az Agrárakadémia Fórum témái

A Magyar Mezőgazdasági Kft. 2017 áprilisában indította útjára az Agrárakadémia Fórum programsorozatot, amelynek keretein belül évente hat-nyolc fórumot rendeznek.

A témákat mindig az aktuális agrárgazdasági események adják, szerepelt már többek között a földügy, az agrárpolitika, vagy a GMO mentesség is.

A rendezvény fő témáit a fenntartható város, városfásítás, települések zöldfelületi rendszerei adták, az előadók a szakterület elismert szakértői, ismerői, művelői voltak;

Bíró Borbála a Főkert Zrt. zöldfelület-fejlesztési osztályvezetője, Balsay Zsolt a Vadex Zrt. ágazati igazgatója, Lukács Zoltán a Faápolók Egyesületének elnöke, Pádár Tibor Balatonfüred főkertésze, Spanyárné Halász Szilvia, Székesfehérvár Főkertésze.

A rendezvény résztvevői az ágazati szereplők, kis- és középvállalkozások, egyetemek és kutatóintézetek, az Agrárminisztérium háttérintézetei voltak, akik az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetés alkalmával az előadásokkal kapcsolatban kérdéseket tehettek fel, illetve véleményt alkothattak.

Önkormányzati döntéshozóként látjuk azt, hogy mindenféleképpen lépéseket kell tennünk környezet,- és klímavédelem tekintetében, több irányból is.

Mindamellett, hogy szépítjük városunkat fontosnak tartjuk, hogy olyan fásítási, erdőtelepítési programot indítsunk el, - hosszú évtizedekre előretekintve - javítva a város klímáját, levegőjének minőségét. Ezért a Fehérvár Tüdeje Program keretében több mint 100 ezer fát fogunk elültetni az elkövetkezendő években.

Mindezt egy olyan területen végezzük majd, amely ipari besorolású terület volt. Ezt a város visszavásárolta, átminősítette és erdőtelepítés helyszíne lesz.

Ugyanakkor vállalást tettünk arra, hogy Székesfehérvár tömegközlekedését megújítjuk;

kivezetjük a káros anyagokat kibocsátó gépjárműveket és ezeket gáz, illetőleg villanyüzemű járművekre fogjuk cserélni.

Számomra nagyon nagy boldogság, hogy - noha néhányan még morgolódnak rajta - 2019. december 31-től megszüntetjük Székesfehérváron az avarégetést. Ez nem csak arról szól, hogy egy bizonyos tevékenységet beszüntetünk, hanem szemléletformálást is indítunk.

Mindezekben mindenkinek feladata van.

Egyénként is meg kell tenni azokat a kis lépéseket, amik összeadódva nagy lépésekké fognak válni. Vállalni kell akár tudatosságban, akár anyagi értelemben a plusz terheket, a komfortzónából való kilépést, azért, hogy környezetünk egy kicsit fellélegezhessen. Nagyon nagy tervekkel állunk az elkövetkezendő 5 esztendős ciklus elé, hiszen azt látjuk, hogy Székesfehérvár jövője nem csak a gazdasági és kulturális fejlettségén múlik, hanem a környezetvédelmen és fenntarthatóságon is.”- hangsúlyozta köszöntőjében Molnár Tamás, Székesfehérvár Önkormányzatának környezetvédelmi és civil tanácsnoka, aki reményét fejezte ki, hogy törekvéseikben partnerek lesznek mind a vállalkozások, a civil szervezetek és az egyének, Fehérvár polgárai is.

A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Dömötör Tamás, kormányfőtanácsos, a Virágos Magyarország Szervező Bizottságának elnöke, Lukács Zoltán a Magyar Faápolók Egyesületének elnöke, a Magyar Díszkertészek Szövetségének vezetőségi tagja, a NAK Díszkertész alosztályának vezetője, és Orlóci László a Magyar Díszkertészek Szövetségének elnöke, a Füvészkert vezetője.