-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
75 éve nyílt meg a Romkert - szabadtéri kiállítással ünnepel Fehérvár
A Középkori Romker megnyitásának 75. évfordulója alkalmából nyílt tárlat augusztus 13-án a Nemzeti Emlékhelyen. A Szent István Király Múzeum szabadtéri kiállítása Lux Géza építész tervei alapján mutatja be a Romkert építésének történetét. A kiállítás október 31-ig lesz látható, hétfő kivételével naponta 9–17 óráig. Székesfehérvár polgármestere a megnyitón fontos feladatnak nevezte, hogy minden fehérvári ismerje a Romkert történetét.
2013.08.13. 11:25 |
A Középkori Romker megnyitásának 75. évfordulója alkalmából nyílt tárlat augusztus 13-án a Nemzeti Emlékhelyen. A Szent István Király Múzeum szabadtéri kiállítása Lux Géza építész tervei alapján mutatja be a Romkert építésének történetét. A kiállítás október 31-ig lesz látható, hétfő kivételével naponta 9–17 óráig. Székesfehérvár polgármestere a megnyitón fontos feladatnak nevezte, hogy minden fehérvári ismerje a Romkert történetét.
KÉPGALÉRIA
KÉPGALÉRIA

Cser-Palkovics András polgármester köszönetet mondott a múzeumnak, hogy olyan kiállítást hoztak létre, ami 1938-ra is emlékezik és megjeleníti a látogatók számára, hogy mit tettek elődeink a történelem bemutathatósága érdekében.
Székesfehérvár polgármestere szimbolikusnak nevezte, hogy a Romkert történetét bemutató kiállítással indul útjára a Királyi Napok gazdag programsorozata. Köszönetet mondott Gärtner Petrának, akinek agilitása szükséges volt ahhoz, hogy az eredetileg tervezett terjedelemben és szakmai minőségban valósuljon meg a kiállítás. „Sok adósságunk van azzal a hellyel kapcsolatban, ahol állunk, ezért olyan döntéseket kell hoznunk amivel hozzátehetünk a kapott örökséghez a bemutathatóság tekintetében.” - tette hozzá Cser-Palkovics András polgármester.

A kőtárnak szánt árkádok alatt nagyméretű tablókon tekinthetők meg a Romkert eddig csak kevesek által ismert építészeti tervei, tervvázlatai és ízelítőt kapunk a valamikori kőtár érdekes és szép faragványos kőanyagából is.
Olyan jeles események színhelye volt 1938-ban a Romkert, mint a vitézavatás, vagy a Szent Jobb látogatása, melyek emlékét korabeli fotók segítségével idézik fel. A tervek, tervvázlatok, valamint a Romkertben 1938-ban rendezett nagyszabású ünnepségek jól tükrözik Szent Istvánnak az 1930-as években megerősödött kultuszát, e tekintetben is kapcsolódik a kiállítás a 2013-as Szent István Emlékév programjaihoz. Dr. Demeter Zsófia múzeumigazgató szerint a kiállítás példát mutat arra vonatkozóan, hogy a dicső történelmi múltra építve is lehet modern nagyvárost építeni.

A látogatók Gärtner Petra műveszettörténész tárlatvezetésével tekinthették meg a tablókat, amelyekből kiderült, hogy a székesfehérvári Romkert jól átgondolt, tudományos alapokon szerveződő, sokrétű kutatási program keretében valósult meg.
A munka az 1936-ban megkezdett régészeti ásatással indult, az előkészítő szakasz azonban a harmincas évek elejére nyúlt vissza, s a néhány év alatt pontos koreográfia szerint, fokról fokra építették fel a dramaturgiai csúcspontot, az 1938-as Szent István-emlékévet s benne a vitézavatást, a Szent Jobb látogatását és a Romkert fehérvári országgyűléssel egybekötött hivatalos megnyitóját.