-
TOTUS TUUS tárlatvezetések
A nyári időszakban négy alkalommal várják tárlatvezetéssel a TOTUS TUUS – Teljesen a tiéd című kiállításra érkezőket. A Szent István Király Múzeum Rendház épületében június 24-től, szerdánként 16 órakor indulnak a vezetések.
2026.06.23. -
Balett bérlet 2026 őszén is
Különleges történetekkel és koreográfiákkal várja a táncszínház szerelmeseit a Székesfehérvári Balett Színház 2026 második felében is. A négy előadásra érvényes őszi bérlet már elérhető a Vörösmarty Színház jegyirodájában. A szeptemberben induló előadássorozatra Székesfehérvár polgármestere az elsők között váltott bérletet kedden.
2026.06.23. -
Megvásárolhatóak a bérletek
A kis herceg története is megelevenedik a Székesfehérvári Balett Színház előadásában a következő évadban. A 2026/27-es évad bérletei már megvásárolhatók.
2026.06.23. -
Kovács Jenő fotópályázat
Idén is fotópályázattal emlékezett Kovács Jenőre, a székesfehérvári és a magyar fotóművészet legendájára, a Stúdió75 fotóstúdió és a székesfehérvári Fotó Kör.
2026.06.23.
323 éve szabadult fel Székesfehérvár a török uralom alól
Székesfehévár 143 éves török uralom alóli felszabadulására emlékeztek kedden délután a Romkertben a Vasvári Pál Gimnázium diákjai és Székesfehérvár Önkormányzatának nevében Viniczai Tibor alpolgármester. A fiatalok ünnepi műsorukban a vár visszafoglalásának eseményeit elevenítették fel. Az emlékezők a néhány méterre lévő Watthay Ferenc szobrot is megkoszorúzták. Az ostrom végére mindössze penészes köles volt az egyetlen élelmiszer a város falain belül...
2009.05.19. 17:22 |
Székesfehévár 143 éves török uralom alóli felszabadulására emlékeztek kedden délután a Romkertben a Vasvári Pál Gimnázium diákjai és Székesfehérvár Önkormányzatának nevében Viniczai Tibor alpolgármester. A fiatalok ünnepi műsorukban a vár visszafoglalásának eseményeit elevenítették fel: a kiéheztetett törökök 1686-ban szabadon vonulhattak ki a városból. Az emlékezők a néhány méterre lévő Watthay Ferenc szobrot is megkoszorúzták. Az ostrom végére mindössze "penészes köles" volt az egyetlen élelmiszer a város falain belül...

Buda 1686-ban történt visszafoglalását követően, Székesfehérvárt is hamarosan ostromzár alá fogták a császári csapatok. A hosszas blokád éhínséget eredményezett, s a kilátástalan helyzetben lévő törökök tárgyalásokat kezdtek a vár kapitulációjáról, május 19-én a török helyőrség végleg elhagyta Isztolni Belgrádot.
A törökök kivonulását követően a város, mint újszerzeményi terület a katonai parancsnok, majd a budai kamara igazgatása alá került. A kamarai adminisztráció mellett a városparancsnok szerepe emelhető ki az első hónapokban, de tulajdonképpen hosszabb ideig fennmaradt a katonai és a kamarai igazgatás kettősége, amely számos konfliktust eredményezett.
Székesfehérvár elhanyagolt, romos állapotban volt. A város betelepítése közvetlenül a török kiűzése után megkezdődött. A Rákóczi szabadságharc kitöréséig főleg Ausztriából, Csehországból, Morvaországból, valamint Sziléziából és egyéb német területekről, továbbá Nyugat-Magyarország vármegyéiből érkező német polgárokkal telepítették be a várost. Õk honosították meg a város kézműves iparát, és teremtették meg a céhes ipart.

