-
Fehérvár szelleme
A 27. oldaltól a 113. oldalig csak Székesfehérvárral és környékével foglalkozik a Magyar Krónika magazin tavaszi kiadványa. A patinás magazin írásai érintik városunk történelmét, sportját, ikonikus vendéglátóhelyeit, közéleti személyiségeit és a környéken található főúri kastélyokat is.
2025.03.18. -
Előadás a gombavizsgálók tapasztalatairól
A NÉBIH gombaszakellenőre tart előadást Székesfehérváron március 19-én. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házba a dr. Dravecz Tibor gombász baráti kör meghívására érkezik Baróti Beatrix Anasztázia, aki 18 órától ismerteti a Hivatal gombavizsgálati laboratóriumának tavalyi évi tapasztalatait.
2025.03.18. -
Aranyat érő beszélgetés
Folytatódnak az Aranybulla Könyvtár hagyományos, népszerű rendezvényei. A szerdai Aranyat érő beszélgetések programon a Hungarikum együttest ismerhetik meg az érdeklődők, míg a jövő keddi Bütyköldében apró dísztárgyakat készítenek a résztvevők.
2025.03.18. -
Nyílt napok Börgöndön
Az Ifjúsági Pilóta Program egyedülálló lehetőséget biztosít azon 14 és 18 év közötti fiatalok számára, akiket érdekel a sport-, és a katonai repülés. Az program nyílt napjain a fiatalok részletes tájékoztatást kaphatnak a sportrepülésről és a továbbtanulási lehetőségekről.
2025.03.18.
Elkezdte a Városgondnokság a tél végi parkfenntartási munkákat Fehérváron

Jelenleg Székesfehérváron 82.574 négyzetméteren találhatók cserjék, 25.329 négyzetméteren sövény és közel 5000 négyzetméteren rózsaágyás. Több nagy csoportban dogoznak a parkfenntartó szakemberek, illetve egy további csoport, a kiemelt területeken végzi a tél végi növényápolási munkát. Több mint száz ember dolgozik a parkfenntartásnál, akiknek a többsége szakképzett dolgozó, hiszen korábban volt lehetőség oktatásra, és sokan elsajátították a szakmát.
A metszés is egy szakmunka, ami megalapozza a nyári időszakot és a további fenntartási munkákat. Olykor drasztikusnak tűnhet a metszés, de a növény megújul tőle és sok fiatal, szép hajtást növeszt – mondta Homoki László kertészmérnök, a Városgondnokság közterület-fenntartási vezetője. A cserjék fiatalító, ritkító metszésénél az elöregedett részeket levágják, amivel arra késztetik a növényt, hogy alulról több új hajtást hozzon. Sokszor meglepődnek az emberek ezen a drasztikusnak tűnő beavatkozáson, de ezzel a kertészeti fogással a cserjék élettartamát is növelik. Érdemes lesz majd május végén, június elején megnézni a visszametszett növényeket, amiken látható lesz, hogy mekkora hajtásnövekedés indult.
A parkfenntartó kertészek törekszenek arra, hogy a nyesedéktől a munka végén mihamarabb megtisztítsák a területet, de van, amikor csak másnap tudják elszállítani a növényi hulladékot. A mulcs pedig, amivel az ágyásokat feltöltik, a fák gallyazásából visszamaradt nyesedék, a cserjék felaprított nyesedéke sajnos túl apró ehhez, így abból komposzt lesz.
Az egy, illetve másfél évvel ezelőtt ültetett, úgynevezett támasztókarós fáknál is van feladatuk a kertészeknek: ezeknél a növényeknél utómetszést végeznek, ugyanis a fa koronáját hozzá kell igazítani a még kisebb gyökérzethez, hogy az arányok megfelelőek legyenek. A forró nyarak miatt is szükség van erre, hogy a fiatal csemeték könnyebben átvészeljék majd azt az időszakot, ugyanis ha kicsi a gyökér és a nagy a korona, akkor sokkal több vizet párologtat a fa, mint amennyit fel tud venni.