-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Áttörő fény - bemutatták a várostörténeti trilógia befejező részét
A „Fehéredő múlt” című várostörténeti trilógia harmadik, befejező epizódját láthatták az érdeklődők a Városháza dísztermében a Múzeumok Éjszakáján. A film nemcsak ismeretlen, vagy kevéssé ismert történelmi tényeket közvetít a városról, hanem annak mélyebb lelki életébe, folyamatos leromboltatásába és újjáépülésébe is betekintést enged.
2014.06.21. 23:22 |
A „Fehéredő múlt” című várostörténeti trilógia harmadik, befejező epizódját láthatták az érdeklődők a Városháza dísztermében a Múzeumok Éjszakáján. Az ősbemutatón egy monumentális történelmi freskót láthatott a közönség, a film nemcsak ismeretlen, vagy kevéssé ismert történelmi tényeket közvetít a városról, hanem annak mélyebb lelki életébe, folyamatos leromboltatásába és újjáépülésébe is betekintést enged Burján Zsigmond különleges képi világának köszönhetően.

Az „Áttörő fény” című fejezet a kiegyezéstől napjainkig dolgozza fel a város történetét, magába foglalva a dualizmus korát, az első világháborút, a két háború közötti időszakot, a székesfehérvári zsidóság történetét, a holokausztot, a második világháborút és az ötevenes-hatvanas évektől a rendszerváltásig tartó folyamatot. Az ősbemutatón egy monumentális történelmi freskót láthatott a közönség, a film nemcsak ismeretlen, vagy kevéssé ismert történelmi tényeket közvetít a városról, hanem annak mélyebb lelki életébe, folyamatos leromboltatásába és újjáépülésébe is betekintést enged Burján Zsigmond különleges képi világának köszönhetően.

A trilógia „Kereszttől a félholdig” című első részét 2012 augusztusában, „Uram, maradj velem!” című második fejezetét 2013 júniusában mutatták be. Az „Áttörő fény” című befejező alkotás a dualizmus korától napjainkig tárja fel Székesfehérvár történelmét a legújabb kutatásokra alapozva, a teljesség igénye nélkül. A film foglalkozik a dualizmustól az I. világháborúig tartó időszakkal, a Magyar Királyi 17-es honvéd gyalogezred történetével, a két világégés közötti periódussal, benne Prohászka Ottokár püspök és Csitáry G. Emil polgármester szerepével. Ugyancsak feltárja a film a székesfehérvári zsidóság tragikus történetét, a deportálásokat, a II. világháború időszakát, valamint az 50-es éveket, kiemelten 1956-ot. Foglalkozik az alkotás a kádári szocializmus időszakával, majd a gondolatébresztés szándékával visszatekint a rendszerváltás éveire és a 2013-as Szent István Emlékévre.

A „Fehéredő múlt” című trilógia a 2013-as Szent István Emlékév alkalmából készült, a befejező rész forgatása tavaly nyáron kezdődött el. Az alkotás mentora Siklósi Gyula régészprofesszor, rendezője és operatőre Burján Zsigmond, gyártásvezetőként Haufe Andor, vágóként Szentmiklósi Dávid működött közre. A harmadik film ősbemutatóját követően Burján Zsigmond köszönetét fejezete ki az alkotóknak – kiemelten Siklósi Gyulának – és valamennyi közreműködőnek, akik lehetővé tették a trilógia elkészítését és az ezeréves Székesfehérvár történelmének sajátos, egyedülálló megörökítését.