-
A mellrákra hívták fel a figyelmet
Szombaton 18. alkalommal rendezték meg a mellrák elleni sétát Székesfehérvár Belvárosában. A figyelemfelkeltő rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet a megelőzés fontosságára. A betegség önvizsgálattal és szűréssel megelőzhető, illetve időben felfedezve még gyógyítható. A programhoz idén is sokan csatlakoztak, civil szervezetek és sportcsapatok is felvonultak.
2024.10.05. -
Megalakult az új Közgyűlés
Megalakult Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése. Az ünnepélyes alakuló ülést október 4-én, pénteken délután tartották a Városháza Dísztermében. Az október 1-jével megkezdődött, új ciklusban 21 fős testület dolgozik a városért dr. Cser-Palkovics András polgármester vezetésével. Esküt tettek a képviselők és a polgármester, megválasztották a város négy alpolgármesterét, valamint az Önkormányzat munkáját segítő tanácsnokokat és bizottságokat.
2024.10.04. -
Megalakult az új közgyűlés
Letették esküjüket az új ciklus képviselői, megválasztották az alpolgármestereket, a tanácsnokokat, felállítottak a bizottságokat. Megtartotta első ülését Székesfehérvár új közgyűlése.
2024.10.04. -
Kiállítás és konferencia
Székesfehérvár adott otthon az V. Bányászati és Kohászati Kiállítóhelyek és Gyűjtemények Konferenciájának, mely a II. Országos Ipari Örökségvédelmi Konferenciát is jelentette.
2024.10.04.
Tájékoztató az új konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok gyűjtéséről
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. országszerte 14 városban indította el a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtését.
Az új rendszert az Európai Uniós előírásoknak megfelelően vezették be, hiszen az idei évtől kötelező a biohulladékok elkülönített gyűjtése, 2035-ig pedig a hulladékok 65%-át kell újrahasznosítani. Ahhoz, hogy ez a cél elérhető legyen, a MOHU fokozatosan vezeti be a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok gyűjtést, Székesfehérváron egyelőre mintegy 10.000 háztartásban, ami 24.000 embert érint.
Először a Palotavárosban, a Szedreskerti lakónegyedben és a Tóvárosban kerülnek kiosztásra a gyűjtéshez szükséges ötliteres edények.
Annak érdekében, hogy az információ minél több lakoshoz eljusson, a Depónia Nonprofit Kft. és a MOHU közös tájékoztatót szervezett a Városháza Dísztermében, ahol a közös képviselőknek és az önkormányzati képviselőknek számoltak be az új rendszerről.
Steigerwald Tibor, a Depónia Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy február 20-ig mind a 10.000 érintett fehérvári háztartás megkapja a gyűjtőedényét. Az ügyvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy gyűjtsék külön a hulladékot, az jó helyre fog kerülni, nem a lerakóba, hanem újrahasznosításra.
„Látjuk és érzékeljük, hogy jelentős változások vannak a hulladékgazdálkodás kérdéskörében.” – kezdte köszöntőjét dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki emlékeztette a résztvevőket, hogy a hulladékszállítás feladata a várostól az államhoz került, azonban Székesfehérváron ez érdemben azért sem okozott változást, mivel ezt a közszolgáltatást továbbra is a 100%-ban önkormányzati tulajdonú cégek, a Depónia Nonprofit Kft. és a Continus Nova Kft. végzik el helyben. A polgármester hangsúlyozta, hogy a gyűjtőedények használata egyelőre nem kényszerként, hanem lehetőségként jelenik meg a székesfehérvári háztartásokban, ami lehetőség ad arra, hogy kipróbálhassák ezt a módszert.
„Az a cél, hogy minél kevesebb hulladék kerüljön a lerakóba, viszont ez újabb feladatokat ró mindenkire, legyen az közszolgáltató, vagy magánszemély. Azt kérem, hogy most még ne a kötelezettséget, hanem a lehetőséget lássuk ebben.” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András.
Borsfay-Horváth Judit, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. termék és anyagáram vezetője elmondta, hogy a MOHU célja és kötelezettsége, hogy országosan egységes szolgáltatást tudjon kialakítani annak okán, hogy minél magasabb arányban tudják feldolgozni a hulladékokat. A begyűjtött hulladék biogáz előállító üzemekben kerül felhasználásra, ahol hőt, villamosenergiát szeretnénk előállítani. A maradékból komposzt, a későbbiekben pedig akár virágföld is készülhet.
Dr. Kurdi Róbert egyetemi docens, a Pannon Egyetem dékánhelyettese „A jövő nyersanyaga a kukában van” címmel tartott előadást a megjelenteknek. Bemutatta több ország gyakorlatait, számadatokkal támasztotta alá a hulladékgazdálkodás megreformálásának szükségességét. A dékánhelyettes prezentációjában hangsúlyozta: a lakosság elsősorban azzal tud segíteni, ha nem keletkezik hulladék.