Utcza-kép címmel nyílt meg Kiss László fotográfus kiállítása a Kossuth-udvarban

"Utcza-kép" címmel fotókiállítás nyílt szerdán Kiss László fotográfus munkáiból a Kossuth-udvarban. A tárlat a tervek szerint egy folyamatot indít el, aminek nyomán számos, Fehérvárhoz köthető szabadtéri képzőművészeti kiállításra kerülhet sor az udvarban.
2019.10.02. 13:19 |
Utcza-kép címmel nyílt meg Kiss László fotográfus kiállítása a Kossuth-udvarban

Kiss László fotográfus filmre készült felvételeket állított ki, a természet csodáit aprólékos munkával "megfaragott" képek Székesfehérváron és környezetében készültek.

"Nagyon szeretem a várost és a környezetét, a kiállított képek közül az egyik Aszalvölgyben, a másik a Csúcsoshegy alatt készült. A kiállítás címe, az Utcza-kép azt jelenti, büszke vagyok arra, hogy itt van a műtermem a Kossuth utcában, ahol már a századforduló idején menő műtermek voltak. Az utcatárlat kapcsán eszembe jut az is, hogy tizenévesen még egy másik arcát mutatta ez a város, a kirakatokban bámultam a vágyni való trágyakat. Most én is egy kirakatot csináltam, aminek tárgyaira nem kell vágyni, de nézegetni ugyanúgy lehet őket.." - mondta el a kiállításról az alkotó.

Köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester arról szólt, hogy egy izgalmas folyamat első állomása a megnyíló tárlat.

A polgármester felidézte, hogy egy beszélgetésük alkalmával Kiss László vetette fel, hogy a Kossuth-udvar belső atmoszférája kiválóan alkalmas lenne arra, hogy szabadtéri kiállításoknak adjon helyet: "Rögtön hozott ötleteket is, hogyan kellene bemutatni itt képeket és olyan, anyagában és megjelenésében is ideillő installációkról gondoskodni, ami a teret minden szempontból felöltözteti. Így indult az a történet, aminek eredményeképpen itt vagyunk és nem csak Kiss Laci kiállítását nyithatjuk meg, hanem egy folyamatot indíthatunk el, aminek nyomán abban reménykedünk, hogy sok, Fehérvárhoz köthető kiállítást fogunk megrendezni."

A megnyitón dr. Nagy Veronika, a Hetedhét Játékmúzeum szakmai vezetője, muzeológus felidézte azt a közös munkafolyamatot - a Játékmúzeum tárgyainak fotózását - amelynek kapcsán barátságot kötött Kiss Lászlóval.

A kiállított alkotásokról szólva így fogalmazott: "A növények a fényképezőgépe előtt műtárgyakká nemesültek, ehhez ugyanaz az idő és alázat kellett, aprólékosság és gondosság, mint a műtárgyaink fotózásához. Elképesztő csodákra képes a természet és az, ahogy ezt megmutatja Kiss László az utca emberének. Ezekkel az alkotásokkal az időt adja oda az embereknek, hogy álljanak meg, nézzék meg azoknak is, akik nem mennek be múzeumba, galériába."

Nagy Veronika szólt arról is, hogy az "Utcza-kép" mint kiállításcím egyfajta tisztelgés egy lokálpatrióta alkotótól azoknak a fényképészeknek a tevékenysége előtt, akik a Kossuth utcában tevékenykedtek.

A Hetedhét Játékmúzeum szakmai vezetője megpróbálta definiálni a "kisslaciság" fogalmát is, ami elsősorban szakmai alázatról szól és áthatja az alkotó egész munkáját. Hozzátette, hogy Kiss László tehetséges fotóművész tele kifinomultsággal, eredeti gondolatokkal, aki ugyanakkor egy tehetséges "iparos" is a szó legnemesebb értelmében, "iparosságát" akkor láthatjuk, amikor nem az egyéni önkifejezés a cél, hanem a tárgy hiteles ábrázolása.