Elkészült Székesfehérvár Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának egyeztetési változata

Hosszas tervezést, széleskörű szakmai egyeztetést és a lakossági véleményezést követően elkészült Székesfehérvár Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának egyeztetési változata. A következő évek fejlesztési irányait meghatározó és a 2027-ig érkező uniós források lehívását, felhasználását megalapozó dokumentum egyfajta keretrendszernek tekinthető. 
2022.09.21. 16:17 |
Elkészült Székesfehérvár Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának egyeztetési változata

A cselekvési terveket összegző dokumentumot dr. Cser-Palkovics András polgármester és Mali-Gáspár Edit, a tervezéssel megbízott DÉVELMAL Kft. szakmai vezetője mutatta be a Városházán.

A 2021–2027-es Európai Uniós ciklus fenntartható városfejlesztési forrásainak felhasználási feltétele az integrált városi stratégiák készítése. Ennek hazai alapdokumentuma a megyei jogú városok számára a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia (FVS), amelyben átfogóan szükséges bemutatni a jövőbeni fejlesztési elképzeléseket.

Székesfehérvár Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának egyeztetési változata - LETÖLTÉS (.pptx)

Zöldülő város, Digitális város, Prosperáló város, Megtartó város, Kiszolgáló város – ezek a tervezési dimenziók összegzik Székesfehérvár számára is azokat a stratégiai célokat, amelyek a város által eddig ellátott és a jövőben is kiemelt feladatokat jelentik. A Fenntartható Városfejlesztési Stratégia összeállításakor is ezek a legfontosabb vizsgált területek, amelyek mentén a szakemberek – a lakosság bevonásával – előkészítették a 2027-ig tartó időszakra a fejlesztési irányokat és a várost érő kihívásokhoz igazított cselekvési terveket összegző dokumentumot.

Fontos, hogy az FVS tervezési fázisban van: a dokumentum a jelenlegi helyzetet, elképzeléseket tükrözi, és még lehetnek változások – fogalmazott a sajtótájékoztatón dr. Cser-Palkovics András polgármester. Az uniós fejlesztési forrásokról elmondta, hogy a vártnál kevesebb összeg jut Magyarországra, a megyei jogú városokra és általában az önkormányzatokra.

Székesfehérvári történelmi, egyben modern város, ez az a két meghatározó elem, ami alapján elkezdődött és zajlott a tervezés folyamata.

Az FVS az alábbi négy prioritást tartalmazza, amelyek meghatározzák a konkrét fejlesztések keretét és a várható mintegy 11,7 milliárd forint felhasználását.

  1. Székesfehérvár európai szinten versenyképes, klímabarát erőcentrummá fejlesztése
  2. Székesfehérvár népességmegtartó képességének erősítése a humán szolgáltatások és környezet feltételeinek javításával
  3. A települési és természeti környezet, valamint az infrastrukturális hálózatok fenntartható és klímabarát fejlesztése
  4. Székesfehérvár helyi közösségekre építő regionális központ szerepének erősítése

Az FVS fejlesztési területként jelöli meg a történelmi Belvárost és környezetét, a Vízivárosban a Királysori fűtőerőművet és környezetét, valamint a Tudásközpont-Innovációs színteret, emellett számos létesítményi, intézményi, infrastrukturális és szolgáltatási célú, a város mindennapjait érintő és az életminőséget javító fejlesztési tervet is tartalmaz.

Székesfehérvár Önkormányzata számára fontos, hogy valódi partnerségen nyugvó tervekre, a lehető legszélesebb közösségi részvételre épülő, széles és sokrétű ismereti bázison és konszenzuson alapuló stratégiai tervezés valósuljon meg. Az érintettek – szakmai és társadalmi szervezetek, a város és környékének köz-, gazdasági és civil szereplői – aktív bevonása lehet garancia arra, hogy elfogadják a fejlesztési célokat és programokat, valamint elkötelezettekké váljanak azok közösségként történő megvalósításában.

Éppen ezért széles körben szólította meg a város az itt élőket is, hogy javaslataikat kérje a város Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának összeállításához. A tervezetet nagyon sokan, 1085-en véleményezték, megfogalmazva saját ötleteiket, amelyek be is épültek a szakmai anyagba. Folyamatosan dolgoztak az elmúlt időszakban a stratégiai tervező munkacsoportok is a szakmai anyag fejezetein. Székesfehérvár polgármestere köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki csatlakozott az FVS elkészítéshez. Emellett kérte, hogy minél többen vegyenek részt az őszi népszámláláson, hiszen a lakossági adatszolgáltatás szintén alapjául szolgálhat a fejlesztéseknek.

Mali-Gáspár Edit, a tervezéssel megbízott DÉVELMAL Kft. szakmai vezetője elmondta: rövid, de nagyon intenzív tervezési időszakon vannak túl. A lakosság és az intézmények részéről magas szintű partnerséget tapasztaltak, így megalapozottabb célokat sikerült kitűzni.

Az FVS-t szerdán a képviselőtestület valamennyi tagjai megkapta, a tervezetre megyei és minisztériumi szintű egyeztetés is vár a következő hónapokban. A folyamat végén Székesfehérvár Megyei Jogú Város Fenntartható Városfejlesztési Stratégiáját a Közgyűlés hagyja majd jóvá, várhatóan decemberben.

Városfejlesztés

  1. Győzelem az új arénában

    A jövő vasárnap kezdődő divízió I/A-világbajnokság előtt álló magyar férfi jégkorong-válogatott 2-1-re legyőzte az elitben szereplő norvég csapatot a székesfehérvári Alba Aréna avató mérkőzésén pénteken. Több ok miatt is nagyon különleges az új épület. Egyrészt mert Fehérvár összes szeretett sportágának helyet tud biztosítani, de koncerteknek, vásároknak, konferenciáknak és egyéb kulturális rendezvényeknek is otthont adhatt.Magyarország - Norvégia 2-1 (1-0, 1-1, 0-0)

    2024.04.19.
  2. Új helyre kerül a Szent György kút

    Hamarosan elfoglalja új helyét a felújított Szent György kút. Bory Jenő alkotása továbbra is Felsővárosban hirdeti a sárkányölő hős tettét, a restaurálást követően az Illyés ligetet ékesíti majd – adta hírül közösségi oldalán a városrész képviselője, Földi Zoltán.

    2024.04.19.
  3. Új, korszerű gázmotor

    Új gázmotor-generátort állítottak szolgálatba a SZÉPHŐ Zrt. Bakony utcai telephelyén. A tavaly decemberben leszállított berendezés összeállítása, próbaüzeme után immár teljes kapacitással dolgozik a fűtőerőműben, a távhőrendszerbe bekapcsolt fehérvári háztartásokat és intézményeket ellátva.

    2024.04.18.
  4. Fehérvár lett az első

    Ünnepélyes keretek között vette át az Egyensúly Intézet által alapított Településindex-díjat dr. Cser-Palkovics András polgármester szerdán Gödöllőn A jövő települései Magyarországon konferencia keretében. Az Egyensúly Intézet minden évben frissítve teszi közzé településindexét, hogy minden döntéshozó és érdeklődő olvasó számára követhetővé válhasson az egyes magyar települések fejlődésének üteme. 

    2024.04.17.