Művészeti intézményeinek közös műsorával ünnepelte a város a Magyar Kultúra Napját

Az idei évben is gálaműsorral ünnepelte a Magyar Kultúra Napját Székesfehérvár a Vörösmarty Színházban. Az est folyamán Székesfehérvár polgármestere átadta a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat Tombor Tímea táncos-koreográfusnak, a folytatásban pedig a Fehérvári Balettszínház, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és a Vörösmarty Színház közös műsorát láthatta a közönség.
2020.01.22. 19:42 |
Művészeti intézményeinek közös műsorával ünnepelte a város a Magyar Kultúra Napját

A Magyar Kultúra Napjának ünnepi műsorát ebben az évben a város művészeti intézményeinek közös összefogása hozta létre. 

Székesfehérvár polgármestere a gálaműsor előtt elmondta, hogy a város művészeti intézményeinek közös összefogásával létrehozott műsor a szimbóluma annak, hogyan próbálják sokak munkájának és együttműködésének köszönhetően fejleszteni a város kulturális életét. "Abban a hitben tesszük ezt, hogy egy város, amelyik egy régió központja is, nem fejlődhet úgy, ha nem fejlődik szellemi és kulturális élete. Ehhez szükség van színvonalas és minősített intézményekre, civil szervezetekre, oktatási intézményekre és azokra a szakemberekre és lelkes civil emberekre, magánszemélyekre, akik saját munkájukat elvégezve teszik hozzá a magukét ahhoz, hogy a város kulturális élete fejlődni tudjon."

Az est folyamán Cser-Palkovics András polgármester átadta a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat, amit idén Tombor Tímea táncos-koreográfus, táncpedagógus vehetett át.

Az átadandó "Pro Cultura Albae Regiae" díj kapcsán Székesfehérvár polgármestere örömét fejezte ki, hogy az idei évben a táncművészet képviselője veheti át a díjat, aki szimbolizálja a néptáncot, a színház tánckarát, a fiatalok megmozgató új táncstílusokat és az ehhez kapcsolódó oktatást. Hozzátette, hogy a díjazott személyén keresztül szeretnék megköszönni azoknak a munkáját is, akik hosszú évek óta részei a város táncművészeti mozgalmának.

A 2020-as esztendő díjazottja Tombor Tímea, aki több mint 40 éve kiemelkedő táncos, emellett táncpedagógiai, művészeti vezetői és koreográfiai tevékenységet folytat Székesfehérváron, és folyamatosan gazdagítja a város kulturális életét.

Tombor Tímea 1973-ban született Székesfehérváron. Hat évesen kezdett táncolni az Alba Regia Néptáncegyüttesben, melynek 2005-ig tagja maradt. Ezalatt elvégezte a női ruhakészítő szakmunkás iskolát, melynek köszönhetően az együttes népviselet-készítője és jelmeztárosa lett, közben folyamatosan táncolt is. 1996-tól tagja lett a Vörösmarty Színház tánckarának, rengeteg darabban láthatta őt a közönség. A színházas évei alatt szeretett bele a modern táncba: 2006 és 2010 között sikerrel elvégezte a Magyar Táncművészeti Főiskola moderntánc táncpedagógus szakát. 2009-től oktat a Gorsium Gimnázium és Művészeti Szakgimnáziumban, ahol 2016 óta vezeti a tánc tagozatot, és meghatározó szerepet tölt be az intézmény életében. Néptáncos évei alatt számos táncműfajban – többek között a történelmi és modern társastáncokban, a musical táncban, az akrobatikus táncban, az argentin tangóban, az amerikai swing táncokban, a kortás- és modern táncokban – szerzett jártasságot. Sikert sikerre halmozva több táncos egyesület illetve csoport munkájába kapcsolódott be, kitűnő modern táncegyütteseket hozott létre Fehérváron. 2018-ban saját keretek között megalapította a Step and Style Táncstúdiót, amely jelenleg 120 tanítvánnyal működik 4 évestől 50 éves korig. 2016-ban elkezdte kitanulni a sminkes szakmát is: filmes sminkes, maszkos, sminkmesteri és arcfestő tudást szerzett, hogy tanári és edzői tevékenysége mellett így is támogassa tanítványait. Külföldi táncversenyekre viszi a gyerekeket, akik rendszeresen érnek el dobogós helyezéseket. A díjazott méltatásában elhangzott, hogy Tombor Tímea mindig adott és ad valamit a mai napig is Székesfehérvár kulturális életéhez. Teret biztosít a tanítványainak, hogy bátran kipróbálhassák, megmutathassák magukat. Kiváló kommunikációs képességeinek köszönhetően a tanár kollégákkal és a szülőkkel is konstruktív, jól működő kapcsolatot tart fenn. Koreográfusként és oktatóként rendszeresen kapcsolódik a székesfehérvári rendezvényekhez, programokhoz, táncos eseményekhez.

A gálaesten gratuláltak annak a két, Székesfehérvár kulturális életében meghatározó szerepet játszó intézménynek - az Alba Regia Szimfonikus Zenekarnak és a Vörösmarty Mihály Könyvtárnak - is, amelyek országos elismerésben részesültek az elmúlt időszakban.

Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Székesfehérvár Önkormányzata többéves, közös előkészítő munkájának és együttműködésének köszönhetően 2020. január elsejétől az Emberi Erőforrások Minisztere kiemelt minősítésű előadóművészeti szervezetté nyilvánította az Alba Regia Szimfonikus Zenekart. A kiemelt minősítés egyben azt is jelenti, hogy az idei évtől az állam támogatást nyújt az intézmény működéséhez, ennek megfelelően a kötelezettségei is kiterjednek regionális és országos szintű produkciók létrehozására, mely művészeti munkát a zenekar a jövőben még felelőségteljesebben, még magasabb szinten kívánja végezni.

A 2019. évben a Vörösmarty Mihály Könyvtár is bekerült az ország legjobbjai közé; a Minősített Könyvtár cím és a Könyvtári Minőségi Díj adományozásáról szóló EMMI rendelet alapján hirdetett pályázaton a Vörösmarty Mihály Könyvtár elnyerte a Minősített Könyvtár címet. A Minősített Könyvtár címet azok a könyvtárak kapják, akik éveken át magas színvonalú munkát végeznek az olvasók, könyvtárhasználók érdekében.

A Magyar Kultúra Napjának ünnepi műsorát ebben az évben a közösen hozták létre a fehérvári balettművészek, színművészek és a szimfonikusok.

A Fehérvári Balettszínház, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és a Vörösmarty Színház közös műsorában a nézők két padödő mellett részletet láthattak a Homokvár című produkcióból, a zenekar tolmácsolásában Weiner Leo: Szerenád című műve hangzott fel, a Vörösmarty Színház művészeinek tolmácsolásában pedig fehérvári költök: Bobory Zoltán. P. Makláry Éva, Szegedi Kovács György, L. Simon László és Pálfalvi András versei szólaltak meg. A gála koreográfusa Egerházi Attila volt, vezényelt Ménesi Gergely, a műsort pedig Szikora János rendezte. Az ünnepi gálaműsor zárásaként a Vörösmarty Színház közönsége közösen énekelte el a Himnuszt.