Változtak a nyári mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos tűzvédelmi előírások

Módosult június 13-tól az országos tűzvédelmi szabályzatról szóló rendelet, ami érinti a nyári mezőgazdasági tevékenységekkel kapcsolatos előírásokat is. A változásokról a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Székesfehérvár Katasztrófavédelmi Kirendeltsége részletes tájékoztatót tett közzé.
2022.07.07. 13:20 |
Változtak a nyári mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos tűzvédelmi előírások

A változások az aratás, a rostnövénytárolás, kazalozás, terményszárítás, valamint a mezőgazdasági erő- és munkagépek üzemeltetésével kapcsolatos tűzvédelmi előírásokra, illetve a szabadtéri tűzgyújtás és tűzmegelőzés szabályaira vonatkoznak.

- A kalászos termény betakarításánál kiemelt figyelmet kell fordítani a vonalas létesítményekkel (közút, vasút) határos területeken arra vonatkozóan, hogy a terület mely részén kezdik meg a munkálatokat, illetve hol szükséges a védőszántást kialakítani. Megfelelő szélességű védőszántással, a tűzterjedés jelentősen csökkenthető!

- Gabonatáblában még az erő- és munkagépek fülkéjében is tilos a dohányzás! Erre alkalmas hely a gabonatáblától megfelelő távolságra alakítható mi.

- A mezőn összerakott kazal körül védőszántást kell kialakítani, melyhez a tárcsázás is megengedett.

- Ahol más jogszabály (önkormányzati rendelet) nem szabályozza, ott továbbra is tilos a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi, valamint a külterületen lévő zártkerti ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése.

- Csak műszaki vizsgán átesett erő- és munkagépet lehet bevonni a kalászos termények betakarításába. Újdonság, hogy ezeken a járműveken szikracsapót vagy lapátot is el kell helyezni. Fontos a gépek rendszeres tisztítása, a ráhullott növényi hulladék folyamatos eltávolítása!

- Terményszárító berendezés esetében a tűzvédelmi előírások megtartása és annak folyamatos ellenőrzése az üzemeltető illetve a kezelő személyzet felelőssége.

Kérnek minden mezőgazdasági tevékenységgel, növénytermesztéssel foglalkozó gazdálkodót, termelőt az előírások betartására, hiszen a tűzesetek megelőzésének egyik alappillére az ágazatban foglalkozók felkészültsége, jogkövető magatartása, a részükről a vonatkozó tűzvédelmi előírások ismerete és gyakorlati alkalmazása!