A Deák technikumba érkezett az „Egy ásatás története” vándorkiállítás

Útnak indult az „Egy ásatás története” című vándorkiállítás. Boruzs Katalin fotóin a szabadbattyáni Seuso-épületegyüttes ásatásának pillanatait örökítette meg a kétezres évek elején. A Bugát technikumból indult tárlatot péntektől három héten át a Székesfehérvári SZC Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola diákjai tekinthetik meg.
2023.04.28. 12:48 |
A Deák technikumba érkezett az „Egy ásatás története” vándorkiállítás

Az „Egy ásatás története” tárlat fotói őrzik a szabadbattyáni Seuso-épületegyüttes 2000 és 2004 közötti ásatásának pillanatait.

A képek érdekessége, hogy Boruzs Katalin diákként készített képei nem jelentek meg a nyilvánosság előtt, eddig a fiók mélyén lapultak. Egy összefogásnak köszönhetően elsőként a Bugát technikumban nyílt meg a tárlat, ahol nagy érdeklődéssel látogatták a diákok, valamint az intézménybe érkezők is, hiszen a képek a késői császárkor kiemelkedő művészi színvonalú műkincsegyüttesének történetébe nyújtanak betekintést.

Pénteken a vándorkiállítás a Deák suliba érkezett, ahol ünnepélyes keretek között, a diákság jelenlétében nyitották meg.

 Mészáros Attila alpolgármester szólt arról, immár tíz éve, hogy a város fenntartásába került a Szent István Király Múzeum és néhány éve Tác-Gorsium. Fontosnak nevezte azt az értékmentő munkát, amelyet a Múzeum szakemberei végeznek kutatásaikkal, kiállításokkal, múzeumi programok szervezésével. Az ókori település falait őrző és a fejlesztéseknek köszönhetően az egykori életet a XXI. századi technikával bemutató Gorsium Régészeti Parkban évről évre megelevenedik a császárok kora. Az alpolgármester a diákok figyelmébe ajánlotta a Floralia ünnepet, amely a hétvégén zajlik majd Gorsiumban.

Székesfehérvár szűkebb és tágabb környezete rendkívül gazdag ókori kulturális örökséggel rendelkezik. A most nyílt tárlat fotói nemcsak egy ásatást mutatnak be, hanem annak az útját is, hogyan válunk régésszé, kutatókká, hogyan ejt rabul a múlt titka, feltárt értékei, és mindezt hogyan adhatjuk át, hangsúlyozta köszöntőjében Belényesy Károly, a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója. Hozzátette, a kulturális örökség, mint kifejezés arra figyelmeztet minket, hogy a kultúra, az abban való elmélyedés, használata nem rossz dolog. Ismerni a kultúrákat, műveltnek lenni, a fiatalok nyelvén szólva, nagyon trendi.

A kultúra és az innováció fontos a mindennapokban, ezt jól jelképezi Gorsium is. Szépné Holczer Piroska, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum szakmai tanácsadója a fotók kapcsán elevenítette fel és osztotta meg emlékeit a hallgatósággal. Mint mondta, első munkahelye diákként Gorisum volt, ahol a Fitz Jenő régészprofesszor vezette ásatáson dolgozhatott. Meghatározó élmény volt számára, és később is visszatért a múzeumhoz önkéntesként. Reményét fejezte ki, hogy a mostani diákok között is lesznek olyanok, akik gyakornokként vagy önkéntesként találkoznak ezzel a titokzatos, csodálatos világgal.

A Seuso-kincsek iránt érdeklődők egy érdekes, különleges perspektívából kaphatnak ízelítőt az egyedülálló leletek felszínre kerüléséről, a képek betekintést engednek egy ásatás mindennapjaiba, mondta Pletser Ádám, az Értékmentők Egyesület elnöke. A kiállítás egyben egy staféta bot, egy felhívás a fiatalok felé, hogy a kultúra ápolása, a valódi értékek továbbvitele az ő feladatuk. A vándorkiállítás a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Technikumában folytatódik majd.