-
Zene világnapja Fehérváron
A XX. század magyar zeneszerzőinek kórusművei mellett klasszikus zene és jazz, valamint néptánc és fúvószene alkotta a zene világnapja tiszteletére rendezett szívet-lelket emelő, tartalmas városi koncert programját. Vasárnap este az Alba Regia Sportcsarnokban rendezett ünnepi hangversenyen adták át Székesfehérvár zenei elismerését, a Fricsay Richárd díjat, amelyet idén Radics Éva, a Ciszterci Szent István Gimnázium ének-zene tanára és karnagya, a MusiColore Énekegyüttes művészeti vezetője vehetett át.
2023.10.01. -
Pákh Imre Székesfehérváron
Hamarosan az ötmilliomodik látogatót is Székesfehérváron köszönthetik a Munkácsy kiállításon. Erről is beszélt Pákh Imre műgyűjtő, aki vasárnap a Szent István Király Múzeumba érkezett. Gyűjteménye ma a legnagyobb magánkézben lévő Munkácsy-kollekció a világon.
2023.10.01. -
Ezüstkor
A Vörösmarty Társaság vezetése is megismerhette Kiss Lajos István új kötetét. A novellás kötetben a Rákosi korszak történéseit dolgozta fel a szerző.
2023.09.29. -
A tárgyak talentuma
Az Aranybulla Könyvtárban mutatták be Bagi Iván: A tárgyak talentuma című verseskötetét. A szerző Bakonyi István irodalomtörténésszel beszélgetett a versek indíttatásáról.
2023.09.29.
Emlékhelyek Napja Székesfehérváron – élő sakkjáték idézte meg II. András keresztes hadjáratát

A programsorozat leglátványosabb elemeként bemutatott élő sakkban II. András király szentföldi keresztes hadjáratát keltették életre a Vasvári Pál Gimnázium diákjai a Középkori Romkert – Nemzeti Emlékhelyen, Matuz János rendezésében.
A Nemzeti Örökség Intézete minden év májusának második hétvégéjén rendezi meg a Emlékhelyek Napját, melynek keretében a magyar történelemben és kultúrában kiemelt fontosságú helyszínekre kívánja felhívni a figyelmet.
Ezen a napon a nemzeti és történelmi emlékhelyek különleges programokkal várják a történelem és kultúra iránt érdeklődő látogatókat szerte az országban.A Szent István Király Múzeum a Középkori Romkert – Nemzeti Emlékhelyen rendezett programokkal csatlakozott az országos kezdeményezéshez.

A rendezvénysorozat leglátványosabb elemeként mutatták be A jeruzsálemi című élő sakkjátékot, amely ezúttal nem egyetlen csatát, hanem három különböző hadi ütközetet, II. András magyar király teljes szentföldi keresztes hadjáratát mutatta be.
Ez volt az Árpádok egyetlen keresztes hadjárata, egyben a legnagyobb és legátfogóbb hadi vállalkozása, ezért különleges helyet foglal el a középkori hadtörténelemben. Az Aranybulla Emlékév előtt tisztelgő, közel 50 perces előadást a Székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium 38 tehetséges diákja vitte színpadra Matuz János rendezésében.
A 100 négyzetméteres sakktáblán bemutatott történelmi játék nemcsak látványában, de vokális zenei megszólalásában is egyedülálló élményt nyújtott a szép számban megjelent nézőknek.
Az Emlékhelyek Napja keretében szerveztek még koncerteket a Musica Historica együttessel és az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kamaraegyüttesével.
Szerepelt a programsorozatban antropológia előadás az Osszáriumban található csontok eredetéről és vizsgálatáról, arról, hogy az antropológusok és a régészek hogyan tudnak információkat kinyerni egy középkori temetőből.
A Nemzeti Emlékhelyen megjelent több királyi óriásbáb, de voltak kézműves játékok, foglalkozások, öltözet- és fegyverbemutatók, valamint interaktív idegenvezetés gyerekeknek.