Várják a diákok véleményét is a klímastratégia kapcsán

A környezeti fenntarthatóság, az energiafogyasztás csökkentése, az éghajlatváltozás kihívásaira való reagálás és a társadalmi, egyéni felelősségvállalás is szóba került a Székesfehérvári Diáktanács szerdai összejövetelén. Az általános és középiskolásoknak a város főkertésze, Györök Orsolya mutatta be a Székesfehérvár Klímastratégiája programot.
2022.02.24. 07:34 |
Várják a diákok véleményét is a klímastratégia kapcsán

„Székesfehérvár városa a jövő generációi számára is élhető, magas színvonalú épített és természeti környezetet kíván biztosítani, úgy, hogy a város működése minél kevesebb energiafogyasztással és üvegházgáz-kibocsátással járjon, és a település képes legyen rugalmasan reagálni az éghajlatváltozás kihívásaira.” Ezzel a mondattal kezdődik a város klímastratégiáját bemutató dokumentum, amelynek véglegesítését társadalmi konzultációk előzik meg.

A jövő generációja, azaz a ma diáksága ismerhette meg a stratégia legfontosabb elemeit, és fogalmazhatta meg kérdéseit, javaslatait a Székesfehérvári Diáktanács szerdai találkozóján. A Hiemer-házban rendezett eseményen Mészáros Attila alpolgármester röviden ismertette azokat a döntéseket és a fejlesztéseket, amelyek a környezeti fenntarthatóság érdekében születtek. Megemlítette a zöldfelületek növelését, a Sóstó Természetvédelmi Terület rehabilitációját, a Fehérvár Tüdeje programban megvalósuló erdőtelepítést, a közösségi közlekedés átalakítását. Szólt azokról a beruházásokról, amelyek keretében 18 oktatási intézmény energetikai korszerűsítése történik meg. Az alpolgármester a klímastratégia kapcsán fontosnak nevezte az önkormányzat, a cégek, a vállalatok és a civilek együttműködését, kiemelte az egyéni és társadalmi felelősségvállalás fontosságát.

Györök Orsolya, a város főkertésze rövid összefoglalójában elmondta, hogy a dokumentum első részében a helyzetértékelés feltárja a település területéhez kötődő CO₂-kibocsátás mértékét és forrásait, valamint felméri az éghajlatváltozás városra gyakorolt, veszélyeztető kockázatait. A célokat és intézkedéseket felsorakoztató második rész megfogalmazza a vállalásokat és a tennivalókat. Beszélt azokól a székesfehérváriak jövője szempontjából felelős, klímatudatos döntésekről, amelyek a környezeti fenntarthatóság érdekét szolgálják.

Az ismertető végén a diákok hozzászóltak a hallottakhoz. A zöldterületek védelme kapcsán kérdeztek az alsóvárosi rét terveiről, felvetették azt a problémát, hogy a közterületi szemetesedényekből a szél gyakran felkapja a szemetet, és mit lehetne ez ellen tenni. Javaslattal éltek, hogy a társadalmi felelősségvállalás jegyében a diákok osztály vagy iskolai szinten, akár „örökbe fogadva” egy-egy területet, megszervezhetnék a szemétszedést. Az is elhangzott, ha lehetőség nyílna rá, akár egy biológia vagy környezetismeret óra keretében, szívesen segédkeznének a tavaszi és őszi faültetések, növénytelepítések idején. 

Székesfehérvár klímastartégiáját társadalmi konzultáció keretében bárki véleményezheti, megfogalmazhatja javaslatait. A lakossági álláspontokat is figyelembe véve dönt majd a Közgyűlés a tervezet elfogadásáról.