-
Emlékérem Varga Gabriellának
Székesfehérvár kulturális életében betöltött szerepvállalásáért, a Vörösmarty Színház színművészeként városunk kulturális, művészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként vehette át a Polgármesteri Elismerő Emlékérmet Varga Gabriella dr. Cser-Palkovics Andrástól csütörtökön a Városházán.
2024.09.19. -
Pogácsát sütöttek a segítőknek
A Székesfehérvári SZC Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola több doboznyi pogácsát sütött le, hogy ezzel is segítsék az árvíz elleni védekezést. A csomagokat az intézmény vezetői Ercsibe, a helyszínre szállították.
2024.09.18. -
Wathay Ferencre emlékeztek
A hagyományokhoz hűen, katonai tiszteletadás mellett emlékeztek meg Székesfehérvár 1601-es, török uralom alóli ideiglenes felszabadításáról a Prohászka ligetben.
2024.09.19. -
Több milliárd a településeknek
Költségvetés módosítás, települési támogatások - egyebek mellett ezekről tárgyaltak. 11 pontot tűzött napirendre a Fejér Vármegyei Közgyűlés, amelynek elnöke az elmúlt éveket is értékelte.
2024.09.19.
Átadták a Lánczos-Szekfű és a Deák Dénes Ösztöndíjakat - dr. Szikora Jánosé a Deák Dénes Díj
Az elismeréseket dr. Cser-Palkovics András polgármester, a kuratórium elnöke és dr. Gelencsér József titkár, míg az ösztöndíjakat Csurgai Horváth József, a Lánczos-Szekfű Közalapítvány kuratóriumi elnöke adta át a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban rendezett keddi ünnepségen.
A koronázóvárosban élő és tevékenykedő, vagy a várossal szellemi kapcsolatban álló alkotók munkáját segíti már több mint három évtizede két ösztöndíjprogram Székesfehérváron.
Hagyományosan az augusztusi ünnepségsorozat keretében adják át a Lánczos Kornél - Szekfű Gyula Ösztöndíjakat, valamint a Deák Dénes Díjat és Ösztöndíjat. Ez utóbbiakat évente egy-egy személy veheti át, míg a Lánczos Kornél - Szekfű Gyula Ösztöndíjjal több alkotót is segítenek, idén a beérkezett pályázatokból 16 nyert támogatást. A keddi díjátadó a Szent Efrém Férfikar műsorával kezdődött. A különleges hangzásvilágú vokális együttes Kodály Zoltán: Semmit ne bánkódjál Krisztus szent serege és Bartók Béla - Bubnó Tamás: Este a székelyeknél című műveket adta elő.
Szép hagyomány, hogy a Székesfehérvári Királyi Napok összművészeti programsorozat keretében adjuk át e nemes díjat és ösztöndíjakat. Idén új helyszínen, a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont adott ennek otthont. A Solium Regni – Az ország trónusa című állandó kiállítás igazán sok szállal kapcsolódik ünnepi rendezvényeinkhez - kezdte ünnepi köszöntőjét Székesfehérvár polgármestere.
Dr. Cser-Palkovics András kiemelte, a helyszín és a díj méltó ahhoz, hogy elismerjük azoknak a munkáját, törekvéseit, akik már eddig is sokat tettek a város kulturális életében. Az ösztöndíjak által támogatott pályázatok jól tükrözik Székesfehérvár értelmiségének széles körű érdeklődési területét, és egyben arra sarkall mindenkit, hogy saját szakmai területén célokat tűzzön ki, amelyek megvalósításhoz a Lánczos-Szekfű Közalapítvány hozzájárulhat.
dr. Szikora Jánosnak ítélték a Deák Dénes Díjat
Székesfehérvár kulturális életében, kiemelkedően is a színházkultúra ápolásában, közkinccsé tételében végzett kiemelkedő munkássága, valamint alkotói tevékenysége elismeréseként a Deák Dénes Alapítvány Kuratóriuma dr. Szikora Jánosnak, a Vörösmarty Színház igazgatójának adományozta idén a Deák Dénes Díjat, amelyet a díjazott egy későbbi időpontban vesz át személyesen.
Az ünnepség a Deák Dénes Ösztöndíj átadásával folytatódott, amelyet ebben az évben Bányai Balázsnak ítéltek oda.
A történész arra vállalkozott, hogy feldolgozza Pribék Antal székesfehérvári fotográfusnak a Fejér vármegyei kastélyokról és uradalmakról az 1870-es években készített fényképsorozatát. A munka már elkezdődött, de az anyag nagy terjedelmére való tekintettel a kuratórium egy évvel meghosszabbította az ösztöndíjat. Az oklevelek átadását követően az ünnepség résztvevői Borbély Levente, a XIV. Fehérvári Versünnep győztesének tolmácsolásában hallhatták Weöres Sándor költő, egykori fehérvári múzeumigazgató gondolatait a mű és a művészet viszonyáról.
