Városvezetői találkozó - Cser-Palkovics Andrást választották az év polgármesterének

Pénteken 25. alkalommal rendezték meg a Városi Polgármesterek Randevúját a Velence Korzón, dr. Pintér Sándor belügyminiszter fővédnökségével. Hagyományosan a találkozón került sor a Szféra Európa Kft. által alapított díjak átadására. 2019-ben az online szavazás eredményeképpen az „Év polgármestere” elismerést dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere kapta. 
2019.09.13. 15:16 |
Városvezetői találkozó - Cser-Palkovics Andrást választották az év polgármesterének

Velencén rendezték idén a 25. Városi Polgármesterek Randevúja rendezvényt, amelyen Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András az „Év polgármestere” elismerést vehette át. Dr. Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára előadásában az élhető városok egyik alapvető feltételeként a polgármester megfelelő személyét hangsúlyozta, Dr. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora pedig a testkultúra össztársadalmi elismertségében betöltött szerepüket emelte ki.

Pénteken 25. alkalommal rendezték meg a Városi Polgármesterek Randevúját a Velence Korzón, dr. Pintér Sándor belügyminiszter fővédnökségével. Szimbolikus gesztussal kezdődött az esemény: az előző találkozónak helyszínt biztosító hajdúszoboszlói HungaroSpa vezérigazgatója, Czeglédi Gyula átadta a rendezvény emlékkönyvét Koszti Andrásnak, a legkisebb és legifjabb egyetemi város, Velence polgármesternek. Koszti András a város fejlődéséről szólva az EFOTT országosan elismert minőségi rendezvényét, az ország második legkedveltebb strandját, a Velence Korzót, valamint az agrárgazdaság fejlesztéséhez hozzájáruló innovációs kutatásokhoz kapcsolódó gazdasági kezdeményezést is hozzásorolta; beszélt továbbá a lakosság növekedéséről, valamint a közelmúltban átadott kilátóról is.

A rendezvény tapasztalatcserével folytatódott, az elmúlt évek önkormányzati munkájáról előadást tartott dr. Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára. A ’Milyen az önkormányzati rendszer? Milyen az önkormányzatok jövője?’ kérdésekre azt a választ fogalmazta meg, hogy valamennyi önkormányzatnak 21. századivá kell válnia, azaz élhetővé – ebben pedig óriási szerepe van a közösség fejlődésének, amiben meghatározó a polgármester személye, képességei, alkalmassága, munkabírása és kapcsolatrendszere. Az államtitkár előadásában beszélt a digitális kihívásokról, a kormány vidéket fejlesztő programjairól, az óvodai és bölcsődei ellátásról, továbbá a családvédelmi és a nemzeti tehetségprogramról is. „A sikeres város ott kezdődik, ahol a széthúzás és a tétlenség véget ér.” – zárta gondolatait dr. Dukai Miklós.

A legfiatalabb magyar egyetemi város, Velence és a sport kapcsolatáról Dr. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora előadásában három fontos tényezőt emelt ki: a Velencén megvalósult 1,3 milliárd forintos rekonstrukciót az egyetem önálló vízitelepének a létrehozásával, az ennek keretében megvalósuló, a térség tömegsportját, mozgáskultúráját is szolgáló képzések fontosságát, valamint a régióból áramló tőkét, aminek segítségével a vízi sportokkal kapcsolatos törekvéseket meg tudják valósítani. „Minden polgármesternek az a dolga, hogy a testkultúra össztársadalmi elismertségét és ennek a fejlesztésével kapcsolatos feltételek biztosítását segítse környezetében.” – fogalmazta meg, és a sporthoz való hozzáférhetőséget mint az egészséges élet alapfeltételét fejtette ki összefoglalójában, illetve felvázolta a Sportoló Nemzet valóban működő modelljének a legfontosabb szegmenseit hangsúlyozva, a sportszakemberek képzésének a fontosságát.

Hagyományosan a találkozón került sor a Szféra Európa Kft. által alapított díjak átadására. 2019-ben az online szavazás eredményeképpen az „Év polgármestere” elismerést dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere kapta. Megtisztelő ez a szolgálat, fogalmazott dr. Cser-Palkovics András, és gratulált minden polgármestertársának, akik a közösség érdekében végzik munkájukat. Az elismerés – fejezte ki – annak is szól, hogy sokan gondolják úgy, hogy a város fejlődik, ez pedig egy csapat munkájának az eredménye; a polgármesternek tehát csapatban kell dolgoznia: alázattal, szorgalommal, összefogásban – lokális szinten, az önkormányzaton belül, civil szervezetekkel vagy akár a kormánnyal együtt. Ezáltal pedig egy város közösségének az életminősége tud javulni, utalt a polgármester az előadások következtetéseire is. „Október 13-án dől majd el az, kiket választanak az elkövetkező öt év polgármestereivé.” – tette hozzá a díj átvétele után dr. Cser-Palkovics András.

Az „Év alpolgármestere” díjat dr. Kiss Andreának Hódmezővásárhelyről, az „Év jegyzője” elismerést pedig dr. Bacsa Vendelnek, Békéscsaba jegyzőjének adták át.