Dunán innen, Dunán túl - öt táncegyüttes hozta el tájegységének hagyományait

Már hároméves hagyomány, hogy a Székesfehérvári Királyi Napok utolsó napján Népművészeti Fesztivált rendeznek a Belvárosban. Augusztus 20-án délelőtt a „Dunán innen, Dunán túl” színes programjaival kezdődött az ünnep, a Dunántúl tájegységeinek változatos hagyományait, népszokásait, viseletét, táncait és zenéit ismerhették meg az érdeklődők.
2019.08.20. 16:35 |
Dunán innen, Dunán túl - öt táncegyüttes hozta el tájegységének hagyományait

Az idei Népművészeti Fesztiválon Vas megye, Rábaköz, Sárköz, Galga mente és a Balaton-felvidék tájegységeinek kulturális hagyományai kaptak főszerepet.

A Városház téren a Fejér Megyei Népművészeti Egyesület, a Fehérvári Kézművesek Egyesülete és a Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-Dunántúli Regionális Társaságának kézművesei mutatták be tudásukat. Az érdeklődők maguk is próbálhatták a nemezelést, a fafaragást, a gyékényfonást, a varrást, a hímzést, a szövést, a gyöngyfűzést, a csipkeverést, a mézeskalács-díszítést, a gyöngyszövést és a csuhézást.

Az öt táncegyüttes a közönség bevonásával, a Belváros több pontján zajló interaktív programok után a Mátyás király-emlékműnél felállított színpadon is bemutatkozott.

Az Országzászló téren a badacsonytördemici Tördemic Néptáncegyüttest, a Veresegyházi Hagyományőrző Népi Együttest, majd a vitnyédi Énekes Lenke Hagyományőrző Egyesületet, a Szent István emlékjelnél a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttest, az Országalmánál pedig az őcsényi Bogár István Hagyományőrző Egyesületet láthatta a közönség. A színpadi programok a Mátyás emlékműnél zajlottak.

Az idei vendégegyüttesek közül a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes nagy múltú, többszörösen kiválóan minősült együttes 1993-ban alakult újjá. Legfontosabb feladatuknak a helyi és a vasi szokások felgyűjtését, feldolgozását, felelevenítését tekintik.

A vitnyédi Énekes Lenke Hagyományőrző Egyesület a rábaközi, de főképp a vitnyédi hagyományok, népszokások, néptánc és egyéb művészeti tevékenységek megőrzésére és folytatására, a hagyományok átadására, a régen ismert népszokások, népdalok és játékok újratanítására helyezi a hangsúlyt. Büszkeségük a vitnyédi bölcsőcske, amely egy ritka népszokás: hét lány és egy fiú viszi el a Kisjézust a házakhoz a bölcsőben. A szokást először Bartók Béla gyűjtötte, 1938-ban.

A Tördemic Néptáncegyüttes 2009-ben alakult a Badacsonytördemicen és környékén élő, népi kultúra iránt érdeklődő lelkes fiatalokból. Célja a tagok minél magasabb szintű szakmai fejlesztése mellett a népszokások hiteles bemutatása, továbbadása a felnövekvő generációknak.

A Veresegyházi Hagyományőrző Népi Együttesnek a csoport magvát alkotó házaspárok mellett hagyományápoló idősebb asszonyok, valamint unokáik is tagjai. Kizárólag a régi Veresegyház családi, világi és a valláshoz kötődő népszokásait dolgozzák föl és állítják színpadra.

Az őcsényi Bogár István Hagyományőrző Egyesület két csoportból áll, a felnőtt és a gyermek-utánpótlás csoportból. Célja Sárköz népi hagyományainak megőrzése, ápolása, bemutatása.