-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
A Nemzeti Emlékhelyen a 2013-as Szent István Emlékév kiemelt programjaként nyitották meg a királyok sírkamráját
Megnyílt a látogatók előtt az egykori koronázó templomban talált csontmaradványokat őrző Osszárium. A Nemzeti Emlékhelyen Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi megnyitó beszédet. A csak különleges alkalmakkor látogatható királyi csontokat rejtő kamrába 14 órától a Szent István Király Múzeum óránkénti szakvezetéssel enged bepillantást az érdeklődőknek.
2013.08.20. 09:49 |
Megnyílt a látogatók előtt az egykori koronázó templomban talált csontmaradványokat őrző Osszárium. A Nemzeti Emlékhelyen Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi megnyitó beszédet. A csak különleges alkalmakkor látogatható királyi csontokat rejtő kamrába 14 órától a Szent István Király Múzeum óránkénti szakvezetéssel enged bepillantást az érdeklődőknek.
KÉPGALÉRIA
KÉPGALÉRIA
A Szűz Mária tiszteletére szentelt székesfehérvári templomban temették el az államalapító Szent István királyt, magyar királyokat, de eltemettek itt uralkodói családtagokat, rangos egyházi és világi személyeket is. 1543-ban a város török megszállásával a város új urai szervezetten rabolták a sírokat. A sírokból az ékszereket, tárgyakat kiemelték, a csontokat szétdúlták, kidobálták. A város 1601-es, rövid ideig tartó visszafoglalásakor pedig német és vallon zsoldosok dúlták a sírokat.
A prépostsági templom (köznapi nevén királyi bazilika) területén 1848 óta folynak kisebb-nagyobb megszakításokkal régészeti kutatások. 1862–82 között Henszlmann Imre, az 1936–37-es években Lux Kálmán, 1965–93-ig Kralovánszky Alán, 1994-től Biczó Piroska folytatott feltárásokat a bazilika területén. A 2002-ig előkerült csontmaradványok vizsgálata befejeződött, s a kutatási eredményeket Éry Kinga és munkatársai 2008-ban részletesen közölték.
Az 1936-tól 2002-ig előkerült csontleleteket leltárba vételük és vizsgálataik után a Nemzeti Emlékhelyen, a romterületen kívül 1938-ra kialakított, és hetvenöt éve, augusztus 13-án Shvoy Lajos megyéspüspök által megszentelt, az ezredfordulóra készülve modernizált, szabályozható hőmérsékletű és ellenőrzött páratartalmú, szigetelt kamrába temették, melyet Takács Nándor megyéspüspök 2000-ben szentelt újra.
Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke az Osszárium ünnepélyes megnyitásakor hangsúlyozta: „Volt uralkodóink, országló nagyjaink jelenlegi nyughelye csupán a megőrzés pragmatikus szempontjait szolgálja, az emelkedettséget magunknak kell levinnünk oda! És lehet-e alkalmasabb időpont erre, mint államalapító, szent királyunk ünnepe? Székesfehérvár Szent István városa, Fejér az államalapítás, az ország felajánlása, Szűz Mária kezébe helyezésének színtere. Nincs autentikusabb hely tehát a magyar nemzet megszületése és megmaradása dolgában hálát adni az égieknek és minden arra érdemes ősünknek, mint ez a romterület, ez a csontkamra!”
Az ünnepség zárásaként Vargha Tamás államtitkár, Törő Gábor, a megyei közgyűlés elnöke, dr. Simon László, a megyei kormányhivatal főigazgatója, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, valamint L.Simon László országgyűlési képviselő, a megyei és városi képviselőtestület több tagja helyezte el a megemlékezés virágait a 975 évvel ezelőtt elhunyt és 930 évvel ezelőtt ezen a napon szentté avatott államalapító király szarkofágjánál. Ezt követően a megjelent érdekődőkkel együtt megtekintették a felnyitott Osszáriumot.
A Szent István Király Múzeum idén, a Szent István Emlékév tiszteletére kétnyelvű táblát helyezett el az Osszáriumnál a Nemzeti Emlékhelyre látogatók számára. A királyi sírkamrához augusztus 20-án 14 órától a múzeum munkatársai, többek között Rácz Piroska antropológus tart szakvezetést és ad tájékoztatást az Osszáriumról.



