El Camino - Fersch Renáta és dr. Berta Gábor meséltek zarándokútjukról

Vetítéssel egybekötött előadással folytatódott a Közéleti és Kulturális Szalon sorozata hétfőn, a Zsolt utcai Krisztus Király Plébánia Közösségi Házban, ahol a megtelt teremben az El Camino zarándokutat megjárt Fersch Renátával és dr. Berta Gáborral Palkó Zsuzsanna beszélgetett.
2019.03.19. 07:53 |
El Camino - Fersch Renáta és dr. Berta Gábor meséltek zarándokútjukról

Fersch Renáta először 2006-ban járta végig a spanyolországi Szent Jakab zarándokutat, egyedül, az irodaszékből felállva, kevés edzést követően, akkoriban még okoseszközök nélkül, majd 2008-ban a nehezebb, északi útnak is nekivágott. A „Másfél millió lépés Magyarországon” című televíziós sorozat által „megfertőzött” rutinos kéktúrázó, dr. Berta Gábor 2018 májusában baráti társasággal tette meg a klasszikus zarándokutat.” - vezette fel az estét Palkó Zsuzsanna.

Alapvetően mi a francia útról fogunk beszélgetni, francia útnak nevezik a már egyesült négy út találkozási pontjától (Saint-Jean-Pied-de-Port) induló utat, mely végigvezet egészen Santiago de Composteláig, mintegy 800 kilométeren keresztül, innen indul a ti történetetek is” - tette hozzá az est moderátora.

Huszonnégy esztendősen, a felnőtté válás kapujában, hivatáskeresés és önmagam keresése közepette arra gondoltam; bárcsak létezne egy olyan hely a világban, ahol addig gyalogolok, amíg teljesen ki nem kopik belőlem a fájdalom. Két évvel később anyukám kezembe nyomott egy könyvet, Paulo Coelho Zarándoklat című művét. Végigolvastam, becsuktam a könyvet aztán elkezdtem az egészet az elejétől.

Azt éreztem, hogy nekem oda el kell mennem, mert ez az a hely, amit én keresek.” - mesélte a kezdetekről Fersch Renáta.

Rockenbauer Pál sorozatai megpecsételték a sorsomat, gimnazista voltam, amikor vetítették, ennek hatására nekiálltam túrázni és ezt azóta is űzöm; ismerősökkel közel kétszer teljesen végigjártam a magyarországi kéktúrát. 2017 őszén, amikor szokás szerint nordic walkingoztam, hallgattam egy internetes rádióadást, amely az El Caminoról szólt. Nekem semmi olyasmi célom nem volt, hogy különféle fájdalmakat gyalogoljak ki magamból, hanem engem az út hívott. Késő ősszel egy baráti pálinkázás közepette kedves ismerősöm dobta fel, hogy nincs-e kedvem vele elmenni az El Caminora? Igennel válaszoltam, megszerveződött egy kis társaság, akikkel eljutottam végül Spanyolországba.

A legnehezebb dolog az El Camino kapcsán a döntés meghozatala. Ha az ember meghozta a döntést, akkor meg fogja tudni teremteni azokat a körülményeket, amelyek ezt lehetővé teszik.” - vélekedett dr. Berta Gábor.

Ott volt mögöttem egy olyan családi háttér és munkatársi közeg, akik nem ellenezték, hogy elmenjek, mindkét oldalról kellett a támogatás, így nyugodtan ott tudtam hagyni a feladataimat.” - tette hozzá.

A felkészülésben is nagyon különbözőek a zarándokok; Reni például két héttel az utazás előtt hozta meg a döntést és foglalta le a repülőjegyet, míg Gábor – mivel elmondása szerint tervezős típus - közel fél évvel az indulás előtt mát négy-öt füles excel táblázatban összegezte terveit.

A zarándokok alapvetően négy csoportra oszthatók; a vallási indíttatásból nekiindulók csoportja, a túlnyomó többség valamiféle spirituális megújulást keres az életében. Van egy kisebb csoport, akik a buli kedvéért, illetőleg a fizikai teljesítmény miatt megy el a Caminora és van a negyedik csoport, akik igazából maguk sem tudják, hogy miért mennek el a Caminora. Noha hívő katolikus vagyok én ez utóbbi csoportba tartozom.” - összegezte Gábor, hozzátéve:

„Sokak tapasztalata az, hogy nagyon sok választ kaptak, de nem arra, amit kérdeztek, tehát nem azt adja a Camino, amire az ember vár, hanem amire szüksége van.”

Én vagyok az út, az igazság és az élet.” - mondja Jézus és ez az út a spanyol nyelvű Bibliában a camino. A többség a saját útját, boldogságát vagy az igazságot és a céljait keresi az életében.

Mindenki különféle kérdésekkel megy ki és általában kapunk választ is.” - zárta gondolatait Fersch Renáta.