A fenntartható ünneplésről volt szó a Mathias Corvinus Collegiumban

Fenyő és a környezettudatos karácsony volt a téma szerdán a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. A Klímapolitikai Intézet zöld influenszere Szebenyi Péter előadásában bemutatta, hogy hogyan válasszunk környezettudatosan fenyőfát, illetve hogyan éljük meg a leginkább fenntarthatóan a karácsonyt.
2022.12.07. 19:48 |
A fenntartható ünneplésről volt szó a Mathias Corvinus Collegiumban
Az előadáson a környezettudatos életmód mellett költséghatékonysági tippeket és kreatív megoldásokat is bemutattak, külön kiemelve az ünnepek alkalmával tapasztalható élelmiszerpazarlás problémáját.

Azt már korábban is tudhattuk, hogy legalább 18-20 évig kellene használni egy műfenyőt, hogy környezeti szempontból egyenértékűvé váljon egy kivágott fával, azonban a legtöbben csak 4-8 évig használják és már a gyártásukból is hatalmas mennyiségű szén-dioxid szabadul fel.

Szebeni Péter vázolta az élő fenyővel ünneplés környezeti hatásait is. Felidézte azt a tipikus jelenetet is, amit a lakótelepeken láthattunk sokszor karácsony után, amikor repkedtek az erkélyekről januárban a karácsonyfák, de jó esetben készülhet belőlük mulcs, rosszabb esetben pedig a már félhalott fenyőfákat rátesszük a tűzrel kiszárítatlanul, ezáltal káros anyagok kerülnek a légtérbe.

Még ezeket figyelembe véve is ajánlott a vágott fenyő használata, mert ezzel támogatjuk a helyi termelőket és segítjük a klímaváltozás elleni harcot. 

Magyarországon mintegy 3000-3500 hektár területen folyik kifejezetten karácsonyfa értékesítési célú fenyőtermesztés és a fák addig is, amíg növekednek, szén-dioxidot kötnek meg.

A zöld influencer ismertette a "karácsonyi 5 K szabályt is" a fenntartható ünnepléshez  ezek pedig a (1) köszönöm, nem kérem, a  (2) kevesebbel is beérem, a (3) kijavítom, tovább használom, a (4) külön gyűjtöm és a (5) komposztálom.

A karácsonyi ajándékok kapcsán szóba került a tervezett elavulás elmélete is, aminek lényege, hogy a gazdasági növekedés fenntartása érdekében különféle cégek a korábbi minél tartósabb termékek helyett kevésbé tartós, hamarabb elromló, ezért hamarabb lecserélendő termékeket kezdtek tervezni, gyártani, árulni. Ezzel akarják ösztönözni a fogyasztókat a gyártók, hogy minél több terméket vásároljanak, ezáltal nekik több profitot tudjanak realizálni.

És ha már karácsony, az előadáson szó volt az ünnep lényeges eleméről, a csomagolásról is. Ha ténylegesen akarunk zöldülni, akkor ahhoz az kell, hogy ezt is tudatosan tegyük meg. Már léteznek olyan lebomlónak nevezett csomagolóanyagok, amik nem fa vagy papír alakúak, hanem olyan kukoricakeményítőből készített PLA műanyagok, amiket ipari körülmények között lehet komposztálni és lebomlik. Tehát ilyeneket is már lehet kapni, de akár fenyőfa díszként is alkalmazhatjuk őket. De  készíthetünk például hulladékból is díszeket, illetve csomagolhatunk is.

De a legjobb ötlet talán az volt, ami az est folyamán elhangzott, hogy ajándékozzunk időt azoknak, akik fontosak nekünk és akikkel év közben kevés időt töltünk. Ahelyett, hogy veszünk nekik egy új telefont, töltsünk minőségi időt szeretteinkkel!