
37°C
31°C / 36.5°C
Kevés felhő
5.18 km/h 16°
Frissítve: 17:15
A Kossuth-díjas színművészt a látogatáson Szabados György történész kísérte, aki elmondta, hogy a Koronázó Bazilika Baráti Társaság egy civil kezdeményezés, amit székesfehérvári kötődésű patrióták, nemzeti elkötelezettségű, különböző szakterületeken tevékenykedő értelmiségiek hoztak létre: az alapítók között orvosok, ügyvédek, régészek és történészek is vannak. Céljuk, hogy a Nemzeti Emlékhely ügyét előremozdítsák és méltóbb körülmények alakulhassanak ki az egykori Koronázó Bazilika helyén.
A baráti társaság meghívására szerdán Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész látogatott el a Nemzeti Emlékhelyre, majd megtekintette a a Királyok és szentek kiállítást is a Szent István Király Múzeumban.
Eperjes Károly színművész elmondta, hogy sokat hallott a a Királyok és szentek kiállítás sikeréről és mindenképpen szerette volna megtekinteni, mert ritkán lehet látni egy helyen összegyűjtve ennyi fontos tárgyi emléket az Árpád-korról. Elmondta azt is, hogy készül egy filmre és a felkészülés fontos része az is, hogy minél többet tudjon meg az Árpád-korról. Eperjes Károly ezzel kapcsolatban elárulta, hogy egy Szent Istvánnal foglalkozó film létrehozását tervezi, ennek kapcsán már meg is kezdte a közös munkát a téma szakértőjével, Szabados György történésszel, akit Kásler Miklós korábbi miniszter ajánlott a figyelmébe.
Eperjes Károly színművész legutóbb novemberben, a Magyar Passió című film bemutatója kapcsán járt Székesfehérváron.
A városhoz és a megyéhez ezer szállal kötődő színész-rendező filmjének egyik katartikus jelenete is innen ered, Fejér megyében, Bodajkon történt eseményt dolgoz fel. „A nagybátyám,Vajk Gyula bácsi itt Fejér megyében, Bodajkon volt prépost. Bodajk egy csodálatos hely, Szent Istvánnak is egyik kedvenc búcsújáró helye volt. Ott történt meg az eset, amely a filmben is megjelenik, hogy az úrnapi körmenetet az ávósok vízágyúval szétverték. A résztvevők azonban nem mozdultak, a gyerekeket kimentették, de az emberek csak álltak és a vízágyúval, a fegyverrel szemben a Boldogasszony Anyánkat, a mi ősi himnuszunkat énekelték.” - idézte fel Eperjes Károly, aki a Nemzeti Emlékhelyen tekintette meg Szent István szarkofágját, majd ellátogatott a Királyok és szentek – Az Árpádok kora című kiállításra is a Szent István Király Múzeum Rendház épületében.
Taroltak a fehérvári színjátszók a hétvégén megrendezett Vasvári Nemzetközi Színjátszó Fesztiválon. A Szabad Színház, a különböző fehérvári függetlenekből verbuválódott „Örökség csoport” és a Prospero Színkör, szinte minden létező díjat hazahozott a hétvégi találkozóról, mely egyben nemzetközi minősítő fesztivál is volt.
Az idei „Harmonia Albensis – Templomi hangversenyek” sorozat négy estje az Aranybulla évforduló előtt tisztelegve a magyar egyházzene hosszú történetén vezeti végig az érdeklődő zenebarátokat az államalapítás korától napjainkig. A július 7-i „Gaude, Civitas Regia – Örvendezz, királyi város” című nyitókoncerten az az Ars Oratoria Kamarakórust hallhatjuk.
Az Agárdi Popstrandon idén az Edda Művek volt az első sztárfellépő, Pataky Attiláék előtt, az énekes fiának nevél femjelzett Pataky Művek állt a színpadra. A fergeteges hangulatú esten több jól ismert sláger is felcsendült.
Huszonegy Fejét megyei képzőművész alkotásából nyílt kiállítás a Velencei-tavi Galériában. A tárlaton több stílusban készült festmények tekinthetők meg egészen július 31-ig.