Évadnyitó a Székesfehérvári Balett Színháznál - már készülnek a Carmen bemutatójára

Évadnyitó társulati ülést tartott a Székesfehérvári Balett Színház pénteken a Már vártalak kávézóban. Egerházi Attila igazgató beszámolt az előző évad eredményeiről, a tervezett bemutatókról, a személyi változásokról, a folytatódó óvodai balettoktatásról és nyílt napokról, valamint az újonnan alakuló Balett Barátok Köréről. Az eseményen jelen volt a város polgármestere, Cser-Palkovics András is.
2020.08.28. 15:46 |
Évadnyitó a Székesfehérvári Balett Színháznál - már készülnek a Carmen bemutatójára

A Székesfehérvári Balett Színház 2018 augusztusában kezdte meg hivatalosan működését, ezzel negyven év után először alapított egy város Magyarországon intézményes keretek között működő balett-társulatot.

Az évadnyitón dr. Cser-Palkovics András polgármester felidézte a tavaszi-nyári időszak nehézségeit, amikor nem lehetett előadásokat tartani, ennek kapcsán köszönetet mondott azért, hogy ezekben a hónapokban a Művészkaraván keretében a balettművészek is segítettek abban, hogy az otthonaikba zárt emberek életébe vigyenek egy kis vidámságot, kulturális értéket a táncon keresztül. A polgármester szólt arról is, hogy az állam mintegy 23 millió forinttal segíti évente a Székesfehérvári Balett Színház működését, ami egy színházi-művészeti együttműködés keretében jut el a balettszínházhoz. 

Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy magas színvonalú munka zajlik a balettszínházban és kezd megvalósulni az a célkitűzés, hogy a város jóhírét vigye a világban a balettszínház. Ennek alátámasztására felidézte, hogy Richard Arnold, testvérvárosunk, Schwäbisch Gmünd polgármestere - aki hosszú évekig az Európai Parlament képviselője volt és a kultúra iránt fogékony ember - a Királyi Napokon látottak alapján világszínvonalúnak nevezte a a Székesfehérvári Balett Színház produkcióját, amit hamarosan Németországban is szeretne látni.

A társulat vezetője, Egerházi Attila és a táncművészek azzal az elhivatott szándékkal érkeztek Székesfehérvárra, hogy egy markáns arculatú, egyedi hangvételű repertoárral rendelkező kortárstánc-színházat hozzanak létre egy olyan városban, ahol a kultúra nagy hangsúlyt kap.

Bár az előző évaduk a koronavírus-járvány miatt félbeszakadt, így is szép eredményeket hozott. Egerházi Attila felidézte, hogy az előző évadban bemutatták a Homokrajzok táncszínházi estet és a FRANC című egyfelvonásos tánckrimit. Megkezdték a Mozdulj Fehérvár! projektet, melynek célja – a kultúra, a tánc és a mozgás, valamint a pedagógia és a nevelés mezsgyéjén haladva – olyan programok szervezése, amelyeken keresztül a város lakosságának közreműködésével új közösségeket teremthetnek, hozzájárulva a város kulturális életének frissítéséhez. A „Beavatás”, „Ráhangolódás”, „Beszállókártya” és „Tánclabor” programelemeket a következő évadban folytatják. A hosszú karanténidőszakban részt vettek a székesfehérváriak életébe a kulturális programok varázsát becsempésző Művészkaraván, illetve a nyári hónapokban szervezett Művészkorzó rendezvényeken. A társulatot meghívták a siófoki Kálmán Imre Kulturális Központba, a kápolnásnyéki Csajághy Laura Színpadra és a Székesfehérvári Királyi Napokra, ahol már a következő bemutatójukból is ízelítőt adtak.

A Carmen című előadást a tervek szerint 2020. október 21-én láthatja a közönség a Vörösmarty Színházban.

A produkció három része: a Carmen cselekményes balett, táncdráma és az Arrhythmia táncvers, táncnovella, melyek Egerházi Attila koreográfiái, valamint a Szeszély, aminek koreográfusa a világhírű svéd táncművész és koreográfus, Alexander Ekman. A próbákat Ekman betanító balettmestere, Mathilde van de Meerendonk vezeti.

December elsején a budapesti Nemzeti Táncszínházban lesz a premierje L. Simon László író, Kocsák Tibor zeneszerző és Egerházi Attila rendező-koreográfus Trianonra emlékező, Fantomfájdalom című balettjének, mely egy nagyváradi és egy fehérvári fiú barátságának történetén keresztül mutatja be a nagy háború és az igazságtalan béke következményeit.

Nemes Zsófia rendező-koreográfus a pandémia miatt elmaradt Aladdin című a darabot az évad második felében állítja színpadra. A táncosok varázsszőnyegükön egy titokzatos arab birodalomba repítik el az óvodásokat és kisiskolásokat, ahol csodából és nevetésből nem lesz hiány. Izgalmas bazár, kincsekkel teli barlang, misztikus csodalámpa egy tréfás kedvű dzsinnel, pompás palota egy vajszívű szultánnal és egy hataloméhes udvari varázslóval – a jó és a rossz örök harca, a szegénység és a gazdagság találkozása várja a családokat tavasszal a mesebalettben.

A társulat a második születésnapját új arculati elemmel ünnepli, a sajtótájékoztatón mutatták be a balett színház új logóját.

A balettigazgató a sajtótájékoztatón beszámolt a színházat érintő személyi változásokról, a folytatódó óvodai balettoktatás lehetőségeiről, a Balett Barátok Köre megalakulásáról, a műsoron maradó előadásokról, valamint a társulat őszi fesztiválfelkéréseiről. Az évadnyitón bemutatkozott Gimesi-Kramár Judit produkciós menedzser is.