A szellemivé és lélekké váló kerámia - Miklós János kiállítása a Pelikán Galériában

Az idén 70. születésnapját ünneplő Miklós János keramikus munkáiból nyílt kiállítás a Pelikán Galériában. „A jövő régészeti leletei” című tárlatot dr. Szücsi Frigyes régész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
2020.08.14. 20:45 |
A szellemivé és lélekké váló kerámia - Miklós János kiállítása a Pelikán Galériában
Miklós János keramikus az idén hetvenéves. Ebből az alkalomból rendezett kiállítást a Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága a Pelikán Galériában, „A jövő régészeti leletei” címmel. Miklós János önképző alkotóként több évtizede következetesen halad alkotói útján, ahol a magyar őstörténet gyakran adott témát műveinek. A korábbi figuratív elemek most háttérbe szorultak, a természet, az univerzum, az emberi létezés nagyobb dimenziói felől igyekszik közelíteni tárgyaihoz.   „Ha mi, emberek nem éljük fel a jövőnket, akkor borzasztó sors vár a régészekre is, hiszen a föld nem rejt majd mást, mint polipropilént, polietilént, műanyagok garmadáját, amelyek elárasztják világunkat. S utódaink lehet, nem is emlékeznek majd az agyagra, az égetett agyagra, a kerámiára, ami meghatározta az emberiség múltját gyakorlatilag tízezer éven át, egészen a XX. századig.” – kezdte köszöntőjét dr. Szücsi Frigyes. A Szent István Király Múzeum régésze hozzátette: az őskortól a jelenkorig a kerámia a háztartás része volt. A használati tárgyaktól a művészeti alkotásokig jutottunk el az évek során. „Miklós János tiszta forrásból merít: évezredek anyagából, a kerámiából és azok díszítéséből. A tiszta forrásból való merítkezés segít megőrizni emberi arcunkat a mai teljesen átalakuló, anyagias és egyre virtuálisabbá váló hétköznapokban. János alkotásai úgy hívják fel a figyelmet kulturális örökségünkre, hogy egyúttal gyarapítják azt. Művészetéből árad az ősök tisztelete, az évezredeken átívelő hagyaték őszinte megbecsülése.” E gondolatokkal nyitotta meg a tárlatot dr. Szücsi Frigyes.

Miklós János alkotói hitvallása szerint munkái nem sorolhatók iparművészeti ágba, sokkal inkább szobrok, festmények. Egyedi művek. „Minden alkotásom a természet rendjéből ered, és létünk törékenységét tükrözi. Az anyag súlyossága – miután megformázom – légiessé válik. Égetés után szellemivé és lélekké alakul. Legnagyobb tanítómesterem a természet. Csodák vesznek körül. Akkor vagyok boldog, ha ezt más is érzi a műveimből.”

A tárlaton néhány régebbi, térbe helyezett kerámiaplasztika mellett sok új, színes fali reliefet láthat a közönség. A kiállítás sajátossága a színek, színezések intenzív használata, melyet sok technikai kísérlet előzött meg, míg látványos, színpompás tárgyakká értek. A régészet és a kortárs kerámia „játékos” társítása várja a látogatókat  a Pelikán Galériában szeptember 18-ig.

A megnyitón részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester, Lehrner Zsolt alpolgármester, a városi közgyűlés tagjai, a kulturális intézmények és civil szervezetek képviselői, valamint a művészetkedvelő fehérváriak.