-
Három hét Londonban
Tavaly októberben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Hunyadi Mátyás Technikum diákjai háromhetes szakmai tanulmányúton vettek részt Londonban. Az Anglia fővárosában eltöltött időszakról a Városháza Dísztermében tartottak beszámolót, ahol Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte őket.
2023.02.01. -
Februári események a Sóstón
Februárban is folytatódnak a Vadvasárnapok programsorozat a Sóstó Vadvédelmi Központban. Legközelebb február 5-én várják a családokat, a program regisztrációhoz kötött. A Sóstó Látogatóközpontban Maci nap és Bögre-túra is várja a családokat.
2023.02.01. -
Mesekoncert az Igézőben
Mesekoncertre várja a közönséget az Igéző február 5-én, vasárnap 11-kor. Danny Bain és Ágoston Béla érkezik a belvárosi játszóhelyre. A duó a hagyományos hangszerek mellett jó pár különlegességet is hoz magával. Egy-egy dal megszólaltatásához pedig a gyerekek segítségére is szükség lesz.
2023.02.01. -
A 90 éves Palkovics Jánosnét köszöntötték születésnapja alkalmából
A kilencvenedik születésnapját ünneplő Palkovics Jánosné családi körben, jó hangulatban fogadta a hozzá érkező vendégeket, a miniszterelnök által aláírt emléklapot és az önkormányzati ajándékcsomagot átadó Mészáros Attila alpolgármestert, önkormányzati képviselőt.
2023.01.31.
Együtt kerek a világ a konyhában is - gasztro-kulturális esttel zárult a CICE programja

„Együtt tudunk jól szórakozni – együtt kerek a világ!” fogalmazta meg Farnady Judit, az alapítvány elnöke a jól sikerült rendezvénysorozat legfontosabb üzenetét.
A CICE azzal acéllal indította el akadálymentesített kulturális programsorozatát, hogy felhívja a figyelmet: a fogyatékossággal élők is igénylik és élvezik a kulturális programokat, csak másképp. A sorozat utolsó eseménye egy integrált nemzetközi gasztro-kulturális est volt, amit online valósítottak meg, Ismerkedjünk a világgal Székesfehérváron! címmel.Farnady Judit, az alapítvány elnöke a program délutáni sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a világnapra időzített esélyegyenlőségi rendezvény a közösségteremtő, érték- és hagyományteremtő, uniós pályázati forrásból megvalósított programsorozat méltó zárása. Várakozáson felüli eredményről lehet beszélni, hiszen 600 főt tudtak megmozgatni a négy, komplex akadálymentesítéssel megvalósított programon, amelyek között belvárosi idegenvezetés, interaktív múzeumi kiállítás és zenés irodalmi est szerepeltek, ma pedig gasztroprogramra várják az érdeklődőket. A járványhelyzet több kihívást is jelentett, ezek összességében: „Mindegyik program elérte a célját – ami a szemléletváltásról szól, az érzékenyítésről szól, de főként arról, hogy mi együtt vagyunk egészek, együtt tudunk jól szórakozni, együtt lenni – együtt kerek a világ, az épek és a fogyatékosággal élő emberek körében.” A résztvevők száma is mutatja, hogy nem lehetetlen akadálymentesen programot szervezni; és ezt a jövőben is folytatni szeretnék, tette hozzá.
Braun Katalin szervező elmondta, hogy a gasztroestet megelőzte egy videósorozat, amire a nagyvilágot megjárt személyeket kértek fel, hogy meséljenek az adott országról: Kínáról, Ausztráliáról, Kubáról, Bulgáriáról, Amerikáról és Kubáról, illetve a palóc Kazárról. Ezeket az élménybeszámolókat a CICE közösségi oldalán tették közzé, hogy bárki részesülhessen benne. A program része volt egy kezdeményezés, amelyben a Hatpöttyös Étterem mozgássérülteknek főzött: a Belgiumban élő Vasi Zsuzsanna videóban mutatta be, hogyan készül a flamand marharagu, aminek – Hatpöttyös módra – nagy sikere volt a Viktória Rehabilitációs Központban.
Az estet Farnady Judit egy összefoglalóval kezdte, érintve az esélyegyenlőségi kerekasztalok, a szociális ellátórendszerek fejlesztéseivel kapcsolatos tervek, valamint az Önkormányzattal történő együttműködés fontosságát. Ezután három ZOOM-szobában folytak a gasztro-kulturális élménybeszámolók – látás-, mozgás- és hallássérültek hallgatták és nézték meg ép társaikkal a közösségi oldalra felrakott videókat, és „élőben” kérdeztek az utazóktól, akik felelevenítették a filmes érdekességeket, információkat.
A közös felületen a rendezvény végén újabb utazások és élmények kerültek elő, amiket a harminc résztvevő közösen hallgatott meg – ezúttal fogyatékossággal élők tapasztalataiból. Jakab Szilárd egy látássérült csapattal Olaszországba utazott, Tarsoly Márta egy több tíz évvel ezelőtti kubai útról mesélt, összevetve saját tapasztalatait a kiscsoportos társalgással, majd mozgássérültként megélt szarajevói és egy ismerős New York-i útjáról mesélt. Troppert Zita hallássérült a külföldön megvalósuló kommunikáció működéséről azt mondta, mint fogyatékkal élők jó helyzetben vannak a jelnyelv használatát illetően, szinte bárhol a világban jól megértik egymást. Ezt követően a résztvevők azt mondták el, hogyan sikerült a belga videó alapján megfőzött marha, családi vagy munkahelyi társasággal. Jurászik László is hallássérült, otthon van a konyhában, lenyűgöző technikával főzte meg a flamand menüt, és elárulta, hogy a karácsonyi asztalra sokféle süteménnyel készül; Papp Marcsi, Hollósi Tibor és a többi hozzászóló egy dologban egyetértettek: nagyon finom, kreatív és főképpen jó hangulatú volt a közös főzőcskézés. Farnady Judit elmondta, hogy dr. Cser-Palkovics András polgármester is csatlakozott a programhoz egy kedves gesztussal, főzött Molnár Tamás tanácsnok is – azonban erről nem árultak el többet: az estről a CICE egy újabb videóval kedveskedik majd a közösségi oldalon, amiben megmutatják az eddig kimaradt részleteket is.