-
1956 vérbe fojtói
Az 1957-ben felakasztott, mindössze 24 éves Tóth Ilona orvostanhallgató történetén keresztül ismerhették meg a Vasvári Pál Általános Iskola diákjai az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követő kommunista megtorlás, megfélemlítés működését. Földváryné Kiss Réka történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke nyomozásra hívta a fiatalokat, akik érdeklődve hallgatták a lebilincselően tragikus történetet.
2024.12.10. -
Óramúzeum Fehérváron
A Kossuth utcában az Órajáték alatt található Óramúzeumot Kovács Jenő órásmester hozta létre a saját óra gyűjteményéből még 2009-ben. A patinás belvárosi épület földszintjén több száz, különböző korból származó fali-, asztali-, zseb- és karórák, mellett még egy 17. századi toronyóra szerkezet is látható. A múzeumot ma az órásmester fia, Kovács András gondozza.
2024.12.10. -
Rendhagyó történelemóra
Rendhagyó történelem órát tartottak a Vasvári Pál Általános Iskola diákjainak. A középpontba az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni időszak került.
2024.12.10. -
Mandalák mindenkinek
Különleges tárlattal várja a látogatókat a Budai úti könyvtár. A kiállításon Vági Edina mandaláival találkozhat a közönség.
2024.12.10.
„Szent László köszöntése” – kiállítás megnyitó és eredményhirdetés Fehérváron
„Szent László király a közös magyar-horvát történelem legelső és egyetlen szentként tisztelt alakja. Tisztelete mind a magyar, mind pedig a horvát néplélekben a mai napig él. Személyének bemutatása, erényeinek megismertetése még közelebb tudja hozni egymáshoz a két nemzetet, hiszen a művészetek nyelve közös. Szent László alakja népi hagyományainkban, népdalainkban és egyházi énekeinkben, egyházi képzőművészetünkben él leginkább, így e pályázat alkalmat nyújtott nem csupán a nemzetiségi hagyományok megőrzésére, hanem a hitéleti elmélyülésre is.” – fogalmazott köszöntőjében Jakubek Tiborné, a Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
A társszervezők nevében Dr. Ranogajec-Komor Mária, az Ady Endre Magyar Kultúrkör elnöke köszönte meg az alkotások beküldőinek a részvételt, egyúttal meghívta őket Zágrábba, ahol november 9-én ugyancsak bemutatásra kerülnek a pályaművek. Reményét fejezte ki, hogy a székesfehérvári horvátok és zágrábi magyarok közötti több éves kapcsolat még sok hasonló rendezvénnyel gazdagítja közös kultúránkat. Vakler Anna, Székesfehérvár művészeti vezetője előbb énekelt, majd köszönetet mondott a művészpalántákat felkészítő pedagógusoknak és a felnőtt művészeknek, hogy meghallották a hívó szót és a képzőművészet eszközeivel osztották meg velünk gondolataikat a szent királyról. A zsűri nevében Pongrácz Zoltán fafaragó értékelte az alkotásokat. A beérkezett 52 pályaműből a zsűri korosztályonként 3-3 alkotást emelt ki, és további különdíjak is átadásra kerültek. Az ünnepségen közreműködött a Hungarikum együttes.