„Válságtünetek és válságkezelés – hogyan alkalmazkodik a magyar gazdaság?"

A Városháza Dísztermében tartotta taggyűlését csütörtökön a Székesfehérvár Jövőjéért Egyesület. Az eseményen Madár István, a Portfolio vezető elemzője tartott előadást válságtünetek és válságkezelés témában, majd kerekasztal-beszélgetés kezdődött dr. Cser-Palkovics András polgármester, Madár István, Nagy Ivonn (Garzon Bútor Zrt.) és Sinkó Ottó (Videoton Holding) részvételével, akiktől az egyesület tagjai is kérdezhettek.
2022.12.02. 18:20 |
„Válságtünetek és válságkezelés – hogyan alkalmazkodik a magyar gazdaság?

A Székesfehérvár Jövőjéért Egyesület csütörtöki ülésén gazdasági témák voltak a fókuszban: az egyesület tagjai az emelkedő energiaárak és az infláció okozta kihívásokról, illetve a gazdasági szektor részéről a válság megoldására adható lépésekről beszélgettek.

A résztvevők meghallgatták Madár István, a Portfolio vezető elemzője és a Magyar Közgazdasági Társaság elnökségi tagja Válságtünetek és válságkezelés: hogyan alkalmazkodik a magyar gazdaság? című előadását. A prezentációban szó volt az energiaár-emelkedés elsődleges, illetve áttételesen jelentkező hatásairól, a gazdaságot érintő sokkhatásokról, valamint a forint, illetve a munkaerőpiac és az állami költségvetés helyzetéről is. Emellett az aszály és a lakossági fogyasztás alakulására is kitért az elemző. Mint elhangzott, hatalmas a bizonytalanság mindenhol a piacon, az energiaárak folyamatosan változnak, ezért jelenleg óriási gazdasági alkalmazkodás zajlik egy ismeretlen méretű és hosszúságú „sokkhoz”, a várhatóan biztosra vehető recesszióhoz.

Alapvetően a gazdaságon fog múlni a mi önkormányzati helyzetünk is – kezdte a kerekasztal-beszélgetést dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, hozzátéve: a város gazdálkodási helyzetét a drasztikusan megemelkedett energiaárak és az infláció mellett még a központi költségvetésbe befizetendő szolidaritási hozzájárulás is nagyban befolyásolja. „Jövőre jelentős összeggel növelik a szolidaritási hozzájárulásunkat, tehát amit idén kinövekedett a fehérvári gazdaság, azt egy az egyben befizetjük a Magyar Államnak jövőre. Pedig lenne annak a pénznek Székesfehérváron is. Nem könnyű a helyzet, de egy reménysugarat azért rögtön mondanék: ha körbetekintünk itt, a Városháza Dísztermében, akkor látjuk, hogy ez a terem a város több mint ezeréves történelméről szól. Megnézve itt néhány dátumot és eseményt, rájövünk, hogy voltak itt már nagy nehézségek. Mi mégis itt vagyunk, magyarul beszélünk és fehérvári polgárok vagyunk.” – hangsúlyozta a polgármester.

Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója azt tanácsolta a cégeknek, hogy érdemes felkészülni minden eshetőségre, ugyanis a jelenleg tapasztaltak alapján bármit hozhat a jövő, és legfontosabbnak az alkalmazkodóképeséget nevezte. „Járjanak nyitott szemmel: keressenek, találjanak lehetőségeket. Érdemes mindenkinek elgondolkodnia a saját specifikus helyzetét tekintve, hogy mit tesz akkor, ha nincs villany, gáz vagy éppen egyik sem. Nem tudunk, és nem is kell mindent centire pontosan kitalálnunk, elég annyit tudni, hogy nagyjából mi a jó irány és arrafelé elindulni; lépésről lépésre többet látunk majd.”

Nagy Ivonn, a Garzon Bútor cégcsoport tulajdonosa a felelős, hosszútávú gondolkodás eredményességéről beszélt. A cégvezető elmondása alapján az általa vezetett, 200 főt foglalkoztató cég csakis egy jól működő szerkezetben tud eredményes lenni, amiben kulcsfontosságú a rugalmas alkalmazkodás a változáshoz. „Ha előre menekülünk, azzal sok időt lehet nyerni: mi már hosszú ideje ezen dolgozunk; cégszerkezetünkben az elmúlt 10 évben 0-ról 50%-ra növeltük az exportarányt. A hosszútávú gondolkodás olyan stabilitást biztosít, amivel egy nehéz helyzetben is jobban lehet reagálni.” – mondta Nagy Ivonn.

A Székesfehérvár Jövőjéért Egyesület tagjai is számos kérdést feltettek az asztalnál ülőknek, a konstruktív beszélgetés estébe nyúlóan folytatódott.