Gyorsan alakul át a munka világa - digitális felzárkóztatási program az Alba Innovárban

Az „Alba Innovár Digitális Felzárkóztatási Program I.” nyitórendezvényére került sor kedden a Hotel Magyar Királyban. Olyan érdekes témákról volt szó, mint a robotizáció és a negyedik ipari forradalom, vagyis az a gyors társadalmi-technológia változás, amely napjainkban zajlik.
2018.10.09. 12:01 |
Gyorsan alakul át a munka világa - digitális felzárkóztatási program az Alba Innovárban

Az Ipar 4.0-nak nevezett szemlélet- és technológiaváltás mostanra már a magyar gazdaság egyik legfontosabb központját, Székesfehérvárt is elérte. 

A rendezvény megnyitóján Égi Tamás alpolgármester arról a folyamatról szólt, amelynek köszönhetően ma kiemelkedően magas a vásárlóerő Székesfehérváron.

"A városban a kiváló földrajzi adottságok mellett nagy tudású munkaerő is rendelkezésre állt, ezért a nemzetközi és hazai vállalatok úgy érezték, érdemes továbbfejleszteni a gyártást. Ennek eredményeképpen nagyobb hozzáadott értékű gyártás indult meg. Most újabb lépcsőfok, a robotizáció zajlik, mert ezen vállalatoknál a hagyományos lehetőségekkel nem lehet bővíteni a termelést." - emelte ki Székesfehérvár alpolgármestere, aki felidézte, hogy egy három évvel ezelőtti OECD felmérés szerint szerint Székesfehérvár minden nap 265 ezer ember életét befolyásolja: "látjuk ezt minden nap, hogy megtelt a város". - tette hozzá. Égi Tamás alpolgármester kiemelte, hogy az eredményesebb, hatékonyabb termelés érdekében az önkormányzat úgy döntött, segít megismertetni a diákokat a digitális termelés és a robotok világával, ebben óriási szerepe volt a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítványnak és Laufer Tamás elnöknek. Elmondta, hogy az Alba Innovárban közös élményeket szerezhetnek a fiatalok a robotikával kapcsolatban, ez a lehetőség minden diák számára adott. Szólt a felnőttképzésről is, amelyet az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karával partnerségben végeznek.

Laufer Tamás, a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány elnöke és az IVSZ szövetség a digitális gazdaságért elnöke a jelenről, a 4. ipari forradalom folyamatairól szólt, kiemelve, hogy meg fognak szűnni olyan foglalkozások, mint a kamionsofőr, targoncakezelő, vagy pénztáros, sok szakma pedig átalakul.

Azt prognosztizálta, hogy a következő évtizedekben egy átlagos munkavállalónak 4-5 különböző foglalkozása lesz. Szólt a robotizáció szintjéről is a világban, amely Dél-Koreában a legmagasabb, itt 650 robot jut 10 ezer emberre, Európában Németország a legfejlettebb. Magyarországon nagyjából 5400 ipari robotot használnak, azaz 10 ezer alkalmazottra 57 robot jut a magyar iparban. 

Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára elmondta, hogy egy felmérés szerint a mai Z generáció tagjai olyan munkakörben fognak dolgozni, amelynek 65%-a ma még ismeretlen.

"Új szakmák születnek, és régiek tűnnek el, az oktatás szempontjából ezt különösen nehéz kezelni. A mai fiatalokat olyan feladatokra kell képezni, amelyekről magunk sem tudjuk, hogy milyen lesz, nem tudjuk körbeírni. Ezért is inkább készségekről és képességekről kell beszélni, nem pedig foglalkozásokról." - fogalmazott az államtitkár, aki szerint egyre inkább felértékelődik a munkaerőpiacon a kognitív rugalmasság, az érzelmi intelligencia és a komplex problémamegoldás.

Gazdaság

  1. Székesfehérvár Gazdaságáért

    Ünnepélyes keretek között adták át a „Székesfehérvár Gazdaságáért” díjat kedden este a Hiemer-házban. A 2024-es esztendő díjazottja Kis István, a Harman Becker Kft. korábbi ügyvezető igazgatója. A szakmájában elismert, köztiszteletben álló szakember Székesfehérvár gazdasági fejlődésének előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként vehette át az elismerést.

    2024.12.04.
  2. Adóváltozások 2025-ben

    Komoly adóváltozások várnak 2025-ben a gazdálkodó szervezetekre, s ezekre nem lesz túl sok idő felkészülni – hangzott el az Adózás 2025 - Az őszi adóváltozásoktól a kis- és középvállalkozások támogatásáig című, ingyenes keddi konferencián. A PwC Magyarország által szervezett szakmai fórumnak – immár másodszor – a Városháza Díszterme adott otthont, ahol a város, a régió meghatározó cégei első kézből ismerhették meg az újdonságokat.

    2024.12.03.
  3. 75 éves a Garzon Bútor

    Sok-sok nehéz, illetve sikeres időszak váltotta egymást az 1949-ben alapított székesfehérvári bútoripari cég történetében, amely ma már komoly szereplőnek számít a nyugati piacokon is. A 75. születésnapján a magyar és a külföldi partnereket látta vendégül a Garzon Cégcsoport, amelynek vezetője, Nagy Ivonn a jubileum alkalmából emléklapot vehetett át Lehrner Zsolttól, Székesfehérvár alpolgármesterétől.

    2024.11.28.
  4. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.