-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Felavatták gróf Zichy Jenő mellszobrát Székesfehérváron a róla elnevezett ligetben
Ünnepélyes keretek között avatták gróf Zichy Jenő mellszobrát a róla elnevezett ligetben pénteken délután. Nagy Benedek szobrászművész alkotása az egykori főszolgabírónak állít emléket. Csurgai Horváth József a Városi Levéltár igazgatója méltatta az egykori főszolgabírót, majd Cser-Palkovics András polgármesterrel valamint Vargha Tamással a Fejér Megyei Közgyűlés elnökével közösen leplezték le a szobrot.
2012.09.21. 18:45 |
Ünnepélyes keretek között avatták gróf Zichy Jenő mellszobrát a róla elnevezett ligetben pénteken délután. Nagy Benedek szobrászművész alkotása az egykori főszolgabírónak állít emléket.
Nagy Benedek szobrászművész alkotásának ünnepélyes avatásán dr. Csurgai Horváth József a Városi Levéltár igazgatója, a "2013-as Emlékbizottság" elnöke köszöntötte a megjelenteket és méltatta az egykori főszolgabírót, majd gróf Zichy Jenő mellszobrát dr. Cser-Palkovics András polgármesterrel valamint Vargha Tamással a Fejér Megyei Közgyűlés elnökével közösen leplezték le a szobrot.
Gróf Zichy Jenő a lokálpatrióta szemlélet egyik példaértékű képviselője volt, aki Sárszentmihályon született 1837-ben. Tanulmányait Székesfehérváron és a Német Birodalomban végezte és az 1870-es években jogi diplomát szerzett. 1860-ban Fejér vármegyében lett főszolgabíró. Három cikluson át volt országgyűlési képviselő. 1881 – 1906 között az Országos Iparegyesület elnöke volt. Az iparfejlesztés alapjának a népnevelést tekintette, egyik legfőbb célja a korszerű tanoncoktatás megvalósítása volt, így közreműködésével 86 városban indult meg az alsó fokú iparoktatás.
Nevéhez fűződik az 1879. évi Székesfehérvári Országos Kiállítás megszervezése is, és még ebben az évben a város díszpolgára lett. 1861-ben Zichy javasolta, hogy állítsanak szobrot Székesfehérváron Vörösmarty Mihály tiszteletére. Az erre a célra létrehozott „Szoboregylet”-et maga a gróf vezette, és támogatta az alkotás felállítását 1866-ban. Részt vett a Fejér vármegyei és Székesfehérvár Városi Történelmi és Régészeti Egylet munkájában. Kiállítást és régészeti ásatásokat szervezett, műtárgy adományaival az Egylet, - a Szent István Király Múzeum elődjének - a gyűjteményét gyarapította. Gróf Zichy Jenő az egykori Zichy-palota, a későbbi Magyar Király Szálló mellé épített Városi Színház létrehozásában is szerepet vállalt, 1876-tól az intézmény vezetésében is feladatokat bíztak rá. 1884-től gyakorlatilag ő felügyelte a színház működését irányító részvénytársaság munkáját, majd 1893-tól annak elnöki tisztét is betöltötte. A folyamatosan sok nehézséggel küzdő intézményt a társaság 1897-es felszámolásáig segítette. 1893-tól haláláig a székesfehérvári Vörösmarty Kör elnöke volt.

