A magyar klasszikus zene napja - az Alba Regia Szimfonikus Zenekart is hallhatjuk

Hagyományteremtő szándékkal május 30-án, a néhai Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester születésnapján indítja útjára a magyar klasszikus zene napja elnevezésű programsorozatát a Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikusok, bevonva az ország számos együttesét és oktatási intézményét. Műsorterveikben Bartók és Kodály mellett kortárs magyar szerzők művei is helyet kaptak. A születésnapon hallhatjuk majd az Alba Regia Szimfonikus Zenekart is.
2021.04.23. 07:15 |
A magyar klasszikus zene napja - az Alba Regia Szimfonikus Zenekart is hallhatjuk

Idén öt éve annak, hogy elhunyt Kocsis Zoltán, kétszeres Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, karmester és zeneszerző, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója, az elmúlt fél évszázad egyik legnagyobb hatású magyar művésze.

A Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikusok törekvése, hogy országszerte minél több helyen: koncerttermekben, iskolákban, közösségi terekben szólaljon meg magyar klasszikus zene, és gyarapodjon a magyar zene értékeinek ismerete.

A két szervező számít a zeneiskolák és zenei felsőoktatási intézmények fiatal tehetségeinek, azaz a klasszikus muzsikálás hazai utánpótlásának bemutatkozására, valamint akár új művek premierjére is. Céljuk, hogy megismerhessük a hazai klasszikus zene ifjú nemzedékét. Ezért felkérték az ország zenekarait és zeneiskoláit, hogy vegyenek részt ebben a programban, elsősorban magyar műveket tartalmazó programokkal, és ha tehetik – tekintettel a pandémiás helyzetre –, saját városaikban készítsenek felvételeket erről. Az elkészült előadásokat a Filharmonikusok és a Zeneakadémia online közvetíti május 30-án, vagy az azt megelőző napokban, olvasható a Zeneakadémia honlapján.

Kocsis Zoltán a vidéki komolyzenei együttesek közül számos zenekarral dolgozott együtt. A születésnapján hallhatjuk majd – többek között – a székesfehérvári Alba Regia Szimfonikus Zenekar muzsikusait, a Budapesti Fesztiválzenekar és a Liszt Ferenc Kamarazenekar mellett a Győri Filharmonikusokat, a Pannon Filharmonikusokat, a Miskolci Szimfonikus Zenekart is. Az ünnep alkalmából a nemzet jeles karmesterei szólalnak meg, mesélnek művészi és baráti kapcsolatukról Kocsis Zoltánnal, és hallhatjuk muzsikus barátainak gondolatait a zenei művek előadása előtt.

A május 30-i esemény záró koncertje a Nemzeti Filharmonikus Zenekar fellépése lesz a Zeneakadémia Nagytermében, Madaras Gergely vezényletével, Devich Gergely csellóművész közreműködésével. A műsorban szerepel Fekete Gyula Erkel- és Bartók–Pásztory-díjas zeneszerzőnek, a Zeneakadémia rektorhelyettesének és tanszékvezetőjének új kompozíciója, valamint Erkel Ünnepi nyitánya, Bartók–Serly Brácsaversenye (cselló átirat), Dohnányi Szimfonikus percek című darabja, Kodálytól a Galántai táncok és Liszt második magyar rapszódiája.

Hamarosan elkészül a rendezvény honlapja, amelyen a teljes program olvasható lesz.