Teljes körűen akadálymentesített színházi előadás lesz december 2-án

A Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány a Fejér Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Házzal együttműködve idén is akadálymentesített színházi előadást szervez Székesfehérváron, a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából. December 2-án szombaton 19 órától Vörösmarty Színházban Neil Simon “Pletykák”című darabjának bemutatásával készülnek a szervezők, mely már a tavalyi évadban is a színház műsorán szerepelt Szikora János rendezésében.
2017.11.27. 10:41 |
Teljes körűen akadálymentesített színházi előadás lesz december 2-án

Az Alapítvány az idén, 2017. december 2-án szombaton 19 órai kezdettel a Fejér Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház szervezésében Székesfehérvár Önkormányzata, és a Vörösmarty Színház támogatásával, Spányi Antal megyéspüspök védnökségével valósítja meg a színházi programot. A rendezvényt Mahlerné Köfner Anikó nyitja meg, majd Spányi Antal megyéspüspök köszönti a résztvevőket. A szervezők az esélyteremtés jegyében a december 2-i székesfehérvári programmal Magyarországon is példaértékű, teljes körűen akadálymentesített előadással fogják élvezhetővé tenni látássérült és vak, hallássérült, mozgássérült, értelmi sérült, illetve autizmussal élő látogatóik számára a színházi előadás élményét. A teljes körűen akadálymentesített program legfőbb értéke egy olyan fizikai - és infokommunikációs  - autizmus, értelmi fogyatékos, hallássérülés, látássérülés – szempontból egyaránt akadálymentesített színházi előadás megvalósítása, mely Magyarországon példaértékű. Mindezzel a program az egyenlő esélyű részvétel megteremtésén túl a társadalmi befogadás előmozdítását is segíti.

A fizikai akadálymentesítés az egy adottság, amit az épület kialakításánál kell figyelembe venni, de amikor arról beszélünk, hogy látás-, vagy hallássérült emberek számára teszünk hozzáférhetővé egy előadást, akkor már szükség van egy olyan közreműködő szakemberre, aki a darabot a sérült ember nyelvére lefordítja és érthetővé teszi a lényegét. A látássérült emberek számára narrátor biztosítja, hogy a színpadon történő mozgás leírása, illetve narrációja érthetőbbé tegye a szituációkat. A hallássérült ember számára jelnyelvi tolmács a kulcsfigura, aki jelnyelvvel továbbítja számukra a szöveget. Az előadások előtt a látássérült emberek számára színpadbejárást valósítunk meg, az autizmussal élők számára pedig egy rövid szöveges leírást lehet készíteni.” – mondta el az előadásról Mahlerné Köfner Anikó, a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány elnöke, aki reményét fejezte ki, hogy nem csak egy évben egyszer, hanem gyakrabban lesz lehetőség színházi előadások teljes körű akadálymentesítésének megvalósítására.

Spányi Antal püspök kiemelte, hogy az egyház kétezer éves történelmében mindig is érezte a betegekkel, fogyatékkal élőkkel, hátrányos helyzetben lévőkkel való küldetésének súlyát és így hozta létre az egyház az első szeretetotthonokat, amelyek elterjedve a világban sokfelé tesznek jót. A püspök örömét fejezte ki, hogy idén is megszületik az előadás, amely mutatja, hogy oda kell figyelnünk egymásra, hiszen rajtunk is múlik, hogy egy ember, akinek másféle adottságai vannak, segítségünkkel teljes értékű életet tudjon élni.

„A színház maga egy olyan univerzális közvetítő műfaj, amely a legkülönbözőbb művészeti ágakat egyfajta szintézisbe hozza. Teszi ezt egyetlen dolog miatt, hogy a csoda létrejöhessen, az a csoda, hogy bejön 472 ember az épületbe és az előadás hatására közösségként távozik innen.” – emelte ki az előadás kapcsán Matuz János.

A Vörösmarty Színház művészeti intendánsa jelképesnek nevezte, hogy december 2-án akadálymentes előadást lehet megtekinteni, majd amikor lemegy a függöny, átáll a színház az Újszövetség Maratonra, amely egy másfajta szellemi közösséget próbál megcélozni.