Tehetséggondozás felsőfokon – megerősítette együttműködését az Óbudai Egyetem és a Pedagógiai Szakszolgálat

A tehetséges fiatalok felfedezése, fejlesztése a célja annak az együttműködési megállapodásnak, melyet hétfőn kötött meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar és a Fejér Megyei Pedagógia Szakszolgálat. Az aláírással a két intézmény eddigi partnerségét fűzték szorosabbra a kiemelt képességekkel rendelkező tanulók gondozásáért, ami a családoknak, a társadalomnak és az ipari szereplőknek egyaránt fontos.
2022.11.02. 13:15 |
Tehetséggondozás felsőfokon – megerősítette együttműködését az Óbudai Egyetem és a Pedagógiai Szakszolgálat

Az együttműködési megállapodást dr. Mile Anikó főigazgató és Prof. Dr. Györök György dékán látták el kézjegyükkel.

A megállapodás értelmében az Egyetem és a Szakszolgálat kinyilvánította elkötelezettségét a közös cél, vagyis a tehetséggondozás támogatására.

Az Egyetem vállalja többek között, hogy segíti a természettudományos, műszaki, informatikai területen kiemelkedően teljesítő diákok számára a tehetséggondozásban való részvétel lehetőségét például tanulmányi versenyek szervezésével, célirányos mentorálással, széleskörű tájékoztatással. Továbbá az Egyetem szakmai támogatást nyújt a Szakszolgálatnak, hogy hatékonyan ellássa és fejlessze a tehetséggondozáshoz kapcsolódó pedagógiai szakfeladatokat. A Szakszolgálat támogatja az Egyetemet – többek között – a tehetségpont akkreditációban, annak megújításában.

A szerződést az ÓE AMK Geoinformatikai Intézetében írták alá Székesfehérváron.

Az eseményen dr. Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta, a szakmai együttműködés többek között lehetőséget kínál arra, hogy a műszaki irányultságú, Fejér megyei, székesfehérvári fiatalokat ösztönözzék az Óbudai Egyetemen történő továbbtanulásra, arra, hogy jelentkezzenek az Alba Regia Műszaki Kar hagyományos vagy duális képzésére.

A tapasztalatok szerint egyre többeket tudnak megszólítani és az egyetemi struktúra egyre magasabb minőségű képzést ad, azaz van mire csalogatni a fiatalokat, van mire kérni a Szakszolgálat segítségét és a szülők támogatását. „Időben vessük fel a fiataloknak, hogy nem kell elmenniük a városból. Szép pedagógiai feladat felfedezni a tehetséget, az értéket, és segíteni a diákot abban, hogy azt kibontakoztassa.”- mondta a városvezető.

Török Szabolcs tankerületi igazgató arról beszélt, hogy a kiemelten jó képességű gyerekek fokozottan igénylik a törődést saját tehetségük kibontakoztatása érdekében. Az együttműködés abban fog segíteni, hogy a fiataloknak utat mutassanak, amely aztán a munka világába vezeti őket. Nem kell rohanni, hanem időt kell szánni arra, hogy a diákokkal megtapasztaltassuk a tudományokat. „Nem azt akarom, hogy tanulj! Azt szeretném, hogy akarj tanulni! Ez óriási különbség!” – fogalmazott az igazgató.

A kiemelt tehetség a normálistól való pozitív eltérést jelent, és ugyanolyan különleges ellátást igényel, mint a gyógypedagógiai segítségnyújtás.

Óriási előrelépés volt, amikor a Nemzeti Köznevelési Törvény ezt a tényt legalizálta, és deklarálta a tehetséges gyermekek jogát a különleges bánásmódhoz - emelte ki Dr. Mile Anikó, a FMPSZ főigazgatója. Előzetes gyakorlat hiányában az intézményük gyakorlatilag a nulláról indította el a tehetségkoordinációt, és ehhez partnereket keresett. Ennek a törekvésnek a részeként 2017-ben életre hívták a Fejér Megyei Tehetségsegítő Tanácsot, melynek felsőoktatási munkacsoportját az Óbudai Egyetem vezeti. Innen indult a szoros együttműködés, melynek legfontosabb feladata a tehetségek felkutatása és a differenciált, egyéni mentorálás.

Prof. Dr. Györök György, az ÓE Alba Regia Műszaki Kar dékánja kiemelte, hogy az Egyetemnek az ipar és a közoktatás között kell meghatároznia önmagát.

Az intézményüknek igen széleskörű kapcsolatrendszere van az iparral, a középiskolákkal, oktatási centrumokkal, és ezt a hálózatot a jövőben bővíteni kívánják. A Pedagógia Szakszolgálattal való együttműködés nem múlt nélküli történet, az aláírás pedig még inkább megerősíti a közös elköteleződést.