-
Fórum a Belső-Maroshegyen élőknek
Az 5. számú választókörzetbe átkerült utcák lakóinak szerveztek lakossági fórumot kedden a Táncsics Mihály Általános Iskolában, ahol jelen volt dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint Brájer Éva és Mészáros Attila önkormányzati képviselő is. A lakóktól a legtöbb jelzés a csapadékvíz elvezetési problémákkal és a közlekedéssel kapcsolatban érkezett.
2024.11.12. -
Diákok Schwäbisch Gmündben
A diákcsere program keretében egy héten át vendégeskedhettek a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium diákjai Schwäbisch Gmündben. Jövőre a német diákok érkeznek majd városunkba.
2024.11.12. -
A kalligráfia alapjai
Hogyan írjunk szépen? Hogyan formáljuk helyesen a betűket? A kalligráfia világába pillanthattak be az érdeklődők a Hetedhét Játékmúzeumban a Négykezes kedd program keretében.
2024.11.12. -
Nemzeti konzultáció
„Magyarország meg tudja csinálni” címmel a kormány mától nemzeti konzultációt indít az új gazdaságpolitikáról. A Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozza, az a cél, hogy a magyar gazdaság erősödjön, a családok jövedelme és a bérek emelkedjenek, a kis- és közepes vállalkozások megerősödjenek, és megfizethetőbb legyen a lakhatás.
2024.11.12.
30 balesetveszélyes idős japánakácot kell kivágni - azonnal ültetik az új fákat a parkba
Az augusztus 18-i vihar miatt letört jelentős méretű ágak, de a Városgondnokság faápoló szakmérnökei által az ősz elején elvégzett műszeres vizsgálatok is megmutatták, hogy rendkívül rossz állapotban vannak a Zichy liget idős japánakácai: sok fa belül üreges és emiatt veszélyessé vált.
A külső, vizuális vizsgálat során nem mindig láthatók ezek a rendellenességek, azonban számos akácfa esetében a törzset már kézzel megkopogtatva is hallható a kongó hang.
A szakemberek ezért gyakorlatilag a liget összes, belső korhadást mutató idős fáját részletesen végigvizsgálták az elmúlt időszakban a FAKOPP nevű műszerrel (akusztikus tomográf), ami kimutatja a törzsben, illetve a nagyobb vázágakban található korhadásokat és üregeket. A konklúzió sajnos az, hogy jelentős, 30 darab fa kivágása már nem odázható tovább azok balesetveszélyes állapota miatt.
Az elmúlt években a Városgondnokság már megkezdte a Zichy ligetben a fiatal fák ültetését, most pedig a park biztonságossá tétele mellett a szakemberek nagyobb méretű, koros fákat ültetnek nagy számban a kiöregedett és veszélyessé vált fák helyére.
A városi épített környezetben, lakóházak mellett, parkolók, járdák felett rendkívül fontos a faállomány, de a balesetveszély megszüntetése az elsődleges tényező. Éppen ezért ellenőrzik időközönként a nagyra nőtt fákat a városban és ha szükséges, elvégzik a fiatalító beavatkozásokat.
„Ezeknek a jórészt az 1870-es években ültetett fáknak nagyon sokat köszönhet Székesfehérvár, de sajnos eljárt fölöttük az idő. Nagyon alapos szakmai előkészítő munkát követően, minden egyes fa átvizsgálása után a Városgondnokság 40 példány kivágására kapta meg az engedélyt, ám közülük tíz fa esetében a fehérvári szakemberek azt mondták, érdemes még a megmentésükkel foglalkozni, így végül 30 fa kivágása kezdődik meg a jövő héten. Ezzel párhuzamosan pedig az új japánakácok ültetése is lezajlik majd.” - mondta a helyszínen tartott tájékoztatón dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere azt kérte a fehérváriaktól, bízzanak a szakemberek döntésében: senki sem jó szívvel teszi meg ezt a lépést, de a járókelők, az autók biztonsága érdekében ez a helyes döntés.
Bozai István városgondnok elsősorban azt emelte ki, hogy a Zichy liget ma már a város legnagyobb rendezvény- és közösségi tere, ahol alkalmanként nagyon sok ember fordul meg, ezért különösen fontos a biztonság kérdése, nem lehet kockára tenni a fehérváriak testi épségét. Éppen ezért azoknak a fáknak az ifjítása is megtörtént az augusztusi vihart követően, amelyek esetében szerencsére nincs szükség kivágásra.
Idén több mint ötszáz fát ültetnek el Székesfehérváron, amit szimbolikusan a Zichy ligetben kezdenek meg jövő héten, hogy ezzel is megmutassák: a cél minden fa visszapótlása.
Homoki László kertészmérnök, a Városgondnokság kertészeti csoportjának vezetője hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a Városgondnokság már megkezdte a területen a fiatal fák ültetését. A Zichy liget különlegessége, hogy a közel 220 fa 95 százaléka japánakác, a park sajátossága, látványa érdekében ugyanezzel a fajtával pótolják a régieket: 25-30 centiméter törzskörméretű, idősebb fákat ültetnek majd el a jövő héten. Fontos tudni, hogy nem minden új fa kerül a régiek helyére, mert figyelni kell a park alatt húzódó közművek nyomvonalára is.
A Városgondnokság honlapján egyébként megnézhető az összes, korhadt fáról készült vizsgálat látványos eredménye: a fák törzséről készült felvételeken a kék szín jelöli a törzs korhadt részeit.
Sajnos szabad szemmel is jól látható, amit a műszeres vizsgálatok is visszaigazolnak, hogy nagyon üreges a liget fáinak többsége, ami városi környezetben balesetveszélyes.
A városi épített környezetben, lakóházak mellett, parkolók, járdák felett rendkívül fontos a faállomány, de a balesetveszély megszüntetése elsődleges tényező. Éppen ezért ellenőrzik időközönként a nagyra nőtt fákat a városban és ha szuükséges elvégzik a fiatalító beavatkozásokat.
Jól kivehető a vizsgálat utáni képből, hogy ennek a fának sajnos a fele korhadt és üreges.