Több mint 10 százalékkal többet keresnek a férfiak a nőknél - az EU-ban ez jó adatnak számít

A nemek közötti "esélyegyenlőségben" a fizetéseket nézve Magyarország előkelőbb eredményt tudhat magáénak az uniós átlagnál - derül ki a KSH uniós kereseti elemzésből. Magyarországon a két nem kereseti átlaga között 11 százalék a különbség, míg az uniós átlag 15 százalék körül mozog. Ezzel az eredménnyel, a 27-ek közül hazánk a kilencedik helyen áll. Magyarországon a legjobban fizető ágazat a bankszféra, míg a legrosszabban fizetett alkalmazottak a szállodaiparban dolgoznak.
2008.06.30. 09:03 |
 A nemek közötti "esélyegyenlőségben" a fizetéseket nézve Magyarország előkelőbb eredményt tudhat magáénak az uniós átlagnál - derül ki a KSH uniós kereseti elemzésből. A 2006-oa adatokat összehasonlítva idehaza a két nem kereseti átlaga között 11 százalék a különbség, míg az uniós átlag 15 százalék körül mozog. Ezzel az eredménnyel, a 27-ek közül hazánk a kilencedik helyen áll.

 Az uniós átlag az elmúlt években alig 1 százalékkal mérséklődött, ezzel szemben itthon és a környező uniós országok közül Bulgáriában és Romániában is sokkal jelentősebb mértékben csökkentek a különbségek. Az első három helyen Málta, Belgium és Portugália áll, míg az utolsó három helyen Szlovákia, Ciprus és Észtország áll.

 Akárcsak nálunk, az uniós országok többségében a pénzügyi és energetikai szektorban a legmagasabbak az átlagfizetések. Kivételek azért vannak: Dániában, Hollandiában, Cipruson a közoktatás fizet a legjobban.A 27 tagállam közül 23-ban a vendéglátó - és szálloda iparban bánnak a legmostohábban az alkalmazottakkal.

 Magyarországon a legjobban fizető ágazat a bankszféra, míg a legrosszabban fizetett alkalmazottak a szállodaiparban dolgoznak - legalábbis a statisztikák szerint.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.