Ember az embertelenségben - Wallenberg kiállítás a Városházán

 Október 18-án nyitották meg a Raoul Wallenberg emlékére rendezett "Ember az embertelenségben" című kiállítást Székesfehérváron a Városházán. Raoul Wallenberg svéd diplomata életútján, Magyarországon folytatott életmentő tevékenységét mutatja be, képi és írásos dokumentumok segítségével. A Wallenberg életét és munkásságát bemutató kiállítást egészen november 7-ig tekinthetik meg az érdeklődők. (képgaléria)

2004.10.21. 07:30 |

 Október 18-án nyitották meg a Raoul Wallenberg emlékére rendezett "Ember az embertelenségben" című kiállítást Székesfehérváron a Városházán. Raoul Wallenberg svéd diplomata életútján, Magyarországon folytatott életmentő tevékenységét mutatja be, képi és írásos dokumentumok segítségével. (képgaléria)

 Raoul Wallenberg, svéd humanitárius 1944. júliusában érkezett Budapestre,. Hazánkba a svéd követség küldte azért, hogy az itteni fasizmus által veszélyeztetettek életét óvja, segítse. A segítségre pedig szükség is volt, hiszen 1944. március 19-én a német megszállást követően a deportálással fenyegetett zsidók ezrei fordultak segítségért a semleges országokhoz. Wallenberg fél évet töltött Budapesten, s ez idő alatt messze túlteljesítette a rá rótt feladatokat. Segítő munkája mellett gondolt a háború befejezését követő időkre is. Szándékában állt a humanitárius akcióból kiválva egy emberbaráti és gazdasági szervezetet alapítani. Ennek tervezetét magával vitte a Pest felszabadítását követő napon Debrecenbe, ahol az Ideiglenes kormánnyal és a szovjet főparancsnoksággal készült tárgyalni. A városba nem érkezett meg, sorsa a mai napig tisztázatlan.

A Wallenberg életét és munkásságát bemutató kiállítást egészen november 7-ig tekinthetik meg az érdeklődők.