Szeretkezz, ne háborúzz!

A Hair egy életérzést tükröz: a hippik, a „virággyermekek” életstílusát vitte színpadra a darab születése idején - a fiatalok lázadását a szexuális szabadságért, tiltakozásukat a vietnami háború és harcukat a társadalmi kötöttségek ellen. A felújított musical október 18-tól látható a Vörösmarty Színházban.

2003.10.17. 21:28 |

A Hair egy életérzést tükröz: a hippik, a „virággyermekek” életstílusát vitte színpadra a darab születése idején - a fiatalok lázadását a szexuális szabadságért, tiltakozásukat a vietnami háború és harcukat a társadalmi kötöttségek ellen. A felújított musical október 18-tól látható a Vörösmarty Színházban.

Szurdi Miklós
Szurdi Miklós
A hosszú haj ugyan nem, de a hímzett, trapézszárú farmer ismét divat – a Hair pedig soha nem ment ki a divatból, 1968 óta folyamatosan jelen van a világ zenés színpadain. Az eredeti Broadway-bemutató 1750 előadást ért meg egyhuzamban, a többi változatot pedig képtelenség nyilvántartani – hasonló sikerekkel kevés musical dicsekedhet. Fehérváron 1995-ben mutatták be, három évadon át volt műsoron, és 1998-ban búcsúzott el a nézőktől – akkor azt hittük, végleg. Most részben a régi szereplőkkel látható a darab; a főszerepet vendégként Németh Attila játssza.

– Minek köszönhető ez a hallatlan népszerűség?

– Kevés olyan musical van, ami ennyire a fiataloknak, fiatalokról szól – vélekedik az előadás rendezője, Szurdi Miklós. – Az sem mellékes, hogy elképesztően jó a darab zenéje, bármilyen feldolgozásban is hallja az ember. De az eredeti musical valószínűleg nem lett volna ennyire sikeres, ha Milos Forman nem készít belőle filmet 1979-ben. Forman teljesen átdolgozta az eredeti művet, amely sokkal egyszerűbb, sokkal „kanavászabb” volt: a film az, ami ennyire a barátságról, a fiatalok értékrendjéről, a lázadásról, a konvenciók mellőzéséről szól – így aztán a mi bemutatónk is a film alapján készült.

Fénylő hold - lesz majd egy új idő,
Mikor a Jupiter a Marssal együtt áll;
A harc, és minden rossz felhő
Elszáll, s helyére a szeretet áll!
Ez lesz a Vízöntő, az új korszak hajnala,
A béke győztes angyala
A Vízöntő...
A Vízöntő...

Az új korszak hajnala

A Hair nyitódala azt az ősi érzést visszhangozza, amely önmagukat a Mindenség részének, sorsunkat az anyag kozmikus történelmével egybefonódott szálnak valljuk.

A Föld forgástengelye a Nap vonzásának hatására lassan elbillen a csillagok között. Márciusban, amikor a Nap az Egyenlítőt átszelve az északi féltekére lép, kijelöli a tavaszpont helyét az égen. A tavaszpont valamivel kevesebb, mint 26 000 év alatt járja körbe a zodiákust: egy csillagképben nagyjából 2000 évet tölt, így – emberi léptékkel nézve – hosszú korszakokat választ el.

A történelem kezdetén a tavaszpont a Bika csillagképbe esett: az egyiptomi-krétai bikakultusz (ie. 4000-2000) az erőteljes férfiasságot értékelte. Innen a Kos csillagképébe lépett a tavaszpont: ie. 2000-től időszámításunk kezdetéig bálványok előtt kost áldoztak az emberek. A kereszténység már a Halak jegyében született, ez a szelíd állat vált a hit szimbólumává.

Kétezer esztendő múltán a földtengely billenése ismét újabb csillagképbe vetítette a tavaszpontot: a második évezredben, vagyis „napjainkban” kezdődött a Vízöntő korszaka. Ebben a korszakban az asztrológia homályos értelmezése szerint a tekintélyeket elvető tudás, a szerető megértés irányítja majd az emberiséget.
(Marx György nyomán)

– Korábban is játszották már a Hairt magyar színpadokon, de ehhez a változathoz új, korszerűbb hangszerelés készült, az ismert dalszövegeket pedig Valla Attila versei váltották fel.

– Az új dalszövegek a darab cselekményéhez illeszkednek, és (miközben az eredeti angol szöveget is követik), mai életérzéseket fejeznek ki. Hiába játszódik 1968-ban, hiába szerveződik a cselekmény a vietnami háború köré: teljesen mainak érzi a közönség.

– Annál is inkább, mert mindig lehet neki aktualitást találni: mindig zajlanak értelmetlen háborúk, ahol mindig értelmetlenül halnak meg fiatalok.

– Igen, valószínűleg ez is hozzájárul a musical népszerűségéhez, ezért is van folyamatosan műsoron Magyarországon is. Jelenleg ugyan csak mi játsszuk (1995 óta folyamatosan), de az elmúlt években jelen volt a győri, a szolnoki és a veszprémi színház repertoárján is.

– Ugyanazt láthatja most a fehérvári közönség, mint 1995-ben?

– Tulajdonképpen ugyanazt, de kicsit mégis mást, hiszen a bemutató óta minden évben felújítottam a darabot: mindig kerültek bele új elemek, minden évadban jöttek új színészek, új táncosok. Így aztán nem is valódi premierként tartjuk számon a holnapi előadást (ezért is nem pénteken, a hagyományos premier-napon láthatja először a közönség), bérletbe sem raktuk be - bárki számára szabadon megtekinthető.

Miért éppen ezt a darabot újították fel a régi sikerek közül?

– Azért, mert az előzetes felméréseink alapján erre volt igény (amit most a két hónapra előre eladott jegyek is igazolnak). És addig tartjuk műsoron, amíg van rá érdeklődés. Sokan nosztalgiából is megnézik azok közül, akik 7-8 évvel ezelőtt látták – és ne feledjük, azóta felnőtt egy újabb nemzedék is: a darab fiataloknak szól, és a mai középiskolás korosztály még nem láthatta.

Egy hét múlva ismét olyan produkciót láthat a fehérvári közönség, ami még nem szerepelt a Vörösmarty Színház színpadán: az Együtt a banda című musicalgálát.

– Igen, és ezt sem tekintjük premiernek, hiszen ezt is játsszuk már egy ideje: először a Fiatalok Színházában mutattuk be. Az évek alatt ott olyan énektudású társulat gyűlt össze, amihez hasonló nincs az országban. Mivel ezt a kincset nem hagyhattuk parlagon heverni, kitaláltuk ezt a produkciót, amely tulajdonképpen musical-történelem: a tizenöt legnagyobb musicalből énekelünk el dalokat egy kis szituációs „körítéssel”. A dalok között az est két házigazdája vezeti végig a közönséget a musicaleken: mikor, milyen körülmények között születtek, miről szólnak, kik a szerzői. A musical a mai kor terméke, a fiataloknak nagyon fontos - ezért úgy érzem, a fiatalokat úgy lehet visszaszoktatni a színházba, ha ilyen darabokon át fogjuk meg őket. Ha a musicaleken keresztül beleszeretnek ebbe a csapatba, akkor más darabokban is megnézik őket.