-
Újabb fejlesztések a Sóstón
Befejeződött a Sóstó Természetvédelmi Terület és a Csónakázó-tó rehabilitációját, valamint a Sóstói Stadion fejlesztését összefogó tízéves projekt, amely mintegy 20 milliárd forint vissza nem térítendő kormányzati forrásból valósult meg. A program záró elemeit csütörtökön mutatták be a Sóstó Vadvédelmi Központban, melynek játszótere új eszközökkel, élményelemekkel bővült, készült egy új röpde és egy kifutó is.
2024.09.05. -
Kezdődik a felújítás
Az iskola minden felszerelése átköltözött mostanra a Tolnai utcába, és a következő kettő tanévben az egykori Bory Jenő Általános Iskola épülete lesz a Vasvári Pál Gimnázium otthona - tájékoztatott Facebook oldalán Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András.
2024.08.14. -
Megújult a Jancsárkert
Befejeződtek a Jancsárkert Termelői és Biopiac területén az új, kibővült piactér építési munkálatai. Az új csarnok augusztus 8-tól várja a vásárlókat. A kényelmes vásárlást szolgálva átépítették a területen levő parkolókat, zöldterületeket és utakat is.
2024.07.31. -
Újra nyitva a pálya
Két részletben építi teljesen újjá a Városgondnokság a Bregyóban található extrém pályát. Az új pálya első része már elkészült és ismét használható. Ősszel pedig további négy elemmel bővítik a Bregyó skateparkot, ezzel lesz majd teljes.
2024.07.26.
Az egész városban lecserélik a közvilágítást – üzembiztosabb lesz és felére csökken a fogyasztás
A Kassai és a Vágújhelyi utca kereszteződésében, a gyalogos átkelőhely kiépítésénél is újfajta, nagy fényerejű, szabályozható, LED-es lámpatesteket telepítettek.
A cserélendő 11.171 lámpatest jelenlegi összteljesítménye 1116kW, ami a korszerűsítés után 629 kW-ra csökken. A fényerő nem változik, azonban az évei 5.6 millió kWh fogyasztás 2.4 millió kWh-ra csökken.
A város legnagyobb elektromos fogyasztója a közvilágítás, ami jelenleg közel 5.6 millió kWh-t fogyaszt évente. A fehérvári közvilágítás működtetése pedig közel egymilliárd forint többletköltséget jelent a Városgondnokságnak 2023-ban a korábbi évekhez képest. 2022-ben is már lépcsőzetesen, folyamatosan emelkedő költségek voltak, 2023-ban pedig sajnos már egész évben az emelt árakkal számolt a Városgondnokság.
A korszerűsítéssel 60%-os energia felhasználási megtakarítás érhető el, ami a beruházás finanszírozása mellett is, jelentős költségcsökkentést fog eredményezni. Jól jelzi a közvilágítás megemelkedett költségeit, hogy 2022. januárjában 23.5 millió forint volt ugyanaz a közvilágítás, amiért 2023. januárjában már 175 millió forintot fizetett a Városgondnokság.
Fontos eleme a fejlesztésnek a szabályozhatóság, így 23 óra és hajnali 5 óra között visszább lehet állítani automatikusan a lámpatestek fényerejét, amivel további energiamegtakarítás érhető el, továbbá a város fényszennyezése is kisebb lesz.
Az energiamegtakarításból finanszírozzák a fejlesztést
A Városgondnokság a szerződés 120 hónapos futamideje alatt a jelenlegi költségek helyett jelentősen alacsonyabb energiaköltséget és egy ún. ESCO díjat fizet majd, melyek együttes összege is jóval alatta marad a jelenlegi üzemeltetési költségnek. A fejlesztés saját erő felhasználása nélkül valósul meg, ezért egyetlen forintot sem kell fizetnie a városnak, a lámpatestek pedig a 120 hónapos szerződés lejártakor, maximum 10 millió forintért kerülnek majd városi tulajdonba.
Az energiaválság a Városgondnokságot sem kerülte el, nagyon drasztikus költséget jelent az energia robbanásszerű áremelkedése: a villanynál mintegy nyolcszoros, a távhőnél több, mint ötszörös a többletköltség.
Év végére az összes régi lámpát lecserélik Székesfehérváron
A fehérvári közvilágítás fogyasztása az új energiatakarékos és szabályozható lámpatestekkel sokkal üzembiztosabb is lesz. A teljes város közvilágításának korszerűsítéséről még tavaly novemberben döntött a Közgyűlés, a tervezési munkát azonban már korábban, két éve elkezdődtek.
A szerződés szerint év végig elkészül a város teljes területén a 11.171 darab lámpatest cseréje, így 2024-ben a jelenleginek kevesebb, mint fele lesz majd a fehérvári közvilágítás energiafogyasztása. Ez sok százmillió forint megtakarítást is eredményez. Az elmúlt néhány évben felszerelt korszerű és szabályozható LED-es lámpatesteket nem érinti a csere.
Az üzembiztos működés miatt is fontos a lámpatestek cseréje
A LED-es világítástechnika oly gyorsan fejlődik, hogy szinte már minden más közvilágítási technológia gyártása leállt, hagyományos izzót nátriumos vagy higanygőzös lámpákat nem is nagyon lehet kapni, sőt, az alkatrészellátásuk is pár éven belül meg fog szűnni. A mostani felújítás, azon felül, hogy rengeteg pénzt fog megtakarítani a városnak, szükségszerű is, hiszen hamarosan nem lehetne majd karbantartani a helyenként 30-40 éves lámpatesteket.