A cisztercis Csüri Bence lett a Székesfehérvári Diáktanács új elnöke

Tízéves fennállát ünnepelte és tartott jubileumi tisztújító ülést a Városházán a Székesfehérvári Diáktanács. A húszezres városi diákság érdekképviseleti testületének történetét, tevékenységét Mészáros Attila alpolgármester összegezte, majd dr. Cser-Palkovics András polgármester és Komáromi Péter jelenlegi Diáktanács-elnök köszöntötte a résztvevőket.
2021.11.09. 19:34 |
A cisztercis Csüri Bence lett a Székesfehérvári Diáktanács új elnöke

A Diáktanács új elnökének Csüri Bencét, a Ciszterci Szent István Gimnázium tanulóját választották.

A jubileumi ülésen prezentációban összegezte Mészáros Attila alpolgármester a Székesfehérvári Diáktanács tízéves történetét és eredményeit. Elhangzott: Székesfehérvár diákváros, több 40 köznevelési intézményében mintegy 20 ezer diák tanul naponta. A fiatalok életében új fejezet kezdődött a Diáktanács 2011. október 14-i megalakulásával, hiszen korábban eseti jellegű kapcsolat volt köztük és az Önkormányzat között. Az új testülettel egyfajta közvetlen, személyes, együttműködő kapcsolattartás jött létre az ifjúság és a városvezetés között, így lehetőség nyílt arra, hogy a fiatalokat bevonják az őket érintő ügyekbe, és a korábbiaknál nagyobb mértékben, hatékonyabban vegyék figyelembe véleményüket a városi döntések meghozatalánál. A közös cél, hogy a fiatalok számára még élhetőbb várossá tegyék Székesfehérvárt.

A Diáktanács struktúrája többször változott az elmúlt években. A 2017 óta jelenleg is érvényes összetétel szerint minden általános és középiskolából 1-1 főt delegálnak a testületbe, az elnökséget egy elnök és három alelnök alkotja, ez utóbbiak közül egy főt a Székesfehérvári Tankerületi Központ, egy főt a Székesfehérvári Szakképzési Centrum, egy főt pedig az egyházi és magánfenntartásban működő iskolák adnak.

Óriási szerepük van a diákönkormányzati munkát segítő pedagógusoknak, akik a kezdetek óta munkájukkal támogatták a Diáktanács működését. Külön tisztelettel, egy videófelvétel levetítésével adóztak a tavaly elhunyt Gődény Krisztina Noémi tanárnőnek, a Ciszterci Szent István Gimnázium pedagógusának, aki szellemiségével hozzájárult a Diáktanács megalapozásához, szíve és motorja volt a testületnek, és aki 2016-ban vette át a Székesfehérvár Ifjúságáért-díjat

A visszaemlékező prezentációban elhangzott továbbá, hogy a Diáktanács sok segítséget kapott az Új Nemzedék Kontaktpont Irodától és a Kaptár Ifjúsági Irodától. A testület évről évre meghatározott rendezvénynaptár szerint működik. Szeptemberben évnyitó táborral nyitnak Velencén, októberben zajlik a tisztújítás, decemberben adventi és karácsonyi programokat szerveznek a fiatalok, januárban zajlik a Városi Diákbál, márciusban szakmai napot, áprilisban sportnapot, míg júniusban évzáró tábort szerveznek. A Diáktanács tagjai kéthetente tartanak kötetlen üléseket, és aktívan kiveszik a részüket a városi programokból.

Mészáros Attila arról is beszámolt, hogy Székesfehérvár három alkalommal – 2014-ben, 2017-ben és 2020-ban adott otthont a hazai ifjúság szempontjából kiemelkedően fontos Országos Diákparlamentnek. A 2017-es ODP-n jött létre az Országos Diáktanács, amely évente egy alkalommal kétnapos ülését tartja Székesfehérváron. Fontos a városok közötti kapcsolatépítás, a tapasztalatok átadása, ennek jegyében a Diáktanács rendezvényeire más városokból – Zalaegerszegről, Komáromból, Debrecenből, Győrből, Miskolcról, Tatáról, Salgótarjánból, Kecskemétről és Nyíregyházáról – is hívtak résztvevőket, és a székesfehérvári fiatalok is szerepeltek a többi település programjain.

Az alpolgármester zárásként köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki az elmúlt tíz évben segítette a Diáktanács tevékenységét. Arra kérte a résztvevőket, hogy folytassák ezt a munkát.

Az ülésen dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a jubiláló testületet, mint mondta, a Diáktanáccsal egy nagyon Székesfehérvárhoz kötődő rendszer jött létre, ami nem általános más városokban, holott annak kellene lennie. A tanács nem csak a fiatalok, de a városvezetés számára is fontos visszajelzéseket, ötleteket, javaslatokat ad, segít a döntések előkészítésében. A városvezetésnek így sokkal könnyebb dolga van azzal, hogy a kereteket biztosítja a működéshez. „Az a jó, ha bevonjuk a fiatalokat abba, hogy mi történjen egy város közösségében. Hogyan is dönthetnénk mi magunk az ő nevükben, helyettük és róluk? Nagyon fontos, hogy a mai fiatalok mit gondolnak az iskolákról, a mindennapokról, a szabadidős tevékenységekről, a vágyaikról és arról, hogy milyen segítség kell ezek megvalósításához… ebben a tekintetben az elmúlt tíz év egy nagy pipa, hiszen rendkívül sok ötlet, javaslat érkezett.” – fogalmazott a polgármester.

Komáromi Péter elnök is köszönetet mondott az elmúlt tíz év munkájáért, és egy összefoglaló albummal ajándékozta meg Székesfehérvár polgármesterét.

A köszöntők után került sor a jubileumi tisztújításra megújult módon, egy online felületen keresztül. A Diáktanács új elnökévé választották Csüri Bencét, a Ciszterci Szent István Gimnázium 10.C osztályos tanulóját. Bemutatkozó beszédében elmondta, hogy részt vesz a Mathias Corvinus Collegium középiskolás programjában, és öt éve végez diákönkormányzati munkát. Az előző tanévben alelnök volt a Diáktanácsban. Fontosnak tartja a más városokkal való kapcsolattartást, és folytatni, fejleszteni szeretné az eddigi programokat, melyek nagyobb népszerűsítést igényelnek a közösségi médiafelületeken. Folytatná az önkéntességet, és minden hónapban megjutalmazná a legaktívabb Diáktanács tagot.

Szavaztak a Diáktanács elnökségéről is, az alelnökök Csajbók Levente (Lánczos Kornél Gimnázium), Harkányi Donát (Vasvári Pál Gimnázium) és Stichmann Korina Elizabet (Székesfehérvári SZC I. István Technikum) lettek.