-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Ady és Nagyvárad - gálaműsorral ünnepelte a Magyar Kultúra Napját Székesfehérvár
Nagyváraddal közösen ünnepelte Székesfehérvár a Magyar Kultúra Napját a Vörösmarty Színházban. A programsorozat a „Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói” című irodalmi beszélgetéssel kezdődött, majd „Ady és Nagyvárad” címmel ünnepi gálaműsort láthatott a közönség. A gálaműsor keretében adták át a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat is, amelyet az idén a Szabad Színház társulatának ítélt a város közgyűlése.
2014.01.22. 20:30 |
Nagyváraddal közösen ünnepelte Székesfehérvár a Magyar Kultúra Napját a Vörösmarty Színházban. A programsorozat a „Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói” című irodalmi beszélgetéssel kezdődött, majd „Ady és Nagyvárad” címmel ünnepi gálaműsort láthatott a közönség. A gálaműsor keretében adták át a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat is, amelyet az idén a Szabad Színház társulatának ítélt a város közgyűlése.
KÉPGALÉRIA a Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói című beszélgetésről
KÉPGALÉRIA a Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói című beszélgetésről
Két egymást követő eseményen idézték meg Ady Endre életét és Nagyvárad fénykorát a Vörösmarty Színházban a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Elsőként a „Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói” címmel irodalmi beszélgetésre invitálták az érdeklődőket. A beszélgetésen Tóth János, a nagyváradi Ady-múzeum igazgatója, Derzsi Ákos, a nagyváradi Europrint kiadó és nyomdavállalat igazgatója és Sorbán Attila író, költő, a Nagyváradi Szigligeti Színház munkatársa adott ízelítőt az érdeklődőknek a leghaladóbb szellemű vidéki város, a modern magyar irodalmi törekvések egykori központjának életéből. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója a beszélgetés felvezetéseként kiemelte, hogy Nagyvárad nem vendég a Magyar Kultúra Napján, hanem szerves része a magyar kultúrának.
KÉPGALÉRIA - Magyar Kultúra Napja a Vörösmarty Színházban
KÉPGALÉRIA - Magyar Kultúra Napja a Vörösmarty Színházban
Az irodalmi beszélgetést követően „Ady és Nagyvárad” címmel ünnepi gálaműsorral emlékeztek meg a Magyar Kultúra Napjáról a teátrumban. Az esten ünnepi köszöntőt mondott Vargha Tamás országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára is. "A Magyar Kultúra Napja nemzeti himnuszunk születésnapja. Kölcsey Ferenc 1823 telén, még a reformkori politikai és irodalmi élet felpezsdülése előtt, szatmárcsekei magányában vetett számot a történelmi múlttal és a nemzet jövőjével...A Himnuszt úgy fogadja el több mint száz éve az egész nemzet – vallja Csoóri Sándor – mintha az imává érett vers ihletettsége nem egyetlen emberé, hanem millióké volna. Talán ugyanezért állítja József Attila: A nemzet: közös ihlet. A magyar kultúra pedig a nemzeti közösség, a magyarság millióinak határokat nem ismerő közös kincse." - mondta ünnepi beszédében Vargha Tamás.
"Ma Váradra tekintünk, a lovagkirály, Szent László sírjára, Vitéz János püspökségére, a Holnap-osok kávéházaira. Váradtól búcsúzott Janus Pannonus, az első magyar földön született humanista remekművel. Innét indult a Nyugat első nemzedékének vezéralakja, Ady Endre, hogy Dévénynél betörjön új időknek új dalaival. Amikor képpel, zenével, írók szavával Nagyváradot, a Pece-parti Párizst idézzük, Adyt is megidézzük, aki megszenvedője volt a modern ember életérzéseinek – felismerve, hogy „Minden Egész eltörött”. Hiteles kifejezője volt a magyar sorskérdéseknek, amikor máig ható érvénnyel szembesít a kérdéssel: Mit ér az ember, ha magyar? Az ő magyar mítoszának igézete élt az elszakított részek magyarságában, mint az öntudat, a szellemi kezdeményezés egyik legfőbb táplálója. Ez az öntudat táplálja Nagyvárad mai költőit, íróit, akik itt és otthon is a sokszólamú, de egyetemes magyar kultúra képviselői." - tette hozzá Székesfehérvár országgyűlési képviselője.
Az ünnepi műsorban a Vörösmarty Színház színészei versekkel, prózával és zenés betétekkel idézték fel a Pece-parti Párizs hanguolatát és Ady Endre életének legfontosabb állomásait. Ezt követőne dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere adta át a város kulturális életét gazdagító kiemelkedő tevékenységért odaítélt „Pro Cultura Albae Regiae” díjat a Szabad Színház társulatának. Köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere arról beszélt, hogy "mielőtt a Vörösmarty Színházba érkeztünk volna benéztünk a Mátyás szoborral átellenben, a Basa és a Fő utca sarkán található Igézőbe. Pont esti mese volt és többen hallgatták a mesélőt. Egy kisgyermek boldog, mosolygós arccal figyelte a mesét, mellette ott ültek a szüleik, akik szintén mosolyogtak és nézték a gyermeket. Ezt a boldogságot a Szabad Színház társulata nyújtotta nekik. Az elmúlt évtizedekben nagyon sok nézőnek okoztak hasonló boldog órákat a Szabad Színház tagjai, akiknek ezúton is szívből gratulálok a Pro Cultura Albae Regiae díjhoz!"
A méltatásban elhangzott, hogy 2013-ban ünnepelte fennállásának 55. évfordulóját a Szabad Színház, amelynek társulata egykor Videoton Színpadként kezdte meg működését. Több mint öt évtizede töretlenül dolgoznak, és immár a negyedik generációt neveli ki a civil közösség. Több korosztály tagjai képviseltetik magukat a Szabad Színházban, érdekesség, hogy máig játszanak még náluk egykori alapító tagok is.
Õk keltették életre a nyári időszakban a történelmi múltat az Élőképes Krónika előadásai keretében, rendszeresen jelentkeznek új bemutatókkal, amelyekkel mind a felnőtteket, mind a gyermekeket megszólítják. Sok, saját tagjaikra átformált darab, sőt saját szerzemény is dicséri művészeti tevékenységüket. A Szent István Emlékév rendezvényeihez is csatlakozott a társulat. Legújabb küldetésük pedig az Igéző. A város szívében nyitottak új közösségi teret, ahol előadásokat rendeznek, teret adnak jó kezdeményezéseknek, esti mesét olvasnak nemcsak vendégeiknek, hanem az utcán arra járóknak is és a nemzetközi kapcsolatok erősítéséért is sokat tesznek a művészetek eszközein keresztül. Lelkes, már régen nem amatőr társulat a Szabad Színház. Művészetszeretetükkel, civil elkötelezettségükkel, bemutatóikkal és újító ötleteikkel szerves részeivé, sőt gazdagítóivá váltak Székesfehérvár kulturális életének.





