10 tipp a megfelelő szájhigiénia megőrzéséért

A száj higiéniája nem pusztán azt jelenti, hogy szép fehérek a fogaink és üde a leheletünk. Sokkal több és komplexebb probléma lehet a szájüregben, ha az ember elhanyagolja a megfelelő dentálhigiéniás praktikákat. Nemcsak fogainkat veszíthetjük el, de akár komolyabb gócbetegségek is kialakulhatnak, ha elhanyagoljuk a szájüregünk egészségvédelmét. Most adunk 10 tuti tippet, amellyel egészséges, üde, és vonzó lesz a mosolyod - na, meg, ami mögötte van.
2020.01.23. 16:26 |
10 tipp a megfelelő szájhigiénia megőrzéséért

1. A fogmosás csak az alap.

Az, hogy naponta minimum kétszer fogat mosunk, olyan természetes kell, hogy legyen, mint a levegővétel. A fogmosáson kívül más prevenció is van, amit a fogak védelmében meg kell tennünk. A fogkefe lehetőleg legyen lágy sörtéjű, mert ez sokkal kíméletesebb az ínnyel is, és tévhit az, hogy a fogkefének erősen kell tudnia dörzsölnie, sőt! A fogkrém megelőzi a fogszuvasodást, de ma már számos olyan változat is van, ami valamelyest visszaépíti a fog anyagait, védi az ínyt a begyulladástól, és fertőtlenít. Ne felejtsük el, hogy sosem szabad lefeküdni fogmosás nélkül, mert az éjszaka a rothadó, savképző ételmaradékok komoly roncsolást végeznek a fogzománcon, és az ínyt is befertőzhetik. A fogkefe és fogkrém mellett jó, ha megismerkedünk a fogselyemmel is, és a fogköztisztító kefével.

2. Minden részlet fontos!

A fogak között réseket, vagy az egymásnak torlódó fogakat nem tisztítja meg egy sima fogkefe. Éppen ezért jó, ha beszerzünk fogselymet és fogköztisztító kefét. Ez utóbbiból is többféle méret van, a kiválasztásában segít a fogorvos, vagy a dentálhigiéniás szakember a rendelőben. A fogselymezés a szakemberek szerint legalább olyan fontos lenne, mint a fogmosás. A szájüregben a nyálunkban számos anyag feloldódik, az élelmiszerek bomlásnak indulnak, és egy részük lepedék formájában ott is marad. A lepedékben vannak baktériumok, de szilárd halmazállapotúvá válva kellemetlen fogkövekké alakulnak.

3. A fogkő nemcsak esztétikailag rossz

A kemény plakkokká, azaz fogkővé alakuló nyál és lepedék egyrészt csúnya, másrészt rengeteg szövődménye lehet. A kellemetlen lehelet csak az egyik, de a fogkő károsíthatja az ínyt is, hiszen a baktériumok gyulladásba hozzák a szájüreget. Hosszútávon az ínygyulladás, és a fogágy megbetegedései a fogak elvesztését is okozhatják. A fogkövek leszedésének már számos fájdalommentes módja van, és ezeket fél évente érdemes is elvégeztetni. Ilyenkor kiegészítésként polírozást is kérhetünk, így tiszták, egészségesek és ragyogóak lesznek a fogaink.ű

3.A nyelvedet se hagyd ki!

Amikor fogat mosunk, a nyelv felszínét is finoman át kell dörzsölni, mert a lepedék megtapad rajta, és abban természetesen sok baktérium van. Óvatosan tisztítsuk a nyelvet, mert, ha túl mélyen dugjuk hátra a fogkefénket, akkor hányingert válthatunk ki.

4. Rágcsálj, de ne chips-et!

Van az a mondás, hogy minden nap egy alma… Valójában tényleg fontos, hogy magas rosttartalmú élelmiszereket rágcsáljunk, mint a zöldségek, mert ezek jót tesznek a fogaknak. A gyümölcsökkel azért csínján kell bánni, hiszen a bennük lévő gyümölcscukor megerjedve kikezdheti a fogzománcot.

5. Egy pohár víz

A folyadékpótlás nemcsak a szervezet számára létfontosságú. Ha nem áll módunkban evés után fél órán belül fogat mosni, akkor egy pohár, szobahőmérsékletű vízzel nyugodtan átöblögethetjük a szánkat, ez segít semlegesíteni a cukros ételek és szénsavas italok hatását.

6. Fogínyvérzéskor, mit kell tenni?

A fogínyvérzést nem az okozza, hogy túlzottan odanyomjuk a fogkefét. Bár rendszerint fogmosáskor, vagy evéskor tapasztaljuk, ennek okozója is a fogkő, amely egyre nagyobb plakká épül, és letolja, felsérti az ínyt. Tehát erre is a megoldás egy ultrahangos fogkőeltávolítás.

7. Voksolj a helyes életmód mellett

A cukros ételek elkerülése csak egy apró részlete a megfelelő táplálkozásnak, és fogvédelemnek. Ide tartozik, hogy ne dohányozzunk, igyekezzünk kerülni a fogat elszínező italok fogyasztását (kávé, vörösbor, kóla). És ide tartozik az is, hogy a régi, rossz, kimozgósodott fogtöméseket, koronákat, pótlásokat cseréltessük le időben.

10. Ne félj a fogorvostól

A legtöbb emberre igaz, hogy nem szeret fogorvoshoz járni, és csak akkor megy, ha már nagyon fáj, vagy nagy a baj. Ilyenkor kiderülhet, hogy a nem megfelelő szájápolás miatt fognyaki ínykopás, ínygyulladás, fogkövek és fogágybetegségek is vannak a szuvasodó fog mellett. Tehát nem szabad megvárni, míg nagy a gond, akkor menjünk szakemberhez, amikor még minden rendben van. Így elkerülhetjük a nagyobb procedúrákat. Érdemes egy évben kétszer (félévente) ellátogatni a fogorvoshoz kontrollra, akkor is, ha nincs semmi problémánk.

Fehérvári színes