Több mint 400 milliárd az elővárosi vasútprogramra?

 A MÁV elővárosi közlekedés fejlesztését célzó programja révén javul a vasúti infrastruktúra, a járműállomány, valamint a kapcsolódó személyszállítási szolgáltatások színvonala. A 11 budapesti elővárosi vasútvonal tervezett fejlesztésének költsége 2010-ig mintegy 400 milliárd forint.

2004.08.06. 07:22 |

 A MÁV elővárosi közlekedés fejlesztését célzó programja révén javul a vasúti infrastruktúra, a járműállomány, valamint a kapcsolódó személyszállítási szolgáltatások színvonala. A 11 budapesti elővárosi vasútvonal tervezett fejlesztésének költsége 2010-ig mintegy 400 milliárd forint.

 A MÁV Rt. stratégiai céljának tekinti az elővárosi közlekedés fejlesztését. A program érinti a vasúti infrastruktúra, a járműállomány, valamint a kapcsolódó személyszállítási szolgáltatások - menetrend, utastájékoztatás, menetjegykiadás - színvonalának javulását. Az elővárosi projekt révén 5 éven belül a vasúti közlekedésben résztvevők száma várhatóan 40-50 százalékkal fog növekedni.

 Az elővárosi közlekedés célja - az európai nagyvárosokhoz hasonlóan - a főváros vonzáskörzetében élők mobilitásának biztosítása. Budapest és az agglomeráció tömegközlekedéséből az elővárosi közlekedés részaránya 8,6 százalék, ami mintegy 326 ezer utast jelent naponta, a vasúttársaság átlagosan 124 ezer utast szállít.

 A program területét nyugatról Székesfehérvár, keletről Szolnok határolja, észak-déli kiterjedése a fővárostól mintegy 80 kilométer. Ebben a 15 ezer négyzetkilométeres körzetben közel 3,5 millió ember él.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 vasútvonal fejlesztése

 A vezérigazgató-helyettes elmondta: a program tartalmazza a Budapestre befutó 11 vonal fejlesztéseit, számításba veszi a tervezett ferihegyi vasúti összeköttetést, valamint a jelenleg kihasználatlan rákospalotai körvasút beillesztését a főváros közlekedési rendszerébe. Továbbá a vonatszerelvények, a felvételi épületek és forgalomszervezés fejlesztését és a Budapesttel, illetve más érintett önkormányzatokkal a szoros együttműködést.

 A fejlesztés három szakban fog megvalósulni: 2003-2006 között bevezetik az ütemes közlekedést, ami azt jelenti, hogy a fővárostól 30-40 kilométerre fekvő állomásokról félóránként, a távolabbiakról pedig óránként indulnak majd a vonatok; 2006-tól fokozatosan egységesítik a járműállományt, bővülnek a szolgáltatások, és megkezdődik a régióban a vonalas infrastruktúrák - MÁV-HÉV - integrációja. A harmadik szakaszban, 2010 után a teljes elővárosi közlekedés kiépítése mellett befejeződik az állomások rekonstrukciója is.

A három ütemben megvalósuló program 2010-ig a becslések szerint 400-500 milliárd forintba kerülne.

 Vizsy Ferenc személyszállítási főigazgató kiemelte: a szolgáltatási színvonal emelkedése révén 2006-ra a budapesti elővárosi vonalak 80 százalékán 20-40 perces menetrend szerint közlekednek majd a vonatok, a zsúfoltság 150 százalékról 120-ra csökken, és átlagosan 20 százalékkal nő az ülőhely-kapacitás is.

Járműfejlesztések

 A 11 elővárosi vonal közül jelenleg kettőn van dízelüzemű közlekedés. A korszerű Desirók közel egy évvel ezelőtti üzembe állítása óta az utasforgalom 15 százalékkal nőt. A Budapest-Újszász-Szolnok, valamint a Budapest-Cegléd-Szolnok útvonalon folyamatosan üzembe áll 187 darab felújított elővárosi kocsi és 19 vezérlőkocsi is. A Budapest-Lajosmizse vonalon szintén új beszerzésű, orosz gyártmányú motorvonatokat helyeznek forgalomba - tette hozzá Tömpe István.

 A MÁV 30 darab új villamos motorvonat beszerzésére írt ki közbeszerzési pályázatot, melyekkel a dél-budai, illetve az észak-pesti térség vonalain javítják a jövőben a szolgáltatást.

 A folyamatos pályakorszerűsítési munkák eredményeként csökken a menetidő, javul a vasúti közlekedés biztonsága. Az új állomási peronok, aluljárók kényelmesebbé és egyszerűbbé teszik a le- és a felszállást.

 A következő időszakban folytatódik az uniós támogatással megkezdett pályarehabilitáció a Budapest-Cegléd-Szolnok és a Budapest-Újszász-Szolnok vasútvonalakon, valamint a Budapest-Hegyeshalom vonal elővárosi szakaszán.

Zónázó menetrend

 A MÁV ez év augusztus 29-től a Budapest-Vác-Szob és a Budapest-Veresegyház között elsőként vezeti be az ütemes menetrendet, mellyel 25 illetve 36 percre csökken a menetidő a két-két város között.

 A Nyugat-Európában már évtizedek óta bevált rendszer lényege, hogy a vonatok napközben azonos időközönként, az óra ugyanazon percében indulnak az állomásokról. A menetrend így átláthatóvá és kiszámíthatóvá válik és a járatok száma jelentősen nő.
 

Magyarország

  1. Negyvenezer befejezett ügy

    Megközelítette a 40 ezret a befejezett bírósági ügyek száma 2023-ban a Székesfehérvári Törvényszéken és Fejér vármegye járásbíróságain. A Székesfehérvári Törvényszéken 84 bíró és 244 igazságügyi alkalmazott dolgozik. Kedden tartotta hagyományos évértékelő összbírói értekezletét a Törvényszék.

    2024.04.23.
  2. Általános iskolai beiratkozás

    Április 18-án és 19-én (csütörtökön és pénteken) kell beiratkozniuk az általános iskolába azoknak a tanköteles diákoknak, akik szeptemberben kezdik az első osztályt.

    2024.04.17.
  3. Április 1-től lehet napi e-matricát vásárolni - előre is megvehető

    2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság egy, a vásárló által megjelölt naptári napra lesz érvényes, és a teljes hazai díjköteles úthálózaton használható lesz. Motorokra - a heti (10 napos) és havi e-matricákhoz hasonlóan - kedvezményes áron lehet majd megvásárolni a napi autópálya-matricát.

    2024.03.29.
  4. Nemzetközi konferencia a kastélyban

    Az idei év a légierőről szól a Magyar Honvédségnél - jelentette ki a honvédelmi miniszter pénteken, a Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón rendezett nemzetközi konferencián. A kétnapos konferenciát a Károlyi József Alapítvány szervezte a francia, a svájci és a holland nagykövetség, az Olasz Kulturális Intézet, az Osztrák Kultúrfórum, a Magyar-Német Intézet, a Mathias Corvinus Collegium Budapest, valamint a Hanns Seidel Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány támogatásával.

    2024.03.22.