Az állandó és változó babakultúráról tanácskoztak a Játékmúzeumban

Állandó és változó babakultúra címmel kezdődött tudományos konferencia szombaton a Hetedhét Játékmúzeum – Moskovszky és Réber Gyűjtemény szervezésében. Az esemény témái a baba, a babával való játék, illetve annak aktuális társadalmi szerepe és változásai voltak.
2019.10.19. 11:36 |
Az állandó és változó babakultúráról tanácskoztak a Játékmúzeumban

Pszichológiai, pedagógiai, színháztörténeti, kulturális antropológiai, játéktörténeti és muzeológiai megközelítésből is vizsgálták a szakemberek a témát.

A Kiss Áron Magyar Játék Társaság és Székesfehérvár Önkormányzata 1999 óta évente egy alkalommal szervez a Moskovszky-gyűjteményhez, a játékmuzeológiához kapcsolódó országos konferenciát Székesfehérváron. A Hetedhét Játékmúzeumban található Moskovszky Éva (1925 – 2010) régész, művészettörténész, a hazai játékkultúra kimagasló személyisége és édesanyja, Auer Erzsébet által hét évtized alatt összegyűjtött, négy-ötezer darabból álló játékkollekciója, amelyet 1996-ban helyezett el Székesfehérváron. A gyűjtemény 1998-ban került a Megyeház utcai Fehérvári Babaházba, majd a Hiemer-házban, a 2012 májusában átadott Hetedhét Játékmúzeumban kapott méltó elhelyezést.

A Moskovszky Éva emlékére rendezett játékkonferencia minden évben rendkívül színvonalas és hasznos programokat tartalmaz.

Idén az állandó és változó babakultúra volt a téma. A nap során többek között a Barbie baba hatvan éves történetéről, a térben és időben változó gyermekkorról, a szerepjátékokról, a Moskovszky-gyűjteményben látható párizsi luxusbabákról, valamint a keleti babákról és a különleges amerikai szépségről, a nagy szemű Blythe baba történetéről is érdekes előadásokat hallhattak az érdeklődők.

A játéktörténeti előadásokon többek között a Barbie baba hatvan éves történetéről, a térben és időben változó gyermekkorról, a szerepjátékokról és a Moskovszky-gyűjteményben látható párizsi luxusbabákról is hallhattak az érdeklődők.

A megnyitón dr. Nagy Veronika, a Hetedhét Játékmúzeum szakmai vezetője arról szólt, hogy a babával való játék és maga a "baba" olyan kulturális jelenség, ami sokkal több, mint játékszer. "A baba lehet tudományos megismerés tárgya, sok tudományterületet tud érinteni. A konferencián a Moskovszky gyűjtemény tárgyairól is olyan ismereteket szerezhetnek a résztvevők, amelyek nem megismerhetőek pusztán a kiállítás megtekintésével. Segítségül hívjuk a színháztörténetet és alkalmazzuk a pszichológiai, pedagógiai megközelítést is annak érdekében, hogy reflektáljunk olyan társadalmi kérdésekre, mint hogy az egyre terjedő, virtuális térben zajló játékok mellett szüksége van-e a mai gyerekeknek babára?" - fogalmazott Dr. Nagy Veronika.

A konferencitá Cser-Palkovics András polgármester nyitotta meg, aki köszöntőjében kiemelte, a város büszke a Moskovszky gyűjteményre és arra, hogy méltó körülmények között mutathatja be ezt a hagyatékot.

A polgármester hozzátette, jó dolog, hogy az állandó kiállítás mellett minden évben szakmai konferencia is van, amely a városba vonzza a témával foglalkozó szakembereket, szaktekintélyeket.

Köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere felidézte, hogy a tegnapi nap köszöntött 80 éves születésnapja alkalmából egy kedves fehérvári polgárt és miközben a családdal beszélgetett, szó volt a babákkal kapcsolatos családi hagyományokról is. "Az ünnepelt egyik felmenője gyűjtötte a babákat, amelyek mindegyikéhez érdekes családi történet kapcsolódik. Ekkor eszembe jutott, hogy a Moskovszky gyűjtemény darabjaihoz is számos izgalmas, érdekes emberi történet kapcsolódik, amiből remélhetőleg egyre többet ismerhetünk meg a kutatások révén." - tette hozzá a polgármester.