-
A Háry János koncertszerű előadásával zárult az augusztus 20-i nemzeti ünnep
A Háry János című Kodály Zoltán-daljáték koncertszerű előadásával zárultak az államalapítás ünnepének tiszteletére rendezett programok Székesfehérváron. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, a közreműködő neves előadóművészek és városi kórusok tagjaiból álló összkar nagyszabású közös produkcióját telt házas közönség kísérte figyelemmel augusztus huszadikának estéjén a Zichy-színpadon.
2026.08.21. -
Kenyéráldás Szent István ünnepén
Augusztus 20-án, a magyar államalapítás ünnepén Spányi Antal megyés püspök Szent István tiszteletére celebrált ünnepi szentmisét a Szent Korona hiteles másolata és első uralkodónk fejereklyéjének jelenlétében a székesegyházban. A püspök a ceremónia végén megáldotta az új kenyeret, az élet szimbólumát, majd átadta azt dr. Cser-Palkovics András polgármesternek, rajta keresztül pedig minden székesfehérvárinak.
2026.08.20. -
Kenyérszentelés Kisfaludon
A kenyér az élet, a munka és az összetartozás jelképeként került a középpontba a kisfaludi ünnepségen. Szent István napján a közösség együtt emlékezett az államalapítóra, miközben az új kenyér megáldásával a hagyományok előtt is tisztelegtek.
2026.08.21. -
Kodály Zoltán: Háry János
Nemzeti ünnepünkön a Zichy liget nagyszínpadán mutatták be Kodály Zoltán: Háry János daljátékát. Az örökbecsű mű Szikora János rendezésében, koncertszerű előadásában, a szimfonikus zenekar közreműködésével került színre.
2026.08.21.
Elmélyülés a történelemben - a Többes számban kiállításon jártak a Diáktanács tagjai
A Többes számban című kiállításba nyerhettek betekintést a Székes- fehérvári Diáktanács tagjai, valamint az őket segítő pedagógusok az Alba Plaza előtti téren felállított gömbsátorban. A tárlat megtekintését mind a felnőttek, mind a diákok nagyon izgalmasnak és egyben hasznosnak találták. A gömbsátor még egy napig látogatható.
2016.04.18. 21:40 |
A Többes számban című kiállításba nyerhettek betekintést a Székesfehérvári Diáktanács tagjai, valamint az őket segítő pedagógusok az Alba Plaza előtti téren felállított gömbsátorban. A tárlat megtekintését mind a felnőttek, mind a diákok nagyon izgalmasnak és egyben hasznosnak találták. A gömbsátor még egy napig látogatható.
„Ahhoz, hogy a jelenünket meg tudjuk érteni, ismernünk kell a múltunkat.” – ezzel a mondattal összegezte a Magyar Nemzeti Múzeum Többes számban kiállításának jelentőségét Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója, miután Mészáros Attila alpolgármesterrel, valamint a Székesfehérvári Diáktanács tagjaival, és a fiatalokat segítő tanárokkal közösen megtekintették az I. világháborús tárlatot, az Alba Plaza előtti téren felállított gömbsátorban ma este.
Mint ahogy az igazgató fogalmazott: múltunk megismeréséhez ez a kiállítás nagyon jó alapot ad; sokrétű és interaktív módszerekkel mutatja be az I. világháború korszakát. Majd arra invitálta a fiatalokat, hogy a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében lévő „Az Égből dühödt angyal dobolt” elnevezésű, szintén első világháborús kiállítást is tekintsék meg, melynek nyitvatartási idejét összehangolták a gömbsátras tárlattal. Így az - hasonlóan a Többes számban kiállításhoz - kedden még 10 órától 20 óráig látogatható.
Bódig Péter, a Székesfehérvári Diáktanács elnöke – aki ilyen interaktív kiállítást ezelőtt még sosem látott – örömét fejezte ki, hogy egy ilyen tárlat megtekintésének részese lehet. Úgy fogalmazott, hogy mind neki, mind a társainak fontos most ez, hiszen közeledvén az érettségihez, a kiállításon látottak és tapasztaltak által sokkal jobban megérthető az I. világháború, mint hogyha csak könyvben olvasnák el. Székesfehérvár Önkormányzata és a Székesfehérvári Diáktanács közötti együttműködést nagyon jónak értékelte, és köszönte, hogy mind az alpolgármester, mind munkatársai egyenrangú partnernek tekintik őket azokon a megbeszéléseken, tanácskozásokon, amiket a diákoknak szervezett különböző programok megvalósítása során hívnak össze. Kiemelte, hogy a legközelebbi ilyen alkalom, amire együtt készülnek, az az Arany Dobverő-díj lesz most pénteken.
Mészáros Attila alpolgármester örült annak, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum utazó kiállítása – ami egy nagyon fontos történelmi időszakról szól - pár napig itt , Székesfehérváron is látogatható volt. Meglátása szerint ennek megtekintésekor a fiatalok még több tudást szerezhetnek az itt látható s kézzel fogható tárgyakon, valamint különböző feliratokon keresztül azokról a rémes eseményekről, amiket a történelemkönyvekben olvasnak. Köszönetét fejezte ki a Magyar Nemzeti Múzeumnak, hogy ennek a Székesfehérvári Diáktanács tagjaival, illetve az őket segítő pedagógusokkal együtt egy tárlatvezetésen keresztül részesei lehettek. Végezetül beszámolt arról, hogy a következő ilyen látogatásuk – amit májusra terveznek Tácra - a Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri kiállítás megtekintése lesz. A Magyar Nemzeti Múzeum gömbsátor kiállítása kedden még megtekinthető. A tárlat 10 órától 20 óráig várja a látogatókat.