A Lánczos Kornél-Szekfű Gyula Ösztöndíjak átadása előtt Csurgai Horváth József, a kuratórium új elnöke rövid visszatekintést adott a Közalapítvány több mint három évtizedes történelméről, alapításának körülményeiről. Köszönetet mondott a kuratórium tavasszal leköszönt elnökének, Bobory Zoltánnak és egykori tagjainak önzetlen munkájukért, és egyben köszöntötte a testület új tagjait. A pályázatok elbírálásakor a döntés meghozatala sohasem könnyű, de az idei évben a város támogatásának köszönhetően emelkedett a kiosztható ösztöndíjak összege - mondta el. Reményét fejezte ki, hogy a jövőben is folytatódhat az alkotói munka támogatása, hiszen e munka megbecsüléséért még sok tennivalónk van, tette hozzá.
Az ünnepi gondolatokat követően a kuratórium elnöke Székesfehérvár polgármesterével együtt adta át az Lánczos-Szekfű Ösztöndíjakról szóló okleveleket.
Elsőként az Alba Regia Ifjúsági és Szabadidős Egyesület képviselője, Róka Gyula vehette át. A civil szervezet immár huszonhatodik alkalommal tervezi a székesfehérvári általános iskolások rajzaival díszített naptár kiadását. A fehérvári művészeti élet meghatározó egyénisége, Büki Zsuzsanna pályázatában arra vállalkozott, hogy a Solium Regni – az Ország trónusa című állandó kiállítást népszerűsítse a képzőművészet eszközeivel. Endl László zongoraművész, zeneszerző idén első alkalommal pályázott. Megvalósítandó munkája egy kórusfantázia Pesovár Ferenc gyűjtése alapján. Györök Márk a látássérültek világát bemutató, érzékenyitő program megvalósításához nyert támogatást.
A kuratórium döntése alapján folytatódik a „Hangoló” Kreatív Zenei Műhely Zenével mesélek – családbarát kamarakoncert sorozata „A szél és a madarak” címmel. Támogatásban részesült Illés Orsolya Tünde művésztanár, aki jelenlegi munkájában természeti jelenségeket, erőket, őselemeket igyekszik megfogalmazni. Király István József a zeneművészeti oktatás népszerűsítését és a közösségi elkötelezettség erősítését tűzte ki célul a „Mesterek hangjai” koncert megvalósításával.
A Kompánia Zenekar pályázatával a kiváló zenei hanganyag technikai rögzítéséhez nyert támogatást. László István kisepikai műveket, főként novellákat, elbeszéléseket, anekdotákat tartalmazó kötetének kiadásához járult hozzá az alapítvány. Hiánypótló, egyedülálló vállalkozásba kezdett Lőrincz Tamás, aki a Ciszterci Szent István Gimnázium és jogelődjeinek egykori költő tanárai és diákjai műveiből állít össze antológiát.
A kuratórium döntésének értelmében Magony Imre folytathatja az ismert személyekhez kötődő székesfehérvári épületek bemutatását mind építészeti, mind kultúrtörténeti vonatkozásban. Mosberger Róbert Utazó Camera Obscura Mutatvány 2003 – 2024 fotóalbum elkészítéséhez nyert támogatást. Székesfehérvár ipari helytörténetéből az önálló kisiparosok 1938-tól napjainkig téma kutatója Rostási Szabó Imréné, aki olyan személyeket kíván bemutatni, akik több generáción át városunkban gyakorolták szakmájukat.
Tihanyi Tamás újságíró Sporthősök öröksége a koronázó városban című kötetében az 1952-es helsinki olimpia hőseinek állít emléket. Végvári Beatrix alkotóművész „Útbejárások” menet – jövet című grafikai munkáinak elkészítéséhez nyert támogatást. A Közalapítvány a következő egy évben is hozzájárul, hogy folytatódjon a Vox Mirabilis Közhasznú Kulturális Egyesület Közéleti és kulturális szalon programja, amelyben célul tűzték ki, hogy havonta bemutassanak egy-egy olyan példaértékű embert, közösséget, akik/amelyek az élet különböző területein elismerésben részesültek.
A megújult kuratórium elnökével és tagjaival, valamint az ünnepi díjátadáson az ösztöndíjasokkal készült interjúk szerdán koradélutántól hallahatók az ÖKK Podcast legfrissebb adásában.