Wathay Ferenc születésének 450. évfordulójára emlékeztek

Négyszázötven éve született Wathay Ferenc egykori vicekapitány, akinek nevéhez kötődik Székesfehérvár 1601-es visszafoglalása a törököktől. A végvári vitéz tiszteletére a Prohászka parkban emlékfát is ültetett a róla elnevezett egyesület tagsága.
2018.09.19. 16:15 |
Wathay Ferenc születésének 450. évfordulójára emlékeztek

A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület évről évre megemlékezik névadójáról, a végvári vitézről, aki 1602- ben alkapitánya is volt Székesfehérvárnak. 

A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület 1989-ben hivatásos tisztekből, és tiszthelyettesekből, valamint nyugdíjasok katonákból alakult meg azzal a céllal, hogy a hadsereg és a katonai hivatás presztízsét növelje, a szakmai tudományos munkát elősegítse, valamint a honvédelmi nevelést előmozdítsa.

Berdó Gábor Károly, a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület elnöke az ünnepségen felidézte a névadó életét, aki 1568 szeptember 24-én született Vágon.

Édesapja, Wathay Lőrinc cseszneki várkapitány halála után 1578-ban anyja Németújvárra, majd Sopronba küldte tanulni. Katonai pályáját 1584-ben kezdte Tihanyban Mesteri János mellett, majd Pápán, Cseszneken, Magyaróváron és Győrben szolgált. 1588-ban megsebesült és Tatára került. 1592-ben hadnagyi rangot nyert, ezután Sárváron, Pápán, Veszprémben és Győrben katonáskodott. 1602-ben a rövid időre visszafoglalt Székesfehérvár alkapitánya; augusztus 29-én, a vár elestekor több tiszttársával együtt sebesülten török fogságba került. 

Berdó Gábor kiemelte, hogy Wathay Ferenc hűsége, önfeláldozó hazafiassága, műveltsége mind a mai napig követendő példát jelent.

Székesfehérváron 1938. május 19-én avattak szobrot a városvédő hős emlékére, a másfélszeres életnagyságú bronz szobor kifejezően ábrázolja Wathay Ferencet. 

Az ünnepségen átadták az egyesület rangos elismerését, a Wathay Emlékérmet is, amelyet az idei évben Erdélyi Ferenc nyugállományú százados vehetett át.

Az egyesület az emlékérem mellett háláját fejezte ki támogatóinak és partnereinek. Emléklappal köszönte meg a több évtizedes együttműködést Székesfehérvár Önkormányzatának és dr. Kovács Béla Sándor önkormányzati képviselőnek, melyeket az ünnepségen jelen lévő képviselő vett át; Vág Község Önkormányzatának, az MH Összhaderőnemi Parancsnokságának, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezrednek, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartási Parancsnokság 3. számú Katonai Igazgatási Központ állományának és a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének. Ezt követően az emlékezés koszorúit helyezték el a résztvevők Wathay szobránál, koszorút helyezett el dr. Kovács Béla Sándor önkormányzati képviselő, Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője, valamint az ÖHP és a résztvevő civil szervezetek képviselői is. 

Az ünnepség zárásaként közös faültetéssel állítottak emléket a koszorúzók a vicekapitánynak.

Az emléknap programja 15 órától a Helyőrségi Művelődési Otthonban folytatódott, ahol a közönség dr. Domokos György, a HM HIM történésze és Bátonyi Pál előadását hallgathatta meg a hódoltság kori török és magyar harcmodorról, felszerelésről és fegyverzetről.