-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Átadták a Fejér Megyei Levéltár felújított épületét
A Szent István téren álló, a legmodernebb elvárásoknak megfelelően felújított 19. századi épületegyüttesben méltó elhelyezést kapnak a megye múltját őrző dokumentumok. Az alapfeladatok ellátásán túl az épület arra is alkalmas, hogy a városi és megyei kulturális közélet fontos helyszíne legyen. A 11 kilométernyi iratanyag költöztetését és a raktári rend kialakítását követően a levéltár már megújult épületben fogadhatja az ügyfeleket és a kutatókat.
2014.01.28. 12:41 |
Ünnepélyes keretek között adták át január 28-án a Fejér Megyei Levéltár felújított épületét. A Szent István téren álló, a legmodernebb elvárásoknak megfelelően felújított 19. századi épületegyüttesben méltó elhelyezést kapnak a megye múltját őrző dokumentumok. Az alapfeladatok ellátásán túl az épület arra is alkalmas, hogy a városi és megyei kulturális közélet fontos helyszíne legyen.
A Szent István tér 2.-3 szám alatti 19. századi ingatlanok nem levéltári iratok tömeges tárolására készültek, így az épületek teherbíró képessége a 2000-es évek elejére jelentősen meggyengült. A Fejér Megyei Levéltár épületében 2002-re olyan mértékű állagromlás következett be, ami gyors beavatkozást, ideiglenes statikai megerősítést igényelt. A Fejér Megyei Önkormányzat ekkor kezdte meg koncepciójának kidolgozását a megyei levéltár átfogó felújítására és bővítésére. 2003-ban a levéltár mindkét épületét életveszélyessé nyilvánították, az iratanyagot három ideiglenes, önkormányzat által bérelt helyszínre költöztették. A felújításra a Konstruma Mérnöki Iroda Kft. készített megvalósíthatósági tanulmánytervet.
Az újjáépítés és a bővítés előkészítése 2006-ban kezdődött meg, a kivitelezést megelőző munkákra - állagmegóvásra, bontásra, régészeti feltárásra - mintegy 130 millió forintot biztosított a megyei önkormányzat. 2006-ban a megyei levéltár címzett támogatási igényt nyújtott be és több mint 1 milliárd forintos támogatásban részesült. 2008-ban kezdődött meg az építési beruházás első üteme, amelynek kivitelezési munkái 2010 februárjában 1,6 milliárd összköltséggel fejeződtek be. Az első ütemben a műemlék épületegyüttes több mint 2000 m2-es összes alapterületének teljes rekonstrukciója megtörtént és szerkezetkész állapotba került az új épületszárny is, amely raktáraknak, kutatóteremnek, és kiszolgáló helységeknek ad helyet. A Fejér Megyei Önkormányzat a címzett támogatás felhasználásával mintegy 1,9 milliárd forintot fordított a levéltár épületének komplex kiváltására. A befejezéshez szükséges további 500 millió forintot saját erőből kívánta biztosítani az önkormányzat, azonban a megyei önkormányzatok adósságkonszolidációját követően feladatellátásukból elkerültek a levéltári feladatok, így az összeget már az EMMI-nek köszönhetően a Magyar Nemzeti Levéltár biztosította 2013-ban.
Halász János kultúráért felelős államtitkár az ünnepélyes megnyitón kiemelte, hogy a levéltárak az emlékezetnek olyan tereit jelentik, ahol az ember személyes viszonyt találhat a múlttal. "A levéltárak az átélhető történelem terei, hiszen a történelem nemcsak egy tantárgy. Ott van benne a nemzeti identitás örökítő anyaga. Mára a közösségek memóriája nem az éles eszű emberek memóriájában van, hanem a nemzeti könyvtárakban és a levéltárakban. A nemzedéki emlékezet körülbelül nyolcvan évet képes befogni. Nyolcvan év távlatából már alig vannak élők, onnan átveszi a szerepet az intézményesített emlékezet." - emelte ki az államtitkár a megnyitó alkalmával.
Halász János államtitkár L. Simon László elkötelezettségét és a széleskörű együttműködés fontosságát is kiemelte a fejlesztés kapcsán. " A második ütem lebonyolításához - az EMMI kezdeményezte jogszabályi változás után - 500 millió forintot csoportosítottunk át a Magyar Nemzeti Levéltár részére. Hazánk legnagyobb közgyűjteménye pedig, amely 2012. október 1-je óta működik, sikerrel koordinálta ezt a feladatot. Köszönet illeti a helyieket, a székesfehérváriakat, hiszen az ő eltökéltségük nagyon fontos volt ahhoz, hogy ez a fejlesztés befejeződjön. Külön köszönet L. Simon Lászlónak, akinek az elkötelezettsége nélkül nem lett volna ennyire gördülékeny ez a program. Õ, amikor a közgyűlésben az illetékes bizottság elnöke volt, megismerte ezt a programot nagyon közelről és államtitkárként mind a jogszabályváltozás, mind pedig a forrás biztosítása az ő munkájának volt köszönhető." - mondta. L. Simon László kormánybiztos Gimesi Endrének, Cser-Palkovics Andrásnak, Erdős Ferencnek és Poszner Ferencnek mondott köszönetet a felújításért, kiemelve, hogy korábbi szándékokat legyőzve az épület most már levéltár marad és hosszú ideig szolgálja majd a magyar kultúra ügyét.
A felújított épület átadásán dr. Cser-Palkovics András polgármester arról beszélt, hogy a műemlék-felújítás a nagyvárosok és kisebb települések életében nagy lehetőség, de az egyik legnehezebb feladat is, hiszen ezeknek az épületeknek a felújítása gyönyörű kihívás, műszaki építészeti, de finanszírozási szempontból is. "Ezt a ciklust úgy kezdtük, hogy a város egyik legszebb műemlékét, a Hiemer-házat újíthattuk fel és adhattuk át a nagy nyilvánosságnak. Úgy közeledünk most a végéhez, hogy egy másik, egyébként a Belváros másik szegletében lévő, nagyon szép műemléképület újul meg és adhatjuk azt át a nagyközönségnek." Székesfehérvár polgármestere szimbolikusnak nevezte, hogy egy városi műemlék újult meg, amelynek megyei feladata és funkciója van. A polgármester szerint a levéltár felújítása "azt az egységet üzeni nekünk, ami a nagyváros és az azt körülvevő települések között a megyeközpont és a megye között meg kell, hogy teremtődjön." Székesfehérvár polgármestere felhívta a figyelmet arra is, hogy a van még néhány műemlék a városban, ami felújításra szorul. "Azon dolgozunk a kormánnyal együtt, hogy a Koronázó tér 3., a Köztársaság mozi, és az követően pedig a Fekete Sas Szálló is megújuljon. Azonban nagyon fontos, hogy ne csak megújuljon, hanem olyan közösségi funkciókat is kapjon, amik értelmessé teszik annak fenntartását és üzemeltetését."- mondta.
A Fejér Megyei Levéltár rekonstrukciója a Magyar Nemzeti Levéltár létrejöttével és kormányzati támogatással kapott újabb lendületet 2013-ban. A munkálatok 2013 júliusában kezdődtek meg és az év végére befejeződött a raktárak, kutató és feldolgozóhelységek végleges kialakítása. Az intézmény birtokba vételét, a 11 kilométernyi iratanyag költöztetését és a raktári rend kialakítását követően a levéltár már megújult épületben fogadhatja az ügyfeleket és a kutatókat.





