Világújdonság a betegellátásban - Transzlációs Medicina Központ a Szent György Kórházban

A Szent György Kórházban működő Transzlációs Medicina Központ egyedülálló eredményeiről és nemzetközi jelentőségéről volt szó azon a tájékoztatón, amelyen Dr. Cser-Palkovics András polgármester, Prof. Dr. Izbéki Ferenc, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház belgyógyász, gasztroenterológus osztályvezető főorvosa és Prof. Dr. Hegyi Péter, a Transzlációs Medicina Intézet igazgatója vett részt.
2021.08.31. 11:43 |
Világújdonság a betegellátásban - Transzlációs Medicina Központ a Szent György Kórházban

2018-ban írták alá a Pécsi Tudományegyetem és a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház között azt a megállapodást, mely az egyetemen működő Transzlációs Medicina Központ tudományos munkáinak kiterjesztését jelentette a kórházra.

A transzlációs medicina egyfajta hidat alkot az alapkutatások és a klinikai alkalmazások között. Az utóbbi két évtizedben hatalmas mennyiségű molekuláris biológiai és sejtbiológiai adatot, tudást halmoztak fel, ami ennek ellenére nem került át a klinikai gyakorlatba: a klinikusok ezért joggal várják el, hogy minél több eredmény váljon használhatóvá a mindennapi orvosi gyakorlatban. Ezt segíti a Szent György Kórházban működő Transzlációs Medicina Központ is.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester a tájékoztatón elmondta, hogy a magyar egészségügyet, a magyar tudomány eredeményeit dicséri a transzlációs medicina nemzetközi elismertsége, amelynek egyik hazai központja a székesfehérvári Szent György Kórházban van.

"Ahogy sok más dologban, úgy a transzlációs medicinában is ott van a Szent György Kórház az élmezőnyben. Bízom benne, hogy az egészségügy egyre több részén jelenik meg ez a nemzetközi tudományos elismerést kiváltó modell. Köszönet azoknak, akik tettek ezért és nagy örömet jelent, hogy ismét büszkék lehetünk a kórházunkra" - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere, aki felhívta arra is a fehérváriak figyelmét, hogy van lehetőség az oltások felvételére, ezért aki még nem tette meg éljen vele.

Prof. Dr. Izbéki Ferenc, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház oktatási és tudományos orvosigazgató helyettese a tájékoztatón kifejezte elköteleződését a transzlációs medicina-modell iránt, amely felgyorsítja a legújabb tudományos eredmények egészségügyben történő hasznosítását.

Kiemelte, hogy a kórházakban a betegek kezelése során olyan mennyiségű adat keletkezik, "amit nem elemezni bűn". Hozzátette, hogy a napi munkában a keletkező adatok elemzésére a betegekkel foglalkozó orvosoknak nem marad ideje, ezért a Pécsi Tudományegyetemmel kötött együttműködés segít biztosítani az adatelemzésben jártas orvosi és szakdolgozói csapat jelenlétét.

A transzlációs medicinára épülő új modellt dr. Hegyi Péter, a Transzlációs Medicina Intézet klinikai szakorvosa dolgozta ki még korábban, az Európai Akadémia keretében.

Az elmúlt öt évben dr. Hegyi Péter vezetésével Pécsett tesztelt modell eredményeiről a Nature Medicine-ben is jelent meg cikk. Prof. Dr. Hegyi Péter szerint olyan esemény történt a tudományon és a betegellátáson belül, ami világraszóló esemény, hiszen a Szent György Kórház bevonásával egy új egészségügyi-betegellátási modellt lehetett kipróbálni Magyarországon, ami abból áll, hogy a tudomány "rögtön" bevonják a betegellátásba. "Ismerjük azt a mondást, hogy a ma tudománya a jövő orvoslása, ezt írta át az hogy a ma tudománya a beteg ellátása, tehát már a kutatási aktivitás közben lehet a betegek egészségügyi állapotát javítani" - fogalmazott a dr. Hegyi Péter kiemelve, hogy a tudományos aktivitás egészségügyi ellátásba történő beépítése nélkülözhetetlen a jó minőségű és költséghatékony betegellátáshoz.