A fecskék világa - mesterséges fecsketelepet is telepítenek A Szabadművelődés Házában

Február 10-én, szombaton 10 órakor új kiállítás nyílik “A fecskék világa” címmel, a Pusztaszabolcsi Agrár Zrt. és a “VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány rajpályázatának képeiből A Szabadművelődés Házában. A megnyitón vetített képes előadás hangzik el “Fecskék Székesfehérváron” címmel, valamint felavatják A Szabadművelődés Háza mesterséges fecsketelepét is.
2018.02.09. 08:08 |
A fecskék világa - mesterséges fecsketelepet is telepítenek A Szabadművelődés Házában

A szombaton nyíló rajzkiállítás rajzai egy mezőgazdasági cég és egy természetvédelmi szervezet által közösen kiírt pályázat részeként születtek. A Pusztaszabolcsi Agrár Zrt. sok nagy agrárválallatnak példát mutat mind a természet szeretetéből, mind a jövő nemzedék szemléletformálásából.

Kép: Gajdacsi Zsófia, Felsővárosi Általános Iskola

A gazdaság tejelő tehenészetében népes és egyre nagyobb füstifecske-állomány költ, 2017-ben a fészkekből majdnem ötszáz fióka indult el Afrika felé! A fecske helyet kapott nem csak a cég mintaboltjaiban látható plakáton, hanem a több mint száz oktatási intézménybe naponta szállított iskolatejes poharakon is. A cég által már hagyományosan meghirdetett rajzversenyt ezért szerveztük 2017 őszén a fecskék köré: a gyerekeket arra kértük, hogy vagy a fecskék és az állattartás, vagy pedig a fecskék vándorútja legyen a rajzok, festmények vagy egyéb képzőművészeti alkotások témája.

Kép: Erlich Zsuzsanna, Sárbogárd, Szent István Iskola

A pályázat társkiírójaként vállaltuk az elkészült több mint félezer (!) munka zsűrizését és díjazását, ami nagyon szép és igen nehéz feladat volt, szívünk szerint több tucatnyi győztest hirdettünk volna. Ám végül éppen ez a gazdag merítési lehetőség tette lehetővé, hogy a legjobb művek vándorkiállításként induljanak el útjukra, felnőttek és gyerekek számára hirdetve a közép-dunántúli óvodások és kisiskolások kézügyességét és természetszeretetét.

Kép: Nagy Bianka Blanka, Zámoly, Csanádi Imre Általános Iskola

Amit a fecskékről, elsősorban a jószágtartáshoz jobban kötődő füsti fecskéről tudni érdemes, azt elmesélik ezek a rajzok: a fészek építése, a tehenek, lovak környékén történő rovarászás, a fiókák etetése, a nyár végi és őszi gyülekezés, a hosszú utazás hegyeken, tengeren és sivatagon át éppúgy megcsodálható a képeken, mint a madarak afrikai mindennapjai vagy a fecskékre leselkedő veszélyek. Egyedülálló, hogy ez a madarak között is meglehetősen bonyolult és összetett életmód a gyerekrajzok révén milyen szépen, árnyaltan, szakmailag helytállóan bemutatható!

Kép: Egly Sára, Sümeg, Ramassetter Vince Testnevelési Általános Iskola

A vándorkiállítás első állomása a székesfehérvári Szabadművelődés Háza. Jobb helyen nem is lehetne mindez, hiszen a csónakázótó partján álló épület maga is költőhely: a városokban gyakoribb molnárfecske fészkel itt néhány párban. A kiállítás megnyitásával egy időben avatjuk fel a ház mesterséges fecsketelepét. Reméljük, a lakott fészkek közelébe kitett cserép műfészkek költésre csábítják azokat a molnárfecskéket, akik a városi betonrengetegben esetleg nem tudnának sarat gyűjteni saját fészkük építéséhez. Hazánkban még mindig kevés információval rendelkezünk a fecske műfészkekkel kapcsolatban, a Szabadművelődés Házán most kitett fészkek tapasztalatait a jövőben másutt is kamatoztathatjuk majd.

A kiállítás megnyitóján egy vetített előadás is elhangzik Fecskék Székesfehérváron címmel. Ebben a jelenlevők hallhatnak a város területén levő, de talán kevesek által ismert fecske költőhelyekről, a két madárfajt fenyegető veszélyekről és védelmük lehetőségeiről.