Visegrádi felszólítás az EU-nak - gyors és igazságos megállapodást a büdzséről

 Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia közös felhívását december 2-án fogják átadni Tony Blair brit miniszterelnöknek Budapesten. A visegrádi együttműködés négy országa a jövő héten felszólítja az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó Nagy-Britanniát, hogy biztosítsa az igazságos és gyors megállapodást a 2007-2013 közötti időszak EU-költségvetéséről - közölték cseh források csütörtökön Brüsszelben. Az új tagok számára létfontosságú a költségvetés gyors elfogadása, mert csak a pontos számok ismeretében kezdődhet meg a részletek kidolgozása, ami időigényes folyamat az unió intézményeiben.

2005.11.25. 06:51 |

 Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia közös felhívását december 2-án fogják átadni Tony Blair brit miniszterelnöknek Budapesten. A visegrádi együttműködés négy országa a jövő héten felszólítja az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó Nagy-Britanniát, hogy biztosítsa az igazságos és gyors megállapodást a 2007-2013 közötti időszak EU-költségvetéséről - közölték cseh források csütörtökön Brüsszelben.

 Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia közös felhívását december 2-án fogják átadni Tony Blair brit miniszterelnöknek Budapesten, ahol az unió soros elnöke csúcstalálkozót tart a visegrádi négyekkel. A dokumentumot ezzel párhuzamosan megjelentetik a Financial Timesban is.

 A közelebbről meg nem jelölt cseh forrás szerint a felhívás gondolata mintegy tíz napja merült fel a négy ország magas beosztású diplomatáinak prágai találkozóján.

  Azóta megfogalmazták és megvitatták a szöveget, és felajánlották az EU többi új tagállamának, hogy csatlakozzon a kezdeményezéshez, választ azonban még nem kaptak. A lengyel miniszterelnök viszont már arról beszélt csütörtökön Londonban, hogy mind a tíz új tag felsorakozott a felhívás mögé.

 Az új tagok számára létfontosságú a költségvetés gyors elfogadása, mert csak a pontos számok ismeretében kezdődhet meg a részletek kidolgozása, ami időigényes folyamat az unió intézményeiben, de megkerülhetetlen az átfogó nemzeti programok, majd azt követően a konkrét projektek elkészítéséhez.

 Az új tagok attól tartanak, hogy minden további halasztás azzal járhat, hogy nem használhatják 2007-től az uniós pénzeket.
 
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.